Ako proti chorobám a škodcom v letničkových záhonoch

  • 25.07.2022

Ak sa chceme tešiť z rozkvitnutých letničkových záhonov, je dôležité, aby sme ich pravidelne kontrolovali a predišli tak nepríjemným prekvapeniam.

Farebné letničky v záhrade
Foto: Shutterstock

Rovnako ako pri výseve zeleniny, aj pri výseve letničiek je najlepšou prevenciou použiť zdravé osivá. Pri druhoch náchylných na hubové choroby uprednostníme morené osivo. Problémy sa vyskytujú aj pri vzchádzaní rastlín, mladé semenáčiky sú extrémne citlivé na akékoľvek plesne. Používame preto radšej kvalitný substrát, pri ktorom budeme mať väčšiu istotu sterility po jeho preparení.

Nepriateľ číslo jedna: slizniaky

V záhone bývajú letničky „prestretým stolom“ pre rôzne škodce. Niektoré druhy s dužinatými listami obľubujú slimáky. Chutí im najmä kapucínka väčšia (Tropaeolum majus), a mnohé iné hlavne vo fáze mladých rastlín. Hoci sa aksamietnica (Tagetes) často vysádza medzi zeleninu ako ochrana pred pôdnymi háďatkami, ani jej sa škodce nevyhýbajú. Slimákom nevadí ani jej výrazná vôňa, skôr naopak.

Na boj proti slizniakom využite niektorý z našich overených receptov.

Vošky a roztoče

Pomerne častými škodcami záhonových i balkónových letničiek sú aj vošky, červce alebo roztočce. Rastliny počas leta kontrolujeme a len čo sa objaví hmyz, zasiahneme postrekom (Karate Zeon, Mospilan,…) alebo ochranou na biologickej báze. Vošky konzumujú napríklad lienky sedembodkové.

Dôležitým predpokladom úspešnej ochrany proti škodcom je včasné zistenie ich výskytu. Pri premnožení treba postrek zopakovať, niekedy však ani toto nezaberie.

Vošky
Foto: Shutterstock

Hubové choroby a priveľa vlahy

Najobľúbenejšie balkónové letničky pelargónie (Pelargonium) trpia na hubové choroby, na rube ich listov sa môžu objaviť prstencovité ložiská so spórami, zatiaľ čo na lícovej strane sa vytvoria žlté okrúhle škvrny.

Na begóniách (Begonia semperflorens) sa na listoch zvyknú objaviť sivasté škvrny, čo je typický znak múčnatky. Hoci cínie patria k veľmi odolným letničkám, aj na ich listoch môžeme spozorovať hubovú chorobu spôsobujúcu hnedasté škvrny. Ak dochádza k pomerne rýchlemu tmavnutiu stonky a úhynu rastliny, postrek už nepomôže. Napadnuté rastliny čo najskôr odstránime a ideálne spálime, rozhodne ich nikdy nekompostujeme.

Tieto a ďalšie hubové choroby sa dajú zastaviť vhodným fungicídom. Prevenciou je vyhýbať sa zmáčaniu listov pri zálievke.

Pri dlhodobých dažďoch môže dôjsť aj k hromadnému úhynu rastlín. Na nadmernú vlhkosť sú mimoriadne náchylné gazánie (Gazania splendens), ktoré vo vlhkom počasí nielen nekvitnú, ale aj zahnívajú.

Text: Ing. Lucie Peukertová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku Okrasné trávy sú útočiskom pre hmyz i drobné cicavce, ich semienka nasýtia vtáky. Máte ich už v záhrade?