Martin Čurda radí: Čo je pre čučoriedky lepšie? Pestovanie v nádobách alebo voľnej pôde?

  • 03.10.2021

Susedia majú čučoriedky zasadené v rašeline a v pôde. No videl som už aj čučoriedky vo veľkých nádobách. Je to takto lepšie? Má to nejaké výhody?

Výsadba čučoriedky

Bezpochyby áno. Pestovanie čučoriedok v nádobe má minimálne dve veľké výhody. Oveľa ľahšie totiž uchránite svoje rastliny pred hubovou chorobou, ktorá dokáže rozožrať korene čučoriedok. Tie potom po krátkom čase hynú. Ak totiž máte každú rastlinu samostatne v nádobe, odumrie vám len tá infikovaná.

V prípade, že máte celý rad čučoriedok v pôde, hoci aj v substráte s nízkym pH, ale v kontakte s voľnou pôdou, je tu vždy riziko. Každá novovysadená rastlinka môže byť potenciálne infikovaná a v krátkom čase môže infikovať celú výsadbu.

Druhá veľká výhoda je, že v nádobe ľahšie udržíte nízke pH substrátu tak, ako to čučoriedka vyžaduje. Okrem toho sa kríky v nádobách ľahšie režú či oberajú, hoci je pravda, že málokedy dosiahnu takú veľkosť, ako keby rástli priamo v záhone.

Pestovanie čučoriedok v nádobách

Má to aj svoje nevýhody

Pri pestovaní v nádobe treba čučoriedky raz za niekoľko rokov presadiť a treba myslieť aj na to, že ak je sucho, zalievame výdatnejšie, pretože kry v nádobách nie sú súčasťou pôdneho profilu, a teda nie sú kapilárami prepojené so zásobou vody vo väčších hĺbkach pôdy.

Pri zavlažovaní myslíme aj na to, že čučoriedky v nádobe zalievame výlučne mäkkou vodou, ideálne dažďovou, alebo niekoľko dní odstátou. Nikdy nie čerstvou vodou z vodovodu či zo studne – zvyčajne sú takéto vody silne mineralizované a zásadité.

Dôležitá je aj veľkosť nádoby, kde čučoriedky pestujeme – čím väčšia, tým lepšie. Žiaden jej rozmer by určite nemal klesnúť pod pol metra – čiže výška, šírka aj hĺbka by mali byť minimálne 50 cm a viac.

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov