Bioochrana záhrady svojpomocne: Vyskúšajte overené recepty, týchto 30 rastlín vám pomôže!

  • 20.05.2019

Rastliny chránia rastliny – i tak možno nazvať spôsob ochrany úžitkových druhov využitím účinných látok iných rastlín. Pomocou postrekov a zálievok, ktoré vieme pripraviť z rôznych druhov rastlín, sa môžeme pokúsiť ochrániť našu zeleninu, ovocie i kvety pred hubovými chorobami či živočíšnymi škodcami.

Bioochrana záhrady svojpomocne: Týchto 30 rastlín vám pomôže

Je pravda, že mnohé rastlinné preparáty nepôsobia tak razantne, ako chemické ochranné postreky a pri premnožení škodcu či choroby sú zvyčajne neúčinné. Preto postrekujeme jednak preventívne, ale i hneď na začiatku napadnutia rastlín a ich aplikáciu často opakujeme. Pri preventívnej aplikácii ide o posilnenie rastu a spevnenie pletív cieľových druhov, čo následne vedie k vyššej odolnosti proti chorobám a škodcom. Po napadnutí si okrem postreku pomáhame manuálnym zberom škodcov a hubami či baktériami poškodených častí rastlín, ktoré zničíme.

Výhodou prírodných postrekov je ich minimálne riziko, rýchly rozklad a tiež to, že nespôsobujú deštrukciu rôznorodých živých organizmov, ako je to často pri chemických prípravkoch. Tie sú nezriedka veľkým problémom pre včely a iný užitočný hmyz.

1. Žihľava dvojdomá

Je ľahko dostupná a pozná ju každý. Aj nezáhradkár. Výluhy z vňate zlepšujú rast rastlín, stabilizujú a spevňujú pletivá, čo ich nepriamo chráni pred roztočcami a voškami. Vo forme zálievky zlepšujú pôdnu aktivitu, postrek na list používame ako listové hnojivo i proti chloróze. Postrek aplikujeme i pri napadnutí rastlín roztočcami a voškami.

Žihľava

Zákvas:

1 kg čerstvej alebo 200 g sušenej žihľavy zalejeme 10 l vody a necháme 10 až 14 dní kvasiť. Prefiltrujeme. Riedime vodou v pomere 1 : 20, používame ako zálievku záhonov pred i po výsadbe, máčame korene pred vysadením. Používame tiež ako postrek na dreviny.

Macerát:

1 kg čerstvej žihľavy zalejeme 10 l vody, lúhujeme 12 hodín. Prefiltrujeme a postrekujeme napadnuté rastliny.

Obohatený macerát:

1 kg čerstvej žihľavy zalejeme 10 l vody, necháme tri dni kvasiť, prefiltrujeme. Na 1 l macerátu pridáme 0,5 l odvaru z prasličky zriedeného 20-krát a používame ako postrek.

2. Praslička roľná

Nájdeme ju na trochu vlhkejších miestach. Na niektorých poliach a lúkach sa vyskytuje ako trváca burina. Pri bioochrane má široké využitie, účinkuje proti hubovým a bakteriálnym chorobám, používame ju pri predjarnej ochrane ovocných stromov pred pučaním proti múčnatke, monílii, chrastavitosti, hrdzi a kučeravosti broskýň. Využijeme ju aj proti čiernej škvrnitosti ruží. Proti padaniu klíčnych rastlín v nej máčame osivo pred výsevom, následne ňou pôdu zalievame. Používame ju aj proti voškám a roztočcom, napríklad proti roztočcom na rajčinách a uhorkách. Pri použití na zemiaky je účinnejšia v zmesi s kostihojom a žihľavou.

Praslička

Odvar:

1 kg čerstvej alebo 150 g sušenej vňate zalejeme 10 l vody, máčame 24 hodín, potom varíme 30 minút, prefiltrujeme. Zriedime vodou v pomere 1 : 5. Používame ako zálievku a postrek. Na zlepšenie účinnosti môžeme do zriedeného odvaru pridať 5 % vodného skla.

Obohatený odvar:

50 g sušenej vňate máčame 24 hodín v 1 l vody. Povaríme 20 minút, prefiltruejme, zriedime v pomere 1 : 5. Pridáme 0,3 % mazľavého mydla a zmiešame so žihľavovým výluhom v pomere 1 : 1.

3. Výhonky a listy rajčín

Môžeme ich využiť proti voškám, roztočcom, bzdochám, húseniciam mlynárika kapustného, skočkám. Preventívne pôsobia ako repelent proti mlynárikovi kapustnému.

Rajčina

Macerát:

4 kg čerstvých alebo 400 g sušených listov rajčín zalejeme 10 l vody a necháme tri dni lúhovať. Prefiltrujeme, 2-krát zriedime a pridáme 40 g mazľavého mydla.

Repelentný macerát:

2 hrste drvenej vňate lúhujeme 2 h v 2 l vody. Prefiltrujeme a striekame hlúboviny v období náletu mlynárika kapustového.

4. Vratič obyčajný

Nájdeme ho bežne na lúkach a medziach. Vňať i samotný kvet má široký záber proti škodcom, ako sú ako kvetopas jahodový, piadivka jesenná, roztočce, piliarky, mravce, vošky, pandravy, vŕtavka mrkvová, obaľovač jabloňový. Pôsobí aj na hubové choroby, múčnatku, hrdzu a proti bakteriózam na rajčinách a zemiakoch.

Vratič

Macerát:

300 g suchých kvetov zalejeme 10 l vody, lúhujeme tri dni, prefiltrujeme a 2-krát zriedime.

Odvar:

300 g suchých kvetov zalejeme 10 l vody, lúhujeme 24 h, povaríme 30 min, prefiltrujeme a použijeme neriedené.

5. Cesnak kuchynský

Používame cesnakové strúčiky, ktoré pôsobia proti voškám, roztočcom, ale i baktériovým chorobám, ako sú hrdza a botrytída. V predjarí ho vo forme zálievky aplikujeme na dezinfekciu pôdy.

Cesnak

Macerát:

150 g rozdrveného cesnaku zalejeme 10 l vody, 24 h lúhujeme a prefiltrujeme. Pridáme 100 g mazľavého mydla. Neriedené používame ako postrek 3-krát po sebe v trojdňových intervaloch.

6. Tabak fajkový

Účinkuje proti voškám, moliciam a húseniciam ako postrek. V skleníku škodce vydymíme.

Tabak

Odvar:

200 g tabaku Taras Buľba 24 h lúhujeme v 5 l vody, hodinu povaríme, prefiltrujeme. Pridáme 100 g mazľavého mydla a zriedime v pomere 1 : 1 s vodou.

Dym:

Večer v uzavretom skleníku zapálime tabak vo včelárskom dymáku a necháme pôsobiť do rána. Potom dobre vyvetráme.

Ďalšie účinné rastliny

7. Aksamietnica (kvitnúca vňať)

Účinnosť na škodlivé činitele: vošky, hubové choroby, dezinfekcia gladiolových hľúz

Receptúra a použitie: 3 kg kvitnúcej posekanej vňate lúhujeme 48 h v 10 l teplej vody, prefiltrujeme a pridáme 40 g mydla.

8. Breza biela (listy)

Účinnosť na škodlivé činitele: preventívne proti chrastavitosti plodov a hubovým škvrnitostiam listov

Receptúra a použitie: 1 kg zelených listov zalejeme 10 l vody, necháme 10 dní kvasiť na slnku v nekovovej nádobe, rozriedime vodou v pomere 1 : 5.

Breza

9. Cibuľa (celá rastlina)

Účinnosť na škodlivé činitele: vŕtavka mrkvová, hubové choroby

Receptúra a použitie:
a)
500 g zalejeme 10 l vody, 24 h lúhujeme, prefiltrujeme, 10 krát zriedime, ošetrujeme pôdu pri napadnutí mrkvy.
b) 200 g zalejeme 10 l vody, 24 h lúhujeme, prefiltrujeme a striekame.

10. Čierna baza (listy)

Účinnosť na škodlivé činitele: vošky, húsenice

Receptúra a použitie: 1 kg listov lúhujeme v 10 l vody 24 h, prefiltrujeme a striekame.

Baza

11. Horčica roľná (semeno)

Účinnosť na škodlivé činitele: roztočec jabloňový

Receptúra a použitie: 200 g rozdrveného semena zalejeme 10 l vody, 12 h lúhujeme, prefiltrujeme a striekame.

12. Dub letný (listy, kôra)

Účinnosť na škodlivé činitele: žravý i cicavý hmyz, repelent proti mravcom

Receptúra a použitie: 1 kg zmesi listov a kôry zalejeme 10 l vody, necháme 10 dní kvasiť, scedíme, na postrek zriedime 1 : 5 až 1 : 10, neriedený použijeme ako repelent proti mravcom.

13. Hlúboviny (listy) 

Účinnosť na škodlivé činitele: nádorovitosť hlúbovín

Receptúra a použitie: 1 kg nasekaných listov hlúbovín zalejeme 10 l vody a necháme kvasiť na slnku 10 – 14 dní, scedíme, striekame rastliny a zalievame záhony.

14. Chren dedinský (list, korene)

Účinnosť na škodlivé činitele: monilióza kôstkovín a jadrovín

Receptúra a použitie: 300 g posekaných koreňov a listov zalejeme 10 l teplej vody, lúhujeme 12 h, striekame.

Chren

15. Kapsička pastierska (celá rastlina)

Účinnosť na škodlivé činitele: dezinfekcia a únava pôdy

Receptúra a použitie: 500 g sekanej rastliny zalejeme 5 l vody, lúhujeme 12 h, na zálievku zriedime 3-krát, na postrek 5-krát, aplikujeme pred výsevom a výsadbou.

16. Kapucínka väčšia (listy, stonky)

Účinnosť na škodlivé činitele: proti hubovým chorobám, najmä hrdziam

Receptúra a použitie: 2 hrste zelených častí zalejeme vriacou vodou aby boli ponorené a 15 minút miešame, scedíme, používame na dezinfekciu vopred očistených rakovinových rán na drevinách.

17. Kostihoj lekársky (vňať, koreň)

Účinnosť na škodlivé činitele: cicavé škodce, hubové
choroby

Receptúra a použitie: 1 kg posekaných listov a koreňov v pomere 3 : 1 zalejeme 10 l vody, 24 h lúhujeme, prefiltrujeme, riedime 1 : 3, vhodné kombinovať so žihľavou.

Kostihoj

18. Lopúch (listy)

Účinnosť na škodlivé činitele: húsenice na kapuste, reďkovke, zelenine

Receptúra a použitie: 3 kg posekaných listov zalejeme 10 l vody, 3 dni lúhujeme, prefiltrujeme, striekame.

19. Mrkva siata (listy)

Účinnosť na škodlivé činitele: kvetárka cibuľová

Receptúra a použitie: 50 g čerstvých listov zalejeme 10 l vriacej vody, necháme 24 h lúhovať, scedíme, striekame cibuľoviny, ale na jar i pôdu v čase náletu dospelého hmyzu.

20. Ostrôžka poľná (celá rastlina)

Účinnosť na škodlivé činitele:  mlynárik ovocný i kapustový, molička kapustná, mníšky, méry, chrobáky, húsenice

Receptúra a použitie: 1 kg nasekanej rastliny zalejeme 10 l vody,
lúhujeme 48 h, prefiltrujeme, striekame.

Ostronôžka

21. Orlíček obyčajný (listy)

Účinnosť na škodlivé činitele: vošky, cicavý hmyz

Receptúra a použitie: 100 g sušených listov zalejeme 10 l vody, lúhujeme 12 h, prefiltrujeme, striekame.

22. Palina pravá (vňať, kvety)

Účinnosť na škodlivé činitele: húsenice, vošky, mravce, roztočce, obaľovač jabloňový, molice, mlynárik kapustový, vŕtavka mrkvová, mechúrnatka vejmutovková

Receptúra a použitie:
a)
300 g posekanej rastliny zalejeme 10 l vody, lúhujeme 4 dni, prefiltrujeme, postrekujeme na jar.
b) do výluhu (a)) pridáme 1 % vodného skla, striekame na jar a na jeseň v období náletu hmyzu.

23. Papraď samčia (listy)

Účinnosť na škodlivé činitele: cicavý a žravý hmyz, slimáky

Receptúra a použitie: 1 kg čerstvých listov (100 g sušených) zalejeme 10 l vody, lúhujeme 3 dni, prefiltrujeme, neriedený ako zimný postrek proti voškám, štítničke, puklici, voške krvavej a v lete proti slimákom, riedený 1 : 10 ako letný postrek proti hmyzu.

Papraď

24. Púpava lekárska (koreň, listy)

Účinnosť na škodlivé činitele: cicavý hmyz, vošky, méra, roztočce

Receptúra a použitie: 200 g nasekaných koreňov alebo 400 g nasekaných listov 3 h lúhujeme v 10 l vody, prefiltrujeme, hneď postrekujeme v čase pučania a po odkvete drevín v 14-dňových intervaloch.

25. Rebarbora (listy)

Účinnosť na škodlivé činitele: voška maková, vošky na fazuli, čerešni, višni, čiernej baze, molička cesnaková, slimáky, húsenice, larvy.

Receptúra a použitie:
a) 500 g listov povaríme v 3 l vody, prefiltrujeme, neriedime.
b) 1 kg listov zalejeme 10 l vody, necháme 3 dni kvasiť, filtrujeme a riedime 1 : 5 až 1 : 10, neriedený používame v zálievke proti slimákom.

26. Rebríček obyčajný (kvety)

Účinnosť na škodlivé činitele: proti rôznym hubovým chorobám

Receptúra a použitie: 20 g suchých kvetov lúhujeme 24 h v 1 l vody, prefiltrujeme, používame aj do zmesí s inými výluhmi.

27. Rumanček kamilkový (kvety)

Účinnosť na škodlivé činitele: voška krvavá

Receptúra a použitie: 50 g suchých kvetov lúhujeme 12 h v 5 l vody, prefiltrujeme a uchovávame v tmavej fľaši, najprv vošky mechanicky odstránime a potom natrieme roztokom, viackrát opakujeme.

Rumanček

28. Stračonôžka (korene)

Účinnosť na škodlivé činitele: húsenice škodiace na listoch

Receptúra a použitie: 100 g rozdrvených koreňov zalejeme 10 l vody, lúhujeme 48 h, prefiltrujeme, striekame.

29. Štiavec tupolistý (korene)

Účinnosť na škodlivé činitele: múčnatka najmä na uhorkách, jabloniach, ružiach

Receptúra a použitie: 150 g čerstvých koreňov rozmixujeme v 1 l vody, 12 h lúhujeme, prefiltrujeme, striekame.

30. Zemiaky (hľuzy)

Účinnosť na škodlivé činitele: vošky

Receptúra a použitie: Striekame neslanou vodou z varených zemiakov.

Text: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Tri chutné recepty, ako využiť zelené paradajky. Vďaka nim už nevyhodíte ani jednu!
Tri chutné recepty, ako využiť zelené paradajky. Vďaka nim už nevyhodíte ani jednu!
Využívate figové listy naplno? Záhradkári často netušia, že sú skvelé na čaj, čipsy aj prírodný postrek
Využívate figové listy naplno? Záhradkári často netušia, že sú skvelé na čaj, čipsy aj prírodný postrek
Prečo kupovať, keď si môžete vyrobiť? Recept na domáci jablčný ocot ľahko zvládnete aj doma
Prečo kupovať, keď si môžete vyrobiť? Recept na domáci jablčný ocot ľahko zvládnete aj doma
25 kvitnúcich rastlín neskorého leta, ktoré udržia záhradu farebnú až do októbra
25 kvitnúcich rastlín neskorého leta, ktoré udržia záhradu farebnú až do októbra
Plánujete stromy do záhrady? Rozhodli ste sa správne! Toto by ste mali vedieť pred výsadbou
Plánujete stromy do záhrady? Rozhodli ste sa správne! Toto by ste mali vedieť pred výsadbou
5 najčastejších chýb pri domácej výrobe vína, ktorým sa radšej vyhnite
5 najčastejších chýb pri domácej výrobe vína, ktorým sa radšej vyhnite
Využívate figové listy naplno? Záhradkári často netušia, že sú skvelé na čaj, čipsy aj prírodný postrek
Využívate figové listy naplno? Záhradkári často netušia, že sú skvelé na čaj, čipsy aj prírodný postrek
Prečo kupovať, keď si môžete vyrobiť? Recept na domáci jablčný ocot ľahko zvládnete aj doma
Prečo kupovať, keď si môžete vyrobiť? Recept na domáci jablčný ocot ľahko zvládnete aj doma
Čo robí záhradkár v októbri? Toto sú nevyhnutné jesenné práce, na ktoré je teraz správny čas
Čo robí záhradkár v októbri? Toto sú nevyhnutné jesenné práce, na ktoré je teraz správny čas
5 najčastejších chýb pri domácej výrobe vína, ktorým sa radšej vyhnite
5 najčastejších chýb pri domácej výrobe vína, ktorým sa radšej vyhnite
Máte prebytok jesenných jabĺk? Uchovajte si ich v strúhanej podobe na jablkový koláč
Máte prebytok jesenných jabĺk? Uchovajte si ich v strúhanej podobe na jablkový koláč
Japonskej vŕbe hnednú bieloružové lístky. Čo to spôsobuje?
Japonskej vŕbe hnednú bieloružové lístky. Čo to spôsobuje?