Prírodná záhrada sa opäť vracia do módy. Aké sú jej princípy?
Chceli by ste mať naozajstnú prírodnú záhradu? Trend pestovania bez chémie naberá na obrátkach. Čo všetko to zahŕňa? Hľadanie a získavanie nových znalostí, zmenu uhla pohľadu, nové prvky v záhrade a aj trochu experimentovania.
Chemické prostriedky, či už hnojivá alebo postreky, sú bežnou súčasťou mnohých záhradiek. A tiež chemické zvyšky – rezíduá, ktoré následne konzumujeme v striekanom ovocí alebo v zelenine.
Možno si poviete, že používate iba herbicídy na trávnik proti burine a na tomto mieste zeleninu nepestujete. Herbicídy ale narúšajú prirodzenú pôdnu mikroflóru a v pôde ostávajú zvyšky chemického koktailu. A ak sa časom rozhodnete vy alebo vaše deti rozšíriť zeleninové hriadky, rezíduá si na vás počkajú.
Čo je prírodná záhrada?
Prírodná záhrada ale nie je iba o nepoužívaní chémie. Nie je to ani záhrada, z ktorej chceme mať „iba“ úžitok, či už ide o zeleninu, ovocie alebo dokonalý trávnik pre malého futbalistu. Naopak, miesto tu má aj samotná príroda v podobe pôvodných divých rastlín, hmyzu, drobných živočíchov či vtáctva.
Pri jej návrhu a obhospodarovaní preto myslíme napríklad na to, ako do nej prilákať vtáky, čiže aké kríky vysadíme, aby z nich mali osoh aj ony v podobe plodov alebo úkrytov na hniezdenie. Snažíme sa tiež prilákať včely a motýle výsadbou rôznych druhov medonosných rastlín s rôznym obdobím kvitnutia od jari až do jesene. Pomáhame prežiť zimu ježkom alebo hmyzu prostredníctvom úkrytov. Myslíme na to, aby sa v našej záhrade mali dobre aj iné tvory, nielen my. Výsledkom je pestrá, rozmanitá a voňavá záhrada, v ktorej to žije. Všetko, čo sa v nej deje, môžeme pozorovať a obdivovať.
Tri základné podmienky
Prírodná záhrada môže mať rôznu podobu. Existujú však tri základné pravidlá, ktoré je nutné dodržať. Patrí k nim nepoužívanie pesticídov, kam patria insekticídy proti škodcom, fungicídy proti hubám a herbicídy proti burinám.
Obávate sa, že bez pomoci chémie niektoré plodiny nedopestujete? Naozaj sa to občas môže stať. Faktom však je, že dnes už sú dostupné prípravky, ktorými sa dá chémia nahradiť. Skúšať možno prípravky na báze rastlinných olejov, prípadne doma vyrobené rastlinné výluhy. V ponuke nájdete i prípravky, ktoré fungujú na predátorských alebo symbiotických vzťahoch odpozorovaných v prírode. V boji proti škodcom a hubám nám tak pomôžu drobné živočíchy alebo huby, ktoré ich likvidujú. Treba sa na ne preorientovať, zistiť spôsoby aplikácie a prípadne i uskladnenia.
Druhou základnou podmienkou je nepoužívať rýchlorozpustné hnojivá. Ako ich názov napovedá, rýchlo sa v pôde rozpúšťajú a po zálievke alebo po daždi ich prebytočná voda splavuje do nižších vrstiev. Presne takto sa do studní dostali často spomínané dusičnany, kvôli ktorým je voda nepitná a pri vysokom stupni znečistenia i nevhodná na zálievku.
Tretie pravidlo je možno trochu prekvapivé. Je ním podmienka absencie rašeliny a rašelinových substrátov. Prečo, keď je rašelina prírodný materiál? Patrí totiž k neobnoviteľným zdrojom, podobne ako ropa či plyn. Keď sa vyťaží, nebude. A jedným z cieľov prírodnej záhrady je trvalá udržateľnosť.
Lahoda pre oko
Iste, nestretnete sa tu s dokonalým trávnikom bez jedinej „buriny“ ani s množstvom rôznofarebných kultivarov stromov a krov či zakrpatených ihličnanov. Naopak, dôležitá je prirodzenosť, rôznorodosť rastlín s dôrazom na naše pôvodné druhy, veľa kvetov a dávka divokosti.
Nie je to ale neusporiadaná „džungľa“. Ide o záhradu, kde vládne človek, no k prírode šetrným spôsobom. Hodí sa sem napríklad plocha vyhradená na lúčny porast, ktorý je skvelý pre hmyz vrátane včiel a motýľov, alebo živý plot z divorastúcich krov. Snažíme sa využiť terén a stanovište, napríklad ak je v záhrade vlhkejšia časť, podporíme ju a tým zväčšíme rozmanitosť rastlín aj živočíchov.
Prospešné kombinácie rastlín
Dobrou pomôckou, ako predchádzať chorobám a škodcom, je rozmanitosť výsadieb a najmä vzájomne prospešná kombinácia rastlín. Monokultúra, čiže výsev alebo výsadba iba jedného druhu na väčšej ploche, ktorú neraz aplikujeme pri pestovaní, je veľmi neprirodzená. Správne skombinované rastliny sa pri raste podporujú, či už výlučkami v pôde (vzdušný dusík sprístupňujú koreňom nitrifikačné baktérie na korienkoch bôbovitých rastlín), vo vzduchu (éterické vonné látky odpudzujúce hmyz) alebo sú si navzájom oporou (fazuľa ťahajúca sa na kukurici).
Každý priestor je jedinečný, preto sa stáva, že čo funguje dobre u jedného pestovateľa, nemusí fungovať inde. Záhradu, rastliny a živočíchy v nej neustále pozorujeme, najmä vzhľadom na počasie, svetovú stranu, okolité výsadby, množstvo svetla a vody, a učíme sa z toho.
Spôsob obhospodarovania
Spôsob obhospodarovania je šetrný k pôde, vode, rastlinám, hmyzu, živočíchom a, samozrejme, i k nám samotným, veď zdravú záhradu vytvárame pre seba. Preto si premyslíme spôsoby, ako v záhrade zachytávať a používať dažďovú vodu, prípadne, či dokážeme časť vody z domácnosti recyklovať a využiť ju na zálievku.
Záhrada poskytuje každoročne veľa odpadu – lístie, konáre, trávu, ktoré často končia na skládke bioodpadu alebo za plotom na poli či v lese. Prečo sa takto vzdávať zdroja živín, ktoré môžeme využiť? Rastlinný odpad premeníme na kompost a používame ho ako zdravé hnojenie. Čo rastliny počas roka z pôdy odčerpali, vrátime späť. Podľa veľkosti plochy môžeme založiť aj niekoľko kompostovísk.
Prírodné záhrady majú rozhodne čo ponúknuť – prirodzenosť, krásu, nový uhol pohľadu, menej tradičné spôsoby starostlivosti. Rozhodne sú inšpiráciou v tom, ako zmeniť vlastné záhradné kráľovstvo.
Viete, že…
… existuje projekt „Natur im Garten“, v preklade Príroda v záhrade, ktorý sa zameriava na prírodné záhrady? Prišiel s ním v roku 2009 Rakúšan Mgr. Wolfgang Sobotka. Ide o oficiálnu iniciatívu spolkovej krajiny Dolné Rakúsko v kooperácii s inými partnermi. Po čase sa k nemu pridali Česko a Slovensko.
Keď premeníte svoju záhradu na prírodnú, môžete požiadať o jej certifikáciu. Výsledkom certifikácie, pri ktorej je záhrada hodnotená, je plaketa „Prírodná záhrada“ – smaltovaná tabuľka s ježkom. Je určitým vyznamenaním pre majiteľa alebo užívateľa záhrady. Je to i osveta voči susedom, že sa dá na pozemku hospodáriť inak. Okrem spomínaných troch podmienok prírodnej záhrady existuje ďalších pätnásť, z ktorých musí byť pri certifikácii splnených minimálne desať.
Text: Ing. Monika Králová
Foto isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, existuje nejaká rastlina ktorá odpudzuje mačky? V okolí je kopec túlavýc…