Ako sa počas zimy postarať o palmy

  • 18.01.2019

Palmy sú nádhernou a dlhoročnou ozdobou staršieho aj moderného interiéru. Za minimálnu starostlivosť sa odmenia reprezentatívnym vzhľadom a množstvom krásnych listov.

shutterstock 1611574189

 

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • hnojivo na palmy
  • keramzit
  • vlhčené utierky na izbové rastliny

Náradie:

  • ručný kyprič pôdy
  • krhla s vodou
  • nožnice
  • postrekovač

Náročnosť: *
Čas: 30 minút
Náklady: 5 €
Ľudia: 1
Obdobie: zima

Postup

1. LISTOVÁ ZÁKLADŇA

Palma

Ak sa palmy letnili vonku, skontrolujme, či v listovej základni nezostali suché listy a drobné konáriky – mohli by byť zdrojom chorôb, prípadne úkrytom pre škodce.

2. BURINA

Burina v črepníku

Burina musí preč z vegetačnej nádoby – odoberá palme vlahu aj potrebné živiny. Do črepníka s palmou nevysádzame už iné izbové rastliny.

3. KONTROLA

List palmy

Počas zimy priebežne skontrolujeme zdravotný stav rastlín. Palmy totiž môžu trpieť ochorením listov alebo sa môžu na nich vyskytovať rôzni škodcovia.

4. ŠPIČKY LISTOV

Suché konce palmových listov

Palmám v miestnostiach so suchším vzduchom väčšinou zasychajú špičky listov. Nožnicami ich odstránime.

5. ZÁLIEVKA

Zálievka palmy

Palmy zalievame aj počas zimy, no menej ako v lete. Substrát musí byť mierne vlhký, nie premáčaný! Z podmisky odstránime prebytočnú vodu, aby korene nezahnívali.

6. PRIHNOJOVANIE

Hnojivo na palmy

Počas zimy palmy prihnojujeme raz za mesiac – vo forme zálievky (substrát musí byť mierne vlhký), hnojivom na izbové rastliny okrasné listom alebo špeciálnym hnojivom na palmy.

7. PRESADENIE

Presádzanie palmy

Ak sa palma rozrastie a črepník je jej malý, prípadne sa korene vytláčajú na povrch substrátu, treba ju presadiť, ale až počas skorej jari.

8. SVETLO

Palmy

Palmy majú vyššie nároky na svetlo. Nepestujme ich v tmavých interiéroch. Listy sa nesmú dotýkať okenných tabúľ ani by na ne priamo nemalo dopadať slnko.

9. KERAMZIT

Keramzit

Na povrch substrátu môžeme nasypať vrstvu keramzitu. Pomôže nám udržať vlahu v pôde a zároveň aj výsadba bude pôsobiť estetickejšie.

10. OŠETRENIE LISTOV

Ošetrenie listov

Počas zimného obdobia zvyšujeme vlhkosť vzduchu postrekovaním listov paliem. Takisto ich treba čistiť od prachu, najmä veľkolisté druhy. Lesk na listy nepoužívame.

11. PREKYPRENIE

Kyprenie pôdy v kvetináči

Ak nie je povrch substrátu vysypaný keramzitom, treba ho občas prekypriť – korene budú mať viac vzduchu. Pozor, aby sme nepoškodili podpovrchové korene.

Dobré rady

Miesto

Palmy potrebujú priestor a svetlé miesto, no ak také v byte nie je, vhodný bude aj polotieň. Treba však počítať s tým, že tu sa neukážu v plnej nádhere. Nemali by prekážať pri prechádzaní, to platí najmä pre druhy so špicatými listami. Palmy neumiestňujte do prievanu, do blízkosti tepelných zdrojov či často otváraných okien a dverí ani do detských izieb. Vyniknú v zimných záhradách, svetlých halách a obývacích izbách.

Palmové listy

Teplota

V zime palmy znesú aj miernejšiu teplotu od 5 do 15 °C. V prekúrených priestoroch sa im veľmi dariť nebude. V miestnostiach so suchým vzduchom treba plamy každodenne postrekovať vlažnou vodou, prípadne položiť črepník do misky s vlhkým keramzitom. Počas vegetačného obdobia palmám vyhovuje teplota od 20 do 25 °C.

Presadenie

Palmy treba presadiť vtedy, keď je prekorenený substrát a vidieť vystupujúce korene. Vhodný je špeciálny, tzv. palmový črepník (vyšší a užší) a substrát určený na palmy či izbové rastliny okrasné listom. Na dno črepníka treba dať drenážnu vrstvu.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád