Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku

 • 11.05.2022

V minulosti vraj ten, kto nosil zväzok ligurčeka, bol zahrňovaný priazňou svojich blízkych. Už staré lekárske knihy vyzdvihujú jeho silu.

Ligurček

Čaj z koreňov ligurčeka sa v ľudovom liečiteľstve používal odpradávna. Liečil nielen reumu a dnu, ale aj tráviace problémy, prostatu a poslúžil aj ako prírodné afrodiziakum.

Kto raz pestoval ligurček, vegetu už nekúpi

Ligurček sa používa ako náhrada vegety a maggi korenia. Chutí podobne zeleru. V gastronómii sa využívajú všetky časti ligurčeka. Spotrebovať a využiť vieme celú rastlinu, a preto je jej pestovanie vysoko ekologické a udržateľné.

Ligurček sa využíva najmä ako polievkové korenie. Vňať pridávame do polievok, omáčok, šalátov ale aj do pečenia. Plody môžeme využiť do nakladanej zeleniny a podzemky možno kandizovať. Pre svoje vlastnosti je často výťažok z koreňa súčasťou čajov či bylinných likérov.

Môžeme ho využívať v čerstvej, sušenej alebo mrazenej podobe. Keďže je veľmi silno aromatický, stačí ho do pokrmu pridávať v malom množstve. Vďačne sa kombinuje aj s inými koreninami, majoránkou, cibuľou, cesnakom.

Ligurček

Ako pestovať ligurček?

Ligurček (Levisticum officinale) sa pestuje bežne v záhradách ako korenie. Vytvára súkvetia malých žltých kvetov a listy má stonkové s blanitou stopkou. Ligurček dokáže dorásť do výšky až 1,5 – 2 metre. Ide o odolnú rastlinu pochádzajúcu z východného Stredozemia. Dokáže sa prispôsobiť takmer každému prostrediu, je odolný voči mrazom, ľahko prezimovateľný. Po prvých mrazoch nadzemná časť odumrie a ligurček prezimuje vďaka odolným koreňom. Celá rastlina, vrátane koreňa, silno aromaticky vonia.

Výsev semien sa odporúča na jar alebo počas neskorého leta. Semená klíčia veľmi pomaly a vyžadujú si výdatné zavlažovanie. Ligurček môžeme rozmnožovať aj delením trsov alebo koreňov. Rozdelenie koreňov ligurčeku nevadí, pri výsadbe mu však treba nechať dostatočný priestor na rast. Neodporúča sa ho sadiť na miesta, kde predtým rástli mrkvovité rastliny.

Obľubuje polotieň, ale neodmietne ani slnečné či tienisté stanovište. Pokojne ho môžete pestovať aj na balkóne. Po výsadbe z neho budeme mať radosť a úžitok niekoľko dlhých rokov.

Ligurček zbierame priebežne pred kvitnutím

Vňať ligurčeka zbierame ideálne pred kvitnutím, pretože po kvitnutí majú listy tendenciu horknúť. Ligurček kvitne od júna do augusta. Ak chcete mať z rastliny dlhšie úžitok, silné kvetné byle odstraňujte. Zaistíte si tak stále nové výhonky. Vňať sušíme pri teplotách do 35°C.

Ligurček v záhrade

Zber koreňa

Korene ligurčeka sa zbierajú v októbri, hoci ojedinele ich môžeme vykopať i na jar. Vykopaný koreň sa očistí, naseká a usuší. Korene sa sušia pri teplotách do 35°C a uchovávajú sa v uzatvorených nádobách. Koreň ligurčeka sa nápadne podobá mrkve.

Zamrazte si ligurček do zásoby

Ligurček, ktorý nespotrebujeme, si môžeme uchovať mrazený. Celoročne tak budeme mať po ruke plnú dávku vitamínov. A hoci aróma už nebude taká výrazná, bude postačujúca a zároveň lepšia ako pri sušenej verzii.

Bylinky sa snažíme nemraziť vo vreckách, pretože mrazením získajú krehkosť a po rozmrazení sa trhajú a lámu. Ideálna forma zmrazenia ligurčeka je v nádobkách na ľad. Vňať poukladáme do nádobiek na ľad a zamrazíme. Kedykoľvek ligurček budeme potrebovať, vyberieme si ho z mrazničky a do pár minút získame plnohodnotnú bylinku.

Mrazenie ligurčekovej vňate

Liečivé vlastnosti ligurčeka

 • pôsobí proti nadúvaniu, odstraňuje plynatosť
 • podporuje trávenie
 • zvyšuje chuť do jedla
 • pôsobí močopudne
 • používa sa pri chorobách močových ciest
 • údajne rozpúšťa močové kamene
 • odporúča sa pri reumatizme a dne
 • zabraňuje nadmernému poteniu
 • uvoľňuje hlieny
 • čistí krv
 • pomáha pri strese

Ligurček obsahuje kvercetín, výnimočný flavonoid s výraznými antioxidačnými vlastnosťami. Kvercetín je silnejším antioxidantom ako vitamín C, vitamín E alebo beta karotén.

Ligurček

Zápar z ligurčeka

Jednu čajovú lyžičku vňate necháme lúhovať 10 minút v hrnčeku horúcej vody, scedíme a pijeme v priebehu dňa. Horúci zápar možno aj inhalovať. Uvoľní dýchacie cesty a odbúra stres.

Bolia vás kĺby? Pripravte si ligurčekový kúpeľ

Dve hrste čerstvých listov ligurčeka zalejte litrom vriacej vody, nechajte minimálne 20 minút lúhovať a precedený pridajte do kúpeľa.

Text: Zuzana Paprskárová
Foto: isifa/Shutterstock

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť
Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov V máji záhrada prekvitá: Hviezdou mesiaca je orlíček, ale zaujmú aj tieto rastliny Je rozdiel v pestovaní klasickej a ázijskej hrušky?