Fotopostup krok za krokom: Búdka ako hniezdo pre vtáčiky

  • 22.11.2019

Ak príde na vtáčie búdky, existuje jediné pravidlo, ktorého sa musíte držať – priemer vletového otvoru a vnútorný priestor búdky musia vzájomne ladiť. Zvyšok je už iba na vašej fantázii.

Vtáčia búdka žltej farby

Ak ste doposiaľ vyrábali skromné príbytky, ktorým chýbal šarm a dôvtip, skúste to tento rok trochu inak. Dajte vtáčiemu domčeku podobu drevenice, rodinného domčeka, zemianskej kúrie či kaplnky, ktorá stojí za dedinou. Nech vám je inšpiráciou tá naša.

Budeme potrebovať

Materiál:

    • masív (napr. drevené odrezky s hrúbkou 25 mm)
    • lepidlo (napr. Duvilax D3 Rapid)
    • spojovací materiál (napr. ihličky kalibru G21)
    • krytina (napr. bitúmenová lepenka s posypom)
  • povrchová úprava

Náradie a pomôcky:

  • píla
  • brúska
  • pneumatická ihlovačka
  • kompresor
  • maliarska vanička
  • štetce
  • brúsna hubka

Pracovný postup

1. NAREZANIE

Narezané dosky

Steny búdky nemusia byť hrubšie ako 1 cm. Materiál si pripravíme z odpadových dosiek na stolovej píle. Robíme dva zárezy, stred zachováme.

2. ROZPÍLENIE

Narezané dosky a pílka

Prácu pri delení dosiek na polovičnú hrúbku dokončíme ručnou pílou. Rez vedieme v škáre, v smere vlákien. Pílový list sa sám vystredí.

3. HOBĽOVANIE

Hoblík

Rozdelené doštičky vyhladíme hoblíkom alebo na hrúbkovacej fréze. V našom prípade sme sa z hrúbky 25 mm dostali k plánovaným 10 mm.

4. OHRANENIE

Hranenie dosiek

Vyhladené doštičky ohraníme. Na ich bokoch potrebujeme hladké a rovné plochy, preto preveríme, či má pílový kotúč 90-stupňový sklon.

5. LEPENIE

Lepenie dosiek

Bok po boku si zlepíme malé pracovné zostavy so šírkou približne 14 cm. Vďaka spájaniu môžeme využiť pri výrobe i drobnejší odpad.

6. ZÁKLADŇA

Vymeranie základnej dosky pre vtáčiu búdku

Z 20 mm hrubej dosky si vyrežeme základňu vo formáte 12 × 12 cm. Tým získame pevnú a stabilnú základňu, ktorá dá plášťu búdky potrebnú pevnosť.

7. BOČNICE

Bočnice

Z doštičiek si vyrobíme materiál na bočnice. Šírka bude zodpovedať základni s prídavkom jednej bočnice. Nám to vyšlo na presných 13 cm.

8. KRÁTENIE

Zakrátenie dosiek

Opílené bočnice na jednom z koncov skrátime pod presným 90-stupňovým uhlom. Na pokosovej píle môžeme zarezať všetky naraz pri jednom prechode.

9. ROZMERANIE

Rozmeranie dosiek

Rozkreslíme si rysky s rozstupom 15 mm. Začíname na zarovnanom konci, z bočnice na bočnicu môžeme značky prenášať obkresľovaním.

10. DRÁŽKOVANIE

Drážkovanie dosiek

Drážkovaním vytvoríme pôsobivý dekoratívny reliéf. My používame pokosovú pílu s nastaveným hĺbkovým dorazom a opornou doskou.

11. PREBRÚSENIE

Prebrúsenie

Nadrážkované bočnice prebrúsime. Papier so zrnitosťou P180 stiahne ostré kontúry žliabkov, obzvlášť ak má brúska mäkkú brúsnu platňu.

12. KRÁTENIE

Krátenie bočníc, výstavba vtáčej búdky

Bočnice nakrátime na dĺžku približne 16 cm. Aby nám vzorkovanie neskôr plynule prešlo na štít, režeme tesne nad poslednou drážkou.

13. SPÁJANIE

Spájanie častí vtáčej búdky

Skompletizujeme spodné telo búdky. Spoje lepíme vodoodolným disperzným lepidlom, pevnosť zostavy nám zaistia klinčeky. My používame ihličky dlhé 25 mm.

14. PRIEČELIA

Vyrezávanie priečelia vtáčej búdky

Priečelia strechy si vyrobíme z rovnakého materiálu ako bočnice. Šírka základne je 13 cm, vrcholový uhol je 90°.

15. SPOJNICE

Výroba spojníc

Na spájanie priečelí si vyrobíme spojnice, ktorých dlhú hranu zabrúsime pod 45-stupňovým uhlom. Dĺžku zameriame na 12 cm.

16. SPÁJANIE

Príprava striešky na vtáčiu búdku

Lepidlom a ihličkami vytvoríme nosnú zostavu strechy. Dáme pozor na správne uhly, aby rám striešky celou plochou dosadal na podložku.

17. OTVORY

Otvory v strieške

Do priečelia vyvŕtame vletový otvor. Rovnaký spravíme aj do latky hrubej 5 mm, z ktorej budeme vyrábať dekoratívne prvky.

18. LEMOVKA

Vletový otvor

Vletový otvor dozdobíme lemovkou. Aby bol lepený spoj čo najpevnejší, stužíme ho plastovými dielenskými štipcami so silným prítlakom.

19. VSUVKY

Vsuvky na upevnenie striešky

Z tenkého materiálu vyrobíme aj vsuvky, ktoré striešku upevnia k telu búdky. Vlákna by mali prebiehať priečne, použiť možno aj tenkú preglejku.

20. VLEPENIE

Vlepenie vsuviek

Vsuvky vlepíme do rámu striešky. Tento spoj musí byť spoľahlivý a trvácny, preto necháme lepidlu čas na dôsledné vyzretie.

21. PLÁŠŤ

Strieška na vtáčiu búdku

Na rám strechy upevníme plášť. Ten vyrobíme z dvoch doštičiek, ktoré celoplošne lepíme na styčných plochách a kotvíme ihličkami.

22. ROHOVÉ LATY

Rohové laty

Z materiálu hrubého 4 mm si narežeme dekoratívne rohové latky v šírkach 15 a 19 mm. Z každej budeme potrebovať po štyri kusy.

23. ROHY

Prichytenie rohových lát na vtáčiu búdku

Vonkajšie rohy si vždy vytvoríme z dvojice latiek. Na každom z nich nám susedia dve rôzne šírky, ktoré vo finále tvoria symetrický roh.

24. ZABRÚSENIE

Zabrúsenie búdky

Vrchné hrany na každej strane zabrúsime pod 45-stupňovým uhlom. Vďaka tomu strecha dosadne na domček v akejkoľvek polohe.

25. PODKLADOVÉ PRVKY

Podkladové prvky pre vtáčiu búdku

Načrtneme a vypílime si podkladové plôšky pod okná a dvere. My používame obojstranne hladký sololit hrubý 3,2 mm, použiť však možno aj masív.

26. OKNÁ

Okná na vtáčiu búdku

Začneme so zdobením okien. Vytvoríme rám, potom vnútorné výplne. Pri lepení si pomáhame malými štipcami, ktoré pritlačia spoj počas zretia.

27. DVERE

Dvere na vtáčiu búdku

Podobným spôsobom si vyzdobíme aj dvere. Mozaika z tvarovaných dielikov vytvorí plastický reliéf, ktorý búdku oživí.

28. NALEPENIE

Lepenie dvier a okien na vtáčiu búdku

Hotové okná a dvere nalepíme na búdku. Keďže tu nevieme použiť ani štipce, ani zvierky, môžeme jednotlivé strany pri lepení zaťažiť.

29. LÍCOVKY

Lícovky na streche

Na strieške búdky použijeme lícové dosky. Sú to latky, ktoré sú na hrebeni spílené pod 45-stupňovým uhlom a zarezané tak, aby lícovali na spodnej strane.

30. BÚDOČKA

Prichytenie malej búdočky

Roh pri dverách vyzdobíme maličkou replikou búdky pre vtáčiky. Tá naša vznikla z odrezka preglejky, z klinčeka a dvoch latiek.

31. PRIMER

Natieranie búdky

Búdku napustíme biocídnym napúšťadlom a všetky jej vonkajšie časti natrieme akrylátovým základom. Potrebujeme utesniť póry, aby bola trvácnejšia.

32. PREBRÚSENIE

Brúsenie po nátere

Vyschnutú základnú farbu prebrúsime. Vlákna, ktoré sa pri kontakte s vlhkosťou napriamili, stiahneme brúsnou hubkou.

33. NÁTER

Dekoratívny náter

Búdku vyzdobíme dekoratívnym náterom. Opäť môžeme použiť akrylátové farby. Pracujeme s tenkými výtvarníckymi štetcami.

34. KRYTINA

Krytina na strechu vtáčej búdky

Aby nám do búdky nezatekalo, strechu pokryjeme vodoodolnou krytinou. Nám zostali zvyšky lepenky z budovania záhradného domčeka.

35. KOMÍN

Hotová vtáčia búdka

Na záver pridáme ešte komín a búdku umiestnime tam, kde v nej vtáčiky nájdu útočisko vhodné na privedenie nového potomstva.

Dobré rady

Príprava materiálu

Hoci si pri výrobe takejto búdky vystačíte s niekoľkými odrezkami dosiek, budete musieť čeliť zdĺhavej príprave reziva. V tomto projekte sa striedajú viaceré hrúbky a šírky, ktoré si budete musieť vopred pripraviť. My sme pracovali s hrúbkami 20, 10, 7, 5 a 3 mm. Vstupným materiálom boli recyklované dosky, z ktorých sme odstránili všetky klince, spony a skrutky.

Ak sa na prípravné práce priveľmi necítite, môžete si svoju búdku navrhnúť z hrubších, štandardných materiálov alebo o prípravu reziva požiadať niektorú z blízkych stolárskych dielní. Tento projekt je na rozhraní stolárstva a modelárstva. To, ku ktorému smeru sa prikloníte viac, záleží iba na vašich schopnostiach a možnostiach.

Pri rezaní jednotlivých dielcov sme použili rôzne druhy píl. Pokosová píla nám pomohla pri drážkovaní, lupienkovú pílu sme používali pri rezaní drobných dekoratívnych prvkov. Pri mnohých úkonoch si však možno pri dolaďovaní pomôcť brúskou, ktorá vnesie presnosť aj do jemných detailov.

Vtáčia búdka

Pevné a trvácne spoje

Masív bude v exteriéri pri zmenách vlhkosti a teploty intenzívne pracovať, takže všetky spoje musia ustáť vyššiu námahu, ako ste ochotní pripustiť. Preto je dobré kombinovať lepenie s ihlovaním. My sme všetky náročné stolárske spoje vylúčili a nahradili sme ich kotviacimi prvkami.

Ihlovanie dokáže znásobiť pevnosť spojov a poistiť ich všade tam, kde by ste s pribíjaním malých klinčekov neuspeli. Dôležité je ustriehnuť to, aby vám ostré hroty nevytŕčali nikde vnútri búdky. Mohli by ublížiť hniezdiacemu páru, ale i mláďatám.

 

 

Text: Marcela Gigelová
Foto: Marcela Gigelová, isifa/Shutterstock

Realizácia: Milan Gigel
Zdroj: časopis Záhrada

 

 

 

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
4. ročník súťaže pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte pre seba predplatné časopisu
4. ročník súťaže pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte pre seba predplatné časopisu
Čo ešte rezať koncom zimy? Tieto kríky a popínavé dreviny sa odvďačia bohatým kvitnutím
Čo ešte rezať koncom zimy? Tieto kríky a popínavé dreviny sa odvďačia bohatým kvitnutím
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Rozhovor so skúseným zeleninárom: Čo je kľúčové pri výsadbe paprík a ako si dopestovať šťavnaté plody?
Rozhovor so skúseným zeleninárom: Čo je kľúčové pri výsadbe paprík a ako si dopestovať šťavnaté plody?
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Rozhovor so skúseným zeleninárom: Čo je kľúčové pri výsadbe paprík a ako si dopestovať šťavnaté plody?
Rozhovor so skúseným zeleninárom: Čo je kľúčové pri výsadbe paprík a ako si dopestovať šťavnaté plody?
Kedy vysievať hrach, ako ho pestovať a aký si vybrať? Poradíme!
Kedy vysievať hrach, ako ho pestovať a aký si vybrať? Poradíme!
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Fotopostup: Správne vykonaný rez malín je základom dobrej úrody
Krok za krokom, ako si vypestovať priesady paradajok zo semien
Krok za krokom, ako si vypestovať priesady paradajok zo semien