7 rastlín neskorého leta, ktoré vám nedovolia prepadnúť jesennej melanchólii

  • 15.09.2021

Druhá polovica leta a jeho koniec sa nesie aj v znamení nádherne kvitnúcich rastlín.

Kvety neskorého leta v záhrade

Kvitnú trvalky, k tým najkrajším a vytrvalo kvitnúcim patria najmä japonské veternice, rudbekie či rozchodníkovce. V záhrade sú neprehliadnuteľné sladko voňajúce súkvetia budlejí, exoticky pôsobiace ibišteky, v záhonoch žiaria rozkvitnuté georgíny či kany. Na okrajoch záhonov prekvapia doširoka otvorené kvety jesienok, kvitnúť tiež začínajú prvé astry, ktoré ohlasujú príchod jesene. Kým však nastanú pravé jesenné dni, vychutnajte si ešte uprostred záhrady pôvaby babieho leta.

Hviezda babieho leta: Helénium ʻWaltrautʼ (Helenium × hybridum)

Patrí k najkrajšie kvitnúcim trvalkám druhej polovice leta. Kvitne dlho a vytrvalo. Ide o typickú a dlhovekú, nie však veľmi pestovanú záhonovú trvalku, ktorá sa uplatní v moderných aj vo vidieckych záhradách. Vynikne v kombinácii s ďalšími kvitnúcimi trvalkami neskorého leta a okrasnými trávami.

Helénium

Prosperuje na slnečnom mieste, v strednej a zadnej časti záhona. Potrebuje výživnú pôdu a dostatok vlahy, inak vädne. Helénium treba zavlažovať pravidelne a vyššími dávkami vody. Odmení sa krásnymi kvetmi a mohutnosťou trsu. Kvitnutie môžeme predĺžiť odstraňovaním odkvitnutých kvetov.
Výška × šírka: 90 × 60 cm

Záplava trvaliek

Kvitnúce trvalky vyniknú najviac vtedy, keď vytvoria súvislejšie a bohato kvitnúce porasty. Z každého druhu treba vysadiť viac kusov a postarať sa o to, aby mali čo najlepšie podmienky na rast. Najviac možností ponúkajú slnečné miesta. Využite príležitosť a vysaďte si ešte teraz najkrajšie kvitnúce druhy tohto obdobia.

Rozchodníkovec nádherný (Hylotelephium spectabile)

Táto nenáročná, pekne kvitnúca sukulentná trvalka obľubuje slnečné, teplejšie a suchšie miesta. Ploché súkvetia menších ružových kvetov sú vysoko dekoratívne, zároveň lákajú včely. Nevyžaduje žiadnu špecifickú starostlivosť.
v × š: 50 × 50 cm

Monarda ʻFireballʼ (Monarda fistulosa)

Jej kvety sú tmavočervené a podopreté bordovými listeňmi. Rastie kompaktnejšie a dlho kvitne. Potrebuje slnečné miesto a dostatok vlahy. Prednosťou tejto odrody je odolnosť proti hubovým chorobám.
v × š: 60 × 60 cm

Rozchodník, monarda a flox
Rozchodníkovec, monarda a flox

Flox metlinatý (Phlox paniculata)

Tradičná a bohato kvitnúca trvalka, ktorá by nemala chýbať v žiadnom kvetinovom záhone. Vytvára mohutné trsy a súkvetia, ktoré príjemne voňajú a lákajú včely. Potrebuje vzdušné miesto, dostatok živín a vlahy (zavlažovanie na pôdu).
v × š: 90 × 50 cm

Farebná súhra

K druhej polovici leta patria už tradične niektoré farebné tóny. Môžu sa objavovať aj na kvitnúcich trvalkách. Ich kvety zaujímavo korešpondujú s prvými farebnými listami drevín, plodmi či rozrastenými okrasnými trávami.

Echinacea ružová ʻSunsetʼ (Echinacea purpurea)

Hoci sme pri tejto trvalke zvyknutí najmä na ružové súkvetia, v posledných rokoch prekvapuje mnohými atraktívnymi kultivarmi, ktorých kvety sa nesú aj v iných farbách. V tomto prípade sú kvetné lupienky sfarbené do hrejivej oranžovej.
v × š: 90 × 50 cm

Echinacea a rebríček
Echinacea a rebríček

Rebríček obyčajný ʻWalther Funckeʼ (Achillea millefolium)

Upúta kompaktnými trsmi, sivozelenými listami a krásnymi oranžovými súkvetiami. Tie po prvom kvitnutí v júni prekvapia ďalšími kvetmi koncom leta. Rýchlo sa rozrastá, darí sa mu na slnečnom a teplejšom mieste.
v × š: 45 × 40 cm

Bojovník so suchom

Problémom mnohých záhrad je príliš suchá pôda. Aj na takýchto miestach však môžu rozkvitať krásne rastliny, a to aj počas posledných letných dní. Okrasné druhy, ktorým neprekáža sucho a málo výživná pôda, nájdeme hlavne medzi trvalkami. Tieto rastliny často bez potreby intenzívneho zavlažovania vytvárajú mohutnejšie trsy a každoročne prekvapia peknými kvetmi.

Ježibaba ʻBlue Glowʼ
Ježibaba ʻBlue Glowʼ

Ježibaba ʻBlue Glowʼ (Echinops bannaticus)

Nádherné guľovité súkvetia lákajú včely a ďalšie opeľovače. Kvety sú tiež vhodné na rez a sušenie. Ježibaba je nenáročná a v období kvitnutia atraktívna trvalka. Hodí sa do zmiešaných kvetinových záhonov. Pozor však, listy pichajú.
v × š: 120 × 50 cm

 

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Jún v okrasnej záhrade: Toto všetko treba urobiť do konca mesiaca Prečo žltnú mladé listy malín?
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Abeceda bohatej úrody: 101 overených rád nielen pre začiatočníkov, 4. časť: R - Z