Kedy je správny čas na zber cesnaku?

  • 11.07.2021

Cesnak sme sadili na jeseň prvýkrát. Kedy je čas na jeho zber?

Čerstvo vybratý cesnak

Termín zberu cesnaku vysadeného na jeseň je koniec júna a júl. Termín zberu spoznáme pri paličiakoch podľa narovnania kvetnej stonky, ktorú sme preventívne nechali na niekoľkých rastlinách, a pri nepaličiakoch poľahnutím porastu a zalomením stonky v krčku.

Na vyberanie použijeme rýľovacie vidly a hlávky cesnaku o seba neotĺkame, lebo by sa mechanicky poškodili. Zvyšky pôdy odstránime jemným zotretím tkaninou.

Cesnak dosúšame v tenkej vrstve asi jeden týždeň na vzdušnom tienistom mieste. Po vysušení odrežeme vňať asi 3 cm nad hlávkou a korienky skrátime asi na 0,5 cm. Cesnak môžeme zapliesť i do efektného vrkoča. Vtedy vňať neodrežeme, ale až po zapletení tú, čo prevyšuje.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Monika Felixová Králová
Foto: archív, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky? Ekologicky proti „medvedíkovi“