Zbavte sa vošiek bez chémie

  • 17.05.2017

Každý organizmus, teda aj rastliny majú akúsi prirodzenú sebaobranu pred predátormi. Keďže rastliny pred predátormi nemôžu utiecť, bránia sa vytvorením odpudzujúcich či jedovatých látok. Vytvorte si výluhy, odvary či zákvasy a postrekujte vošky hneď od začiatku ich množenia.

Domáce postreky

Vždy však s prídavkom nejakého zmáčadla, ktorým môže byť výluh z rastliny obsahujúcej saponíny (mydlica, plod pagaštanu konského…) alebo aj roztok obyčajného alebo mazľavého mydla, v krajnom prípade pridáme trochu prípravku na umývanie riadu. Tým zvýšime priľnavosť prípravku k voškám a teda aj jeho účinnosť. Ich účinnosť nie je „všetkoničivá“. Pre istotu postreky v kratších intervaloch opakujte.

Výluh zo žihľavy

10-litrovú nádobu naplníme žihľavovou vňaťou bez semien, zalejeme vodou a necháme 24 hodín vylúhovať; neriedený postrek po niekoľkých dňoch zopakujeme.

Vývar z paliny

Až 500 g čerstvej vňate v 10 litroch vody uvedieme do varu a 15 minút necháme vylúhovať; opakovaný postrek potláča a odpudzuje nielen vošky, ale aj húsenice.

Vývar z vratiča

300 – 500 g čerstvej kvitnúcej vňate vratiča alebo 30 g sušenej prelejeme 10 litrami vody a na druhý deň 30 minút varíme na miernom ohni, necháme vychladnúť, precedíme a neriedeným odvarom postriekame rastliny i zem pod nimi.

voska hrachova

Vývar z papradín

Využívame listy papraď samca (Dryopteris filix-mas) alebo hasivky orlíčej (Pteridium aquilinum). Na 10 litrov postreku potrebujeme 1 kg čerstvých alebo 100 g sušených listov. Postup prípravy je ako u vratiča. Tento postrek môžeme aplikovať aj ako zimný postrek proti prezimujúcemu cicavému hmyzu.

Mydlový postrek

200 – 300 g mydla rozpustíme v horúcej vode a po vychladnutí postrekujeme.

Kapucínkový výluh

3 hodiny necháme vylúhovať v horúcej vode listy kapucínky a po vychladnutí striekame vlnačky krvavé, po zriedení 1 : 10 aj vošky listové.

Rebarborový vývar

1 kg rozkrájaných rebarborových listov (zostatok čepelí po príprave rebarborových koláčov) varíme polhodiny a po vychladnutí postrekujeme.

Dubový výluh

1 kg staršieho dubového lístia zalejeme 1 litrom vody; necháme do druhého dňa vylúhovať. Po zriedení 1 : 5 až 10 striekame proti hryzavému i cicavému hmyzu.

Výsadba odpudivých rastlín

Niektoré aromatické rastliny vysadené pod ovocnými drevinami odpudzujú nalietavajúce samičky vošiek. Medzi tieto rastliny patria kapucínka, ruta voňavá, rajčiny, tymian, aksamietnica, myší chvostík, nechtík.

A čo chemické postreky?

Počas prechodného obdobia zvoľte rozumný kompromis a ohľaduplnejšími najmä biopreparátmi postrekujte dreviny v zime a v predjarí proti prezimujúcim škodcom, čím ich nepriaznivý vegetačný tlak podstatne zmiernite a na reguláciu škodcov za vegetácie vám postačia svojpomocne pripravené rastlinné preparáty. V skutočne kalamitnej situácii môžeme tieto prípravky použiť aj počas vegetácie.

 

Text a ilustrácie: Ing. Jaroslav Pížl
Foto: isifa/ Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - január 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania Čemerica – vždyzelená trvalka, ktorá prekvapuje svojimi krásnymi kvetmi v zimnom období
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Čo s krušpánom, ktorý zničila vijačka a prečo týmto drevom nekúriť? Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Zvyšky zeleniny nevyhadzujte! O pár dní z nich môžete mať čerstvú vňať Hľadáte niečo nové na túto sezónu? Tieto netradičné druhy zeleniny dopestujete aj v našich podmienkach Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám