Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022

  • 30.11.2022

Koniec roka je spojený s vianočnou náladou a do záhrady chodíme už len kontrolovať kŕmidlá a striasať prípadný sneh z citlivých rastlín. Záhrada totiž už naplno oddychuje, preto je aj lunárny kalendár na december skromnejší.

Kvetináč, rastliny, šálka na zasneženom stole v záhrade

01. – 02.12.2022 (dni listov)

Izbové rastliny premiestnime na svetlé, chladnejšie stanovište. Obmedzíme zálievku ku koreňom, aby nezhnili, rosíme ich na listy. Do misky môžeme vložiť kamienky či keramzit a naliať na ne vodu. Až potom na ne položíme rastlinu Vytvorí sa tak vlhkejšia, priaznivejšia mikroklíma. Polejeme vždyzelené listnáče, ihličnany, ruže.

03. – 04.12.2022 (dni plodov)

V dňoch bez mrazu nezabudneme poliať na jeseň vysadené ovocné dreviny, aby nevyschli. Odoberáme vrúble ovocných drevín a odrezky okrasných rastlín na množenie. Skladujeme ich v chlade, najlepšie okolo 0°C, aby nezačali pučať. Do záhrad umiestnime kŕmidlá a naplníme ich vhodnou potravou (semienka, tuk, loj). Ovocie a zeleninu uskladnené v pivnici pravidelne kontrolujeme, skontrolujeme aj zásoby osiva, či neprekročili dobu exspirácie. V dňoch bez mrazu pivnicu poriadne vyvetráme. Vyvezieme zeminu z prázdneho pareniska k stromom, do kompostu.

05. – 06.12.2022 (dni koreňov)

V dňoch bez mrazu polejeme vysadené mladé dreviny, ihličnany, dvojročné kvetiny. Voda v pôdnych póroch totiž počas chladných nocí zamŕza a je pre rastliny neprístupná. Preto mnoho rastlín počas zimy vyschne, nie zamrzne. Chránime citlivé vždyzelené kry a trvalky pred mrazom.

07. – 09.12.2022 (dni kvetov)

Skontrolujeme záhon jahôd, cibule, šalátu, výsadbu cesnaku, skalku, dvojročné kvetiny, okrasné a ovocné dreviny, či sú dobre chránené pred mrazom. Odviatu nástielku doplníme. Poznačíme a nakreslíme si nápady na nové usporiadanie záhrady. Plánujeme úžitkové hriadky.

10. – 11.12.2022 (dni listov)

Mobilný vianočný stromček postupne pripravujeme na pobyt v teplejšom interiéri. Konáriky denne častejšie rosíme vlažnou vodou. Pri holomrazoch chránime špenát, šalát a valeriánu netkanou textíliou. Opatrne zavlažíme prezimovávané kvetiny, skontrolujeme, či nie sú napadnuté červcami a roztočmi. Z vetvičiek vyrábame rôzne adventné dekorácie.

12. – 14.12.2022 (dni plodov)

Vetráme skladovacie priestory. Kmene stromov očistíme od starej kôry a machu a natrieme ich vápnom. Kmene mladých stromčekov chránime pred ohrýzaním zverou pletivom. Odoberáme vrúble kôstkovín i jadrovín, označíme ich menovkou, zabalíme do vrstiev novín a odložíme do chladu.

15. – 16.12.2022 (dni koreňov)

Citlivé trvalky, vždyzelené kry vysadené na vonkajších záhonoch a v nádobách chránime pred mrazivým vetrom a ostrým slnkom. Na ochranu môžeme použiť zástenu – kartón, vrecovinu. Zbierame kel. Najlepší je po prvých mrazoch, zberu sa však venujeme len vtedy, ak nemrzne. Robíme to opatrne, aby sa nepoškodil. Ak sme tak ešte neurobili, natierame kmene stromov vápenným mliekom.

17. – 19.12.2022 (dni kvetov)

Kontrolujeme v zime kvitnúce izbové rastliny, či nie sú napadnuté červcami, roztočmi, roztočcami, smútivkami. alebo molicami, a včas zakročíme. Pri kúpe novej rastliny do interiéru ju necháme približne 2 týždne v karanténe v inej miestnosti, až potom ju prenesieme k ostatným. Vtáčikom nasypeme do kŕmidiel vhodnú potravu.

20. – 21.12.2022 (dni listov)

Prehodíme a prevzdušníme kompost. Ak nie je zamrznutá pôda, môžeme odstraňovať staré a choré dreviny a vykopávať chren. Na posyp chodníkov nielen v záhrade si v prípade poľadovice pripravíme piesok alebo kamennú drvinu.

22. – 23.12.2022 (dni plodov)

Ak pôjdete do záhrady, určite nezabudnite na vtáčiky – niečo im treba priniesť do kŕmidla a treba im doplniť aj vodu. Zo stromov odstraňujeme všetky mumifikované plody, ktoré tam ostali. Plody celoročnej práce – jablká, hrušky, orechy – pekne uložíme do misky.

24. – 25.12.2022 (dni koreňov)

Užívame si najkrajšie sviatky v roku. Zima je ideálny čas na plánovanie záhrady. Nezabudnime si tieto nové nápady zaznačiť. Pri prechádzke záhradou skontrolujeme ovocné stromy. Ak na nich ostali mumifikované plody, treba ich odstrániť – zvyknú byť zdrojom chorôb v novej sezóne. Ak je v záhrade sneh, odhádžeme ho z chodníkov, terás a striešok k ovocným stromom – poslúži ako zásoba vody na jar.

Za celú redakciu Záhrada.sk vám prajeme krásne a pokojné sviatky!

26. – 27.12.2022 (dni kvetov)

Striasame sneh z konárov ihličnanov a opadavých listnáčov, aby sa nezlomili alebo neohli pod jeho váhou. Skontrolujeme dátumy exspirácie osív, zásoby hnojív a postrekov. Staré a neklíčivé semienka vyhodíme do kompostu, staré hnojivá a postreky ekologicky zlikvidujeme. Plánujeme ďalšiu sezónu, hľadáme vhodné výsadbové kombinácie. Čítame odbornú literatúru.

28. – 29.12.2022 (dni listov)

Voda v póroch v pôde zamrzne a stáva sa pre korene rastlín neprístupnou. Preto je nutné stromy a rastliny, ktoré sme sadili na jeseň, zaliať, aby nevyschli. Opatrne zavlažujeme aj rastliny vysadené v nádobách na balkóne. Substrát by nemal úplne vyschnúť.

30. – 31.12.2022 (dni plodov)

Vetráme skladové priestory, kontrolujeme a preberáme uskladnené ovocie a zeleninu. Je tu posledný deň v roku. Vyzdobte si terasu, balkón, či záhradu a novoročný prípitok si môžete dať práve tam.

Ďakujeme za vašu priazeň počas celej sezóny. V roku 2023 prajeme veľa zdravia a radosti nielen zo záhrady! Vaša Záhrada.sk

Text: redakcia
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád Efektívna ochrana: Začnite boj so škodcami už teraz