Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové

  • 07.09.2022

Antúria (Anthurium andraeanum) má neprehliadnuteľné a zároveň ozaj nezvyčajné kvety, ktoré vydržia na rastline i niekoľko týždňov.

Antúrie

Samotný farebný „lupeň“ srdcového tvaru je však v skutočnosti premenený list. Najčastejšie je ružový alebo červený, no nájdu sa i odrody s bielym, zelenkavým i tmavobordovým lupeňom či rôznymi kombinácie bielej, ružovej a zelenej. Priebežne počas roka rozkvitajú nové kvety, staršie odumierajú.

Antúria je natoľko výrazná a zaujímavá, že môže stáť samostatne a nik ju neprehliadne. Zvolíme pre ňu svetlé miesto. Zo vzduchu dokáže čistiť niektoré chemické látky. Je dostupná pomerne bežne v kvetinárstvach, ale i v hobby predajniach v oddeleniach interiérovej zelene. K jej príbuzným sa radia napríklad lopatkovec (Spathiphyllum) či kornútovka africká (Zantedeschia aethiopica).

Náš tip:

Zalievame vždy, keď je substrát zhora na dotyk suchý, potom ho necháme opäť na dotyk preschnúť.

Antúria v bielom kvetináči

Kľúčom k úspechu je správna zálievka

Keď sa nám podarí zvoliť vhodné miesto a naučiť sa antúriu správne zalievať, odvďačí sa farebnými kvetmi a lesklými listami ďalších nasledujúcich mnoho mesiacov.

Je to tropická rastlina, v pôvodnej domovine prosperuje vo vlhkých podmienkach, preto nenecháme substrát vyschnúť. Kontrolujeme ho každých pár dní, má byť vlhký, ale nie premočený. Počas zimy zalievame o niečo menej. Do podmisky či okrasnej nádoby dáme vrstvu keramzitu a na ňu postavíme kvetináč. Medzi kamienky dolievame vodu. Dosiahneme tak vyššiu vlhkosť okolo rastliny, pričom korene nebudú namočené vo vode.

Od jari do leta prihnojujeme každé dva týždne s polovičnou dávkou hnojiva s vyšším podielom draslíka. Antúriu presádzame každé dva až tri roky, pričom máme zároveň možnosť získať nové rastliny. V ideálnom prípade sa do toho pustíme na jar. Rastlinu vyberieme z kvetináča a opatrne sa snažíme rozdeliť korene tak, aby sme získali dve až tri samostatné rastliny s dostatočne silným koreňovým systémom. Každú z nich vysadíme zvlášť do novej nádoby, zasypeme substrátom pre izbové rastliny a zalejeme.

  • Stanovište: Rastie dobre na mieste s dostatkom svetla, ale nie na plnom slnku. V zime rastlinu prenesieme bližšie k oknu či priamo na parapet, aby mala dostatok svetla.
  • Starostlivosť: Okolo rastliny zvyšujeme vzdušnú vlhkosť. Listy čistíme mäkkou, vlhkou handričkou každých niekoľko týždňov.
  • Zaujímavosť: Zo štúdie NASA o schopnostiach izbových rastlín čistiť vzduch vyplýva, že antúria dokáže zo vzduchu likvidovať formaldehyd, xylén, toluén a amoniak. (zdroj: en.wikipedia.org/wiki/NASA_Clean_Air_Study)

Antúria na stole v obývačke

Ako použiť keramzit?

  1. Kvetináč s antúriou výdatne zalejeme – až kým voda nezačne vytekať z dierok na dne kvetináča. Postavíme ho do drezu, aby prebytočná voda odtiekla.
  2. Na dno okrasnej nádoby, ktorá je približne o 2 až 5 cm vyššia ako samotný kvetináč, vysypeme keramzit. Zalejeme ho vodou tak, aby nesiahala nad guľôčky.
  3. Kvetináč postavíme na keramzit. Prebytočná zálievka bude odtekať medzi guľôčky, no korene nebudú nikdy stáť vo vode. Voda sa spomedzi guľôčok bude odparovať, čím sa zvýši vzdušná vlhkosť okolo rastliny.

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku Okrasné trávy sú útočiskom pre hmyz i drobné cicavce, ich semienka nasýtia vtáky. Máte ich už v záhrade?