Levanduľa: Nie každá sa môže konzumovať. Ako ich rozlíšiť a ktoré recepty sú najlepšie?
Ak ešte nemáte levanduľu v záhrade, čítajte. Ak máte, čítajte aj dvakrát! Toto bude napínavé. Ak by náhodou niekoho príbeh nezaujímal, na záver sú aj recepty.
Zápletka
U nás na ulici je levanduľa v každej záhrade. Na podobných stanovištiach, kupované priesady takmer do jednej v tom istom záhradkárstve, v podobnom čase s tým, že to mala byť levanduľa lekárska, resp. úzkolistá, držiac sa latinčiny – jednoducho lavandula angustifolia.
Napriek tomu v každej záhrade sa táto levanduľa správa inak. Rozpätie kulminácie kvetu je až mesiac! Čiže kým jedna suseda má už odkvitnuté, u mňa je najvyšší čas zbierať, vedľa má ďalšia suseda kvety ešte pred rozvitím. Každá z našich levandúľ ma inú dĺžku stonky, jemne odlišnú vôňu, jemne až výrazne iný odtieň farby listov aj kvetov a aj rôzne dlhý klas kvetu.
Vzorky idú na analýzu
Vyzbierala som teda vzorky ilustračne aspoň zo 4 záhrad vedľa seba a využila Deň otvorených dverí v Levandulande za Malými Levármi. Jednu susedu rozdiely netrápia (Naďa), druhá je len zvedavá (Klaudia) a tretia je zvedavá špeciálne (Lenka), pretože chcela robiť deckám levanduľový sirup, no ostala neistá, či má naozaj levanduľu lekársku a či ju môžu využívať na konzumáciu. Ja to beriem „pracovne“, snažím sa odosobniť. Faktom však je, že vyše päť rokov som žila v tom, že moje levandule sú isto lekárske, liečivé, konzumovateľné.
Cez značku v Google mapách na Facebooku Levandule zo Záhoria ma zaviedla navigácia niekam na kraj dediny ku krčme a pokračovať sa malo po prašnej ceste. Nie, tadiaľ sa k levanduľovému poľu isto nejde. V krčme mi poradili už správne. Vchádzam s mladšou dcérou do areálu a mierim k pani, ktorá pôsobí ako domáca, skrátka šéfka. Vyzerá, že som sa trafila, len si neželá fotiť do tváre. Vytiahla som vzorky. Pani – volajme ju – Levanduľová prezerá, privoniava a konštatuje, že s najväčšou pravdepodobnosťou nie je lekárska ani jedna. Možno moja, ale ostatné isto nie. Najmä pre príliš dlhé stonky a iný odtieň vône.
Rozdýchavam. Rozdýchavam a takto rozdýchaná privoniavam k úplne inej levanduli, k ich levanduli lekárskej. Cítim niečo úplne iné. Je to levanduľa, iste, no omnoho jemnejšia a sladkastejšia ako tie, ktoré pestujeme so susedami. Farba, rozmery, všetko je iné.
Pýtam sa, čo to teda máme my. Pani nevie, tipuje, že niektoré môžu byť hybridné, prípadne levanduľa vysoká. Ale nevyzná sa v iných odrodách ako v tých, ktoré si starostlivo vybrali na svoje pole. Pôsobím asi bezradne, takýto výsledok som evidentne nečakala. Začína listovať v knižke a ukazuje mi štyri rôzne odrody lavandula angustifolia.
Otočí stranu, ďalšie štyri, otočí, ďalšie, sú ich desiatky.
V popisoch je naozaj spoločný menovateľ dĺžka stonky maximálne 35 cm. Táto informácia je pre mňa nová. Pani Levanduľová mi odporúča nech idem na pole, poobzerať pofotiť si…
Levanduľa zo Záhoria
Takže toto je ona, presnejšie ono. Levanduľové pole na Záhorí. Jedna časť je počas dňa otvorených dverí určená na samozber, ďalšia na fotenie, na zvyšku je žatva domácich.
Časť návštevníkov zbiera, časť sa fotí. Ja ovoniavam, aj dcéra ovoniava.
Mrvím fialové a fialovo-modré kvietky oboch tunajších lekárskych odrôd medzi prstami a stále ovoniavam. Nuž a samozrejme fotím ako iní zbierajú a ako sa iní fotia.
Keby sa dala vizualizovať aj vôňa, tak pri tých odrodách čo mám ja a susedy nabiehajú asociácie na levanduľovú kozmetiku. Pri odrodách na tomto poli zase nabieha pocit sladkého jemného koláča s citrónovou polevou navrchu a máte chuť tú jemnú sladkosť levanduľových odtieňov piť v sirupe. Čo sa tam mimochodom aj pilo.
Návštevu poľa sme si s malou dcérou užili. Suchá černozem poslúžila bábätku ako pieskovisko, mne ako príjemný bosonohý chodník. Otvorené pole verejnosti je raz za rok, 2 dni, rozhodne stojí za návštevu.
Okrem desiatok iných záberov som vyhotovila jeden podstatný – pekne vedľa seba vzorky prinesených levandúľ verzus domáca odroda. Rozdiel je naozaj zrejmý.
Konfrontácia v záhradkárstve
Na druhý deň vyrážam konzultovať situáciu do záhradkárstva. Nie je síce top sezóna siatia levandúľ, ale prezerám, čo majú aktuálne v ponuke. Nájdem rastlinu, ktorá pôsobí a vonia ako moja. Na nálepke je názov lavandula angustifolia. No nič viac, žiadne upresnenie odrody.
Našla som aj iné, také ktoré sa viac blížia farbou a vzrastom k levanduli v Levandulande, no stále ani jedna tá ich! Nehovoriac na upozornení na štítku s piktogramom prekríženého príboru ako nevhodná na konzumáciu.
Idem sa teda poradiť, čo je teda tá moja zač a ako je to s jej požívaním. Moja kúpená pred vyše piatimi rokmi… Nevedia presne, no v záhradkárstve tvrdia, že všetky čo predávajú ako angustifolia je možné aj zjesť, že informácie na štítku sa netreba obávať. Ono by to s praxou vlastne aj sedelo. Tú moju som konzumovala roky. Levanduľový cukor, levanduľová bábovka, levanduľové muffiny, levanduľový čaj, levanduľový sirup… Žiadne nežiadúce účinky, však levanduľa sa navyše vždy konzumuje s mierou.
Čo teraz?
Vraciam sa domov, pohladkám moje svetlofialové klásky a striebristé stonky, ktoré voňajú krásne, ale kozmeticky a vôbec nie tak jemne sladko. Čo teraz s nimi? No nič. Je jej veľa, 9 naozaj obrovských trsov. Posledné dni pred odkvitnutím, jediná šanca využiť. Idem na to.
Recepty z levandule
Levanduľový olej
Klasika. Využívam občas, preto nakladám maličké množstvo. Tentoraz do kvalitného za studena lisovaného mandľového oleja. Zlejem po 2 týždňoch do sklenej fľašky a budem držať v tme. Pri deťoch s levanduľou opatrnejšie, takže toto bude výlučne pre mňa.
Levanduľový ocot
Naložiť levanduľu do octu je zážitok sám o sebe.
Pripravíte kvety, zalejete octom a môžete si naliať osviežujúce rosé a sledovať čo sa bude diať. Levanduľové farbivo sa do octu postupne uvoľňuje od prvej minút a po pár hodinách je ocot ružový a na ďalší deň až purpurový.
Zlejem približne o 2-3 týždne. Dá sa využívať v kuchyni napríklad do šalátov, rozriedený s vodou v rozprašovači ako všestranný repelent, na štipance ale aj do práčky či na čistenie ako obyčajný ocot.
Levanduľový sirup
Na ten mám fintu. Keď sa robí z čerstvej levandule, tak má krásnu sýtoružovú farbu, keď sa robí zo sušenej, farbivo už chýba, no má intenzívnejšiu vôňu a chuť. Preto robím čerstvo-sušenú kombináciu. Základný postup ako pri iných bylinkových sirupoch. Macerovať za studena v prevarenej vode 24 hodín. Množstvo od oka, ale predsa len inak ako pri iných bylinkových sirupoch. Bežne dávam husto rastliny a voda len tesne aby ich prekryla. Pri levanduli rozhodne menej, keďže je veľmi silná. Keďže mám už kvety za zenitom, odoberám z klasov rozkvitnuté plnofarebné kalichy. Kto má rád mravenčiu prácu ako psychohygienu, môže si takto nazbierať aj na sušenie do čaju, no poďme naspäť k sirupu. Pridáme pár koliesok citróna či limety.
Po 24 hodinách scediť, pridať cukor (na cca liter macerátu okolo 500 g cukru, podľa chuti či zvyku, kto má rád hustý cukrový sirup tak viac), štipku kyseliny citrónovej, pomaličky priviesť po bod varu a nafľaškovať. Skladujem v chladničke, pretože nemám chladnú špajzu. Do macerátu sa dá pridať aj nejaká iná bylinka na ozvláštnenie, fajn sú kombinácie aj s ovocím, to určite prepasírovať. Odporúčam konkrétne s černicami pre farbu i chuť. Prišla som na to v sprche. Mám totiž sprchový gél levanduľa-černica a spolu to nielen dobre vonia, ale aj chutí.
Bude nový záhon
Keď som odchádzala zo záhradkárstva, vraveli mi, že nech ale svoju levanduľu určite nevyklčujem, keď som zistila, že mi nejaká iná vonia lepšie. Isteže nevyklčujem. (Ale musela som pôsobiť hrôzostrašne, keď si to o mne pomysleli.) Ale teda výsledok je, že zakladám nový záhon. Je orientovaný juhozápadne, má tam černozem, pridám trochu piesku od mora a zasejem konkrétnu odrodu s kvietkami viac do modra. Ide o tú, ktorú majú v Levandulande na políčku, kde sa fotilo, lavandula angustifolia hidcot blue.
Odroda, ktorú mali určenú na samozber je skôr do svetlej fialovej a ide o lavandula angustifolia munstead, keby niekoho zaujímalo. Zvažovala som aj pestovanie od semienka, ale odporúčanie od levanduľových Záhorákov znie – radšej si vystriehnuť priesady. Je možné, že vy máte tieto odrody úplne prirodzene vo svojich záhradách od začiatku, keďže ide defacto o úplne bežné druhy. Bežné, no naozaj dobré, vhodné na úplne všestranné spracovanie.
Text a foto: Martina Töröková
Zdravim zahradkari, prosim, viete mi poradit, mam niekolko korenov levandul, pre…