Je vistéria naozaj tak silná, že zničí každú oporu?

  • 04.09.2022

Veľmi sa nám páči popínavá rastlina, ktorá krásne kvitne veľkými strapcami fialových kvetov a nazýva sa vistéria. Susedia nás ale odrádzajú, majú s ňou totiž veľmi zlé skúsenosti a vravia, že táto rastlina potrebuje mimoriadne silnú oporu, inak ju poškodí, a že môže poškodiť aj vodovodné potrubie. Je naozaj taká nezvládnuteľná?

Tzv. americká vistéria
Tzv. americká vistéria (Wisteria frutescens) rastie menej intenzívne ako ázijské druhy. Foto: Shutterstock

Pravdou je, že vistéria je mimoriadne životaschopná liana, ktorá je úplne bezohľadná. Ako každá liana, aj ona miluje rast do výšky, čiže na plochu nie je vôbec náročná. Keďže je ovíjavá, potrebuje na svoj rast dohora oporu, o ktorú sa môže ovinúť. V tomto momente je však taká bezohľadná (alebo náruživá), že oporu, ktorá jej pomáha dostať sa vyššie, dokáže svojím neuveriteľne silným „objatím“ úplne zdeformovať. Je pritom jedno, či ide o nohu pergoly, odkvapovú rúru, alebo strom. Na kmeni stromu dokonca zanecháva hlboké stopy, akoby vistéria nebola liana, ale had škrtič.

Toto všetko je pravda, tieto hororové príbehy sa však tradujú najmä o druhoch, ktoré pochádzajú z Ázie. Ide o vistériu čínsku (Wisteria sinensis), ktorá pochádza z Japonska a strednej Číny, a vistériu kvetnatú (Wisteria floribunda). Tá prvá má kratšie strapce kvetov, ktoré majú maximálne 20 cm a výrazne voňajú. Tá druhá kvitne na konci jari obrovskými strapcami kvetov, ktoré môžu dosiahnuť dĺžku až 50 cm, a podľa vášho opisu máte zrejme na mysli práve tento druh.

Riešením môže byť tzv. americká vistéria

No je tu však ešte vistéria, ktorá pochádza zo severnej Ameriky – vistéria krovitá (Wisteria frutescens) a tá nekvitne na jar, ale koncom leta. Čo je však podstatné, je oveľa menej rozpínavá, čiže nerastie tak bujne a agresívne ako jej ázijskí príbuzní. Tento druh už na silnú oporu môžete vysadiť bez obáv.

Chcete sa opýtať Martina? Svoje otázky posielajte na martin.curda@jaga.sk.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu! Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Ako vybrať ideálny vianočný stromček? Zistíte v najnovšom vydaní podcastu Záhrada