Prekrásne kvety tejto nenáročnej rastliny vyniknú aj v kvetináči. Na terase či balkóne nám tak spríjemnia obdobie, kedy sa pomaly blíži jeseň. Viete, ako ich správne vysadiť?
Sýtoružové, fialové alebo aj biele kvety jesienok (Colchicum autumnale) sú predzvesťou blížiacej sa jesene. V plnej nádhere vyniknú na okraji slnečných záhonov, v štrkových plochách, v skalkách a pred skupinami tráv. Mávajú jednoduché kvety, no prekrásne sú aj plnokveté formy, napríklad odroda ‘Waterlily’.
Ak nemáme záhradu, potešenie z krásy kvetov tejto nenáročnej okrasnej rastliny si môžeme dopriať aj na terase či na balkóne, jesienky rozkvitnú aj v kvetináči, a to dokonca krátko po vysadení ich cibuľovitých hľúz. Ulahodíme im priepustným substrátom a tým, že im priebežne poskytneme trochu vlahy.
Dekoratívne kvetináče majú mať otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody. Hoci sa v nich udržia pár rokov, lepšie urobíme, ak ich po odkvitnutí opatrne presadíme do voľnej pôdy. Nezabudnime, že jesienka patrí medzi jedovaté rastliny a jej pestovanie je vhodné len tam, kde sa k nej nedostanú menšie deti.
Krok za krokom: Výsadba jesienky do vegetačnej nádoby
1. Vysadíme čo najskôr po kúpe
Jesienky majú cibuľovité hľuzy, ktoré sú v predaji počas jesene. Koncom leta z nich vyrastajú kvetné puky, často ich býva viac. Po kúpe ich čo najskôr vysadíme.
2. Naplníme kvetináč substrátom
Do kvetináča, ktorý má na dne otvor na odtok prebytočnej zálievkovej vody, dáme na dno trochu keramzitu a naplníme priepustným substrátom.
3. Opatrne vložíme hľuzy do kvetináča
Hľuzu jesienky opatrne vložíme do kvetináča tak, aby kvetné puky smerovali nahor. Dáme pozor, aby sme ich nepoškodili.
4. Dosypeme substrát a zavlažíme
Substrát dosypeme okolo hľuzy, utlačíme a napokon dôkladne zavlažíme. Kvetináč umiestnime na slnečné, teplé a chránené miesto.
Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím! Na spodnej časti pňa 4-ročnej jabloni Idared,podpník M9,sa objavil od z…