Je vistéria naozaj tak silná, že zničí každú oporu?

  • 04.09.2022

Veľmi sa nám páči popínavá rastlina, ktorá krásne kvitne veľkými strapcami fialových kvetov a nazýva sa vistéria. Susedia nás ale odrádzajú, majú s ňou totiž veľmi zlé skúsenosti a vravia, že táto rastlina potrebuje mimoriadne silnú oporu, inak ju poškodí, a že môže poškodiť aj vodovodné potrubie. Je naozaj taká nezvládnuteľná?

Tzv. americká vistéria
Tzv. americká vistéria (Wisteria frutescens) rastie menej intenzívne ako ázijské druhy. Foto: Shutterstock

Pravdou je, že vistéria je mimoriadne životaschopná liana, ktorá je úplne bezohľadná. Ako každá liana, aj ona miluje rast do výšky, čiže na plochu nie je vôbec náročná. Keďže je ovíjavá, potrebuje na svoj rast dohora oporu, o ktorú sa môže ovinúť. V tomto momente je však taká bezohľadná (alebo náruživá), že oporu, ktorá jej pomáha dostať sa vyššie, dokáže svojím neuveriteľne silným „objatím“ úplne zdeformovať. Je pritom jedno, či ide o nohu pergoly, odkvapovú rúru, alebo strom. Na kmeni stromu dokonca zanecháva hlboké stopy, akoby vistéria nebola liana, ale had škrtič.

Toto všetko je pravda, tieto hororové príbehy sa však tradujú najmä o druhoch, ktoré pochádzajú z Ázie. Ide o vistériu čínsku (Wisteria sinensis), ktorá pochádza z Japonska a strednej Číny, a vistériu kvetnatú (Wisteria floribunda). Tá prvá má kratšie strapce kvetov, ktoré majú maximálne 20 cm a výrazne voňajú. Tá druhá kvitne na konci jari obrovskými strapcami kvetov, ktoré môžu dosiahnuť dĺžku až 50 cm, a podľa vášho opisu máte zrejme na mysli práve tento druh.

Riešením môže byť tzv. americká vistéria

No je tu však ešte vistéria, ktorá pochádza zo severnej Ameriky – vistéria krovitá (Wisteria frutescens) a tá nekvitne na jar, ale koncom leta. Čo je však podstatné, je oveľa menej rozpínavá, čiže nerastie tak bujne a agresívne ako jej ázijskí príbuzní. Tento druh už na silnú oporu môžete vysadiť bez obáv.

Chcete sa opýtať Martina? Svoje otázky posielajte na martin.curda@jaga.sk.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť
Keď jedna sezóna končí, nová začína: Toto vysievame a vysádzame teraz Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť? Kvasená zelenina je chutná a podporí našu imunitu. Spoznajte 3 jednoduché spôsoby fermentácie Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie Október v okrasnej záhrade: Sadíme hľuzy cyklámenov, cibuľoviny a staráme sa o trávnik