Ekozáhrada, ktorá lieči: Darujte si zdravie z vlastnej záhrady

  • 06.04.2018

Prírodná záhrada je už vo svete známym pojmom a podobná filozofia sa pomaly prebíja aj k nám. Označuje sa rôznymi názvami: biozáhrada, jedlá záhrada, ekozáhrada, prírodná záhrada, permakultúrna záhrada, babičkina záhrada, lesná záhrada alebo záhrada starých rodičov. V čom spočíva jej prírodné tajomstvo? 

Ekozáhrada, ktorá lieči: Darujte si zdravie z vlastnej záhrady

Permakultúra

S týmto exotickým výrazom ste sa možno ešte nestretli. Je to spôsob navrhovania záhrady, ktorý je postavený na ekologických postupoch a šetrí čas pri jej starostlivosti. Laickým pohľadom by sa dalo povedať, že ide o spôsob pestovania záhrady, ktorá sa dokáže sama recyklovať – obnovovať bez zásadného vonkajšieho zásahu. Záhrada si jednoducho žije svojím životom a bonus, ešte nás pritom aj nakŕmi.

Pôdu nelynčujeme rýľovaním ani okopávaním. Prednosť dávame trvalým viacročným rastlinám, prípadne rastlinám, ktoré sa samé množia samovýsevom alebo inak. Samozrejmosťou je zmiešané pestovanie, v ktorom sa nešíria hromadne škodcovia tak, ako je to pri monokultúrach. Lenivých záhradkárov sme touto správou určite potešili :-).

Ekozáhrada, ktorá lieči: Darujte si zdravie z vlastnej záhrady
Zdroj: www.prirodne-zahrady.sk

Liečivá záhrada

Nazývame ju tak preto, lebo lieči dušu aj samotnú prírodu trojakým spôsobom: liečivými účinkami rastlín, zdravými jedlými plodmi bez chémie a harmóniou prírodnej záhrady. Liečivé účinky byliniek a zdravého prostredia sú známe od nepamäti. Či už hovoríme o starom Egypte, babkách bylinkárkach alebo známych liečivých kláštornych záhradách.


Vedeli ste, že väčšina dnes vyrábaných chemických liekov vychádza z liečivých účinkov rastlín? Žiaľ v dnešnej dobe už chémia takmer úplne vytlačila prírodné rastlinné liečivá. Preto jediné, čo môžeme pre seba urobiť, je zobrať zodpovednosť za svoje zdravie do vlastných rúk a vypestovať si lieky z domácej záhrady. Zdravé jedlo nám venuje to najcennejšie – zdravie.

Ekozáhrada, ktorá lieči: Darujte si zdravie z vlastnej záhrady
Zdroj: www.prirodne-zahrady.sk

Prírodná záhrada

Táto záhrada je v súlade s prírodnými zákonmi a napodobňuje prírodné ekosystémy. Jednotlivé rastliny a prvky sa navzájom podporujú vo vývoji. Vzájomnou spoluprácou sa chránia a dopĺňajú. Navonok vyzerá prírodná záhrada ako divoká jedlá džungľa, a keď ste v nej, cítite sa ako v prirodzenom lese či lesnej čistinke.

Nepoužíva sa žiadna chémia, postreky, insekticídy, pesticídy, herbicídy, štandardné priemyselné hnojivá a ani iné “výdobytky”, ktoré by akýmkoľvek spôsobom mohli narušiť krehkú rovnováhu prirodzeného ekosystému. Ak by sa prírodné záhradky rozšírili viac aj na Slovensku, vtáčiky, opeľovače, rôzni obojživelníci, motýle a iné zvieratá by sa veľmi potešili, že môžu opäť hľadať svoje obydlie v blízkosti našich domov.

Ekozáhrada, ktorá lieči: Darujte si zdravie z vlastnej záhrady
Zdroj: www.prirodne-zahrady.sk

Jedlá záhrada

Ako si vytvoriť vlastnú prírodnú, jedlú a liečivú záhradu sa najlepšie dozvieme z tohto videa.

Ekozáhrada, ktorá lieči: Darujte si zdravie z vlastnej záhrady
Zdroj: www.prirodne-zahrady.sk

Festival Záhrad

Mať zdravú záhradu bez pletia buriny, neustáleho okopávania, hnojenia a iných dobre známych činností, ktoré sa v štandardnej záhrade bežne vykonávajú, je snom mnohých. Skúsení či menej skúsení pestovatelia a záhradkári sa môžu prísť inšpirovať na Festival Záhrad 14. – 15. apríla v Bory Mall, kde získajú cenné rady pri pestovaní okrasných aj úžitkových rastlín a na predaj budú aj jarné aranžmány z cibuľovín, letničky, liečivé rastliny a mnoho ďalších zázrakov z nášho prírodného sveta..

Ekozáhrada, ktorá lieči: Darujte si zdravie z vlastnej záhrady

 

Zdroj: www.prirodne-zahrady.sk

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Vysoké teploty egrešom nesvedčia. Ako predchádzať mäknutiu a opadávaniu plodov? Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Plstnatosť listov viniča: Čo ju spôsobuje a ako jej predchádzať? Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Nehľadajte štvorlístok: Ďatelina lúčna upravuje trávenie, pomáha pri reume i pri kašli