Tipnite si! Koľko levandúľ treba na naozaj hustú kyticu?

  • 15.06.2018

Každý jeden rok v júni nastáva dilema. Strihať, či nechať na okrasu a na úžitok pre včely? Ak strihať, tak koľko a v akom štádiu kvitnutia? Pestovanie levandule rozhodne nie je pre nerozhodných.

Tipnite si! Koľko levandúľ treba na naozaj hustú kyticu?

Pestovanie levandule je o trpezlivosti, dôslednosti, intuícii, aj o prijatí pominuteľnosti, pretože čas, kedy je najkrajšia je aj ideálny na zber. Jáj a je to ešte aj vzájomnom rešpekte so širokým spektrom hmyzu. V hlavnej úlohe Lavandula angustifolia, levanduľa lekárska.

Raj pre včely aj motýle

Keď sa už človek rozhodne pre zber, znamená to, že chtiac či nechtiac navštívi hmyziu zoo. Húfy včiel, čmeliakov a najrozmanitejšie druhy motýľov.

Levanduľa


Zrejme najzaujímavejšie je čudo, ktoré pôsobí ako kolibrík. Je to však naozaj motýľ, lišaj marinkový. Cucká si dlhým cuciakom nektár z kvetov. Hekticky pri tom trepoce krídlami, mávne 85-krát za sekundu.

Bieloškvrnáč

Často prilieta aj bieloškvrnáč púpavcový a mlynáriky kapustové. Levanduľa bzučí, hovorí môj muž. Najviac vtedy, keď na ňu priamo praží slnko. Zbieram preto spravidla keď je pod mrakom alebo keď je už v tieni. Nie je to síce najideálnejší čas, niekto by zaprotestoval, ale dá sa to vtedy aspoň vydržať. Ono zbierať sa dá rôznymi spôsobmi a ja strihám stonku po stonke jednotlivo nožnicami, takže to trvá večnosť.

Tipnite si! Koľko levandúľ treba na naozaj hustú kyticu?

Viažeme kyticu

Prvý zber je na ozdobné kytice. Na toto sú ideálne kvety tesne pre rozvitím. Vtedy majú menšiu tendenciu opadávať a nenatrúsia sa pri každom prievane či jemnom dotyku. Včela na fotke ukazuje ideálnu fázu levanduľového „klásku“ do kytice.

Včela na levanduli

Aranžmán je vec vkusu. V tomto článku je postup na husté pravidelné kytice. Stonky striháme celé aj s listnatou časťou. Ukladáme pravidelne jednu vedľa druhej tak, aby kvety boli v jednej rovine. Takto vyzerá kytica so 100 stonkami:

Kytica levandule

Zbierame ďalej… Toto už začína vyzerať husto.

Kytica levandule

Myslím, že je čas kyticu zviazať. Používam jutový špagát, prirodzená farba, dobré vlastnosti, nekĺže sa, dobre drží.

Kytica z levandule

Kytica je pevne po kope, ideme sa postarať o prečahujúce listnaté časti. Ostrými záhradnými nožnicami zarovnám stonky.

Kytica z levandule

Odpad, ktorý ostane môže pokojne poslúžiť. Napríklad po vysušení ako výplň do veľkého levanduľového vankúša. Samotnú kyticu zavesíme dole hlavou do tieňa, aby uschla. Neskôr sa môže dať hlavou hore do vázy, ale schnúť by mala obrátene. Tak čo? Skúsite zrátať koľko je v jednej poriadnej viazanici kvetov?

Kytica z levandule

Musím sa priznať, že úplne bežne to nerátam. Ale pre potreby článku som to skúsila a bolo to celkom príjemné rozptýlenie. Čas pri zbere akosi ľahšie ubiehal.  Finálne poriadna kytica má dvesto päťdesiat levandúľ.

Kytica z levandule

Kvitnutie bude čo nevidieť vrcholiť. Zber na ďalšie využitie sa dá odložiť, ale odhadujem približne 2- 3 týždne. Plne rozkvitnuté kvety sa hodia na sušenie na čaj, do voňavých vrecúšok, na výrobu levanduľového sirupu, či na nakladanie do oleja.

Levanduľa

 

Text a foto: Martina Töröková

Tagy: kvety | levanduľa

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Aký je rozdiel v dávkovaní hnoja a kompostu? Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov