Na Vianoce nás potešili kvetmi. Čo s nimi po sviatkoch?

  • 07.01.2021

Mnohé z izbových rastlín, ktoré nám urobia radosť v období adventu a na Štedrý večer, sa pestujú ako dočasné izbové rastliny, i keď väčšina z nich sa dá pestovať aj ďalej.

Na Vianoce nás potešili kvetmi. Čo s nimi po sviatkoch?

1. Cyklámen

Vylamujeme odkvitnuté kvety, neskôr i žltnúce listy. Po odkvitnutí ho prestaneme zalievať a prihnojovať, necháme ho celkom zožltnúť. Kvetináč s hľuzou začiatkom leta vyložíme von do tieňa, nezalievame. Koncom leta z hľuzy začnú pučať listy, vtedy rastlinu presadíme, dáme pozor, aby jedna tretina hľuzy trčala nad pôdou. Začneme zalievať aj hnojiť. Kvitnutie sa dá očakávať s príchodom jesene.

2. Vianočná hviezda

Vianočná hviezda

Spoznali by ste na tejto fotke tú krásne sfarbenú vianočnú hviezdu? Táto rastlina nám môže robiť spoločnosť aj niekoľko ďalších rokov, i keď najmä takto zelená. Po opadaní farebných listeňov ju skrátime o jednu až dve tretiny, vďaka čomu sa rozkonári a zahustí. Na jar ju presadíme do nového substrátu. Dosiahnuť, aby sa listene rastliny vyfarbili aj ďalšie Vianoce, je však už o niečo náročnejšie.

Opätovné kvitnutie o ďalší rok sa dá v domácich podmienkach dosiahnuť iba ťažko. Na to, aby vianočná ruža znovu zakvitla, potrebuje rastlina v období od októbra po dobu 8 až 10 týždňov 14 hodinovú úplnú tmu každú noc. Zabezpečíte to tak, že ju buď prikryjete krabicou, alebo ju budete vkladať do miestnosti bez svetla či do skrine. Dajte si však pozor na to, aby k rastline neprenikol ani kúsok svetla, pretože by to oddialilo jej kvitnutie. V tomto období nezabudnite ani na pravidelné hnojenie.

3. Azalka

azalka

Nevyhovuje jej prekúrený priestor a suchý vzduch. Pomôže pravidelnejšie rosenie a presun do svetlej a mierne chladnej miestnosti. Substrát udržiavame vlhký. Na jar ju presadíme do väčšieho črepníka s kyslým substrátom. Necháme ho vonku v polotieni, a to aj počas leta. Ak poznáme kultivar, zistíme, či je možné ho presadiť von natrvalo. Kvitnutie sa dá očakávať ďalšiu jar.

4. Zornica

Cibule zornice

Keď odkvitne, odstránime kvetný stvol. Listy ponecháme, pretože vyživujú cibuľu. Striedmo zavlažujeme a prihnojujeme. V lete ju môžeme vyniesť von do polotieňa. Začiatkom septembra prestaneme zalievať, zaschnuté listy odstránime. Cibuľu ponecháme v črepníku alebo ju vyberieme, očistíme a uskladníme na tmavom a suchom mieste. Začiatkom novembra ju zasadíme (ak sme ju predtým vybrali). Preložíme na svetlo a začneme zalievať.

5. Vianočný kaktus

Vianočný kaktus

Môže byť naším verným a dlhoročným spoločníkom. Dokonca aj jeho kvitnutie sa nám môže podariť načasovať na ďalšie Vianoce. Na jar ho presadíme do kvetináča s priemerom väčším cca 2 až 3 cm. Vianočný kaktus je jeden z mála kaktusov, ktoré majú rady polotieň a trochu vlhší substrát. Aby vykvitol, na jeseň mierne obmedzíme zálievku a necháme ho v chlade, napríklad na zasklenom balkóne až do Vianoc.

6. Orchidea

Orchidea na parapete, vianočná výzdoba

Tento druh orchidey kvitne prekvapivo dlho, zvyčajne mesiace. Základom je ju neprelievať. Nesmie stáť vo vode, preto misku pod kvetináčom po zálievke kontrolujeme. Uvádza sa, že spotrebuje cca 0,5 dl vody za týždeň až 10 dní. Opadávajúce kvety vyhadzujeme. Keď odkvitne posledný kvet, stonky ponecháme s výnimkou zhnednutých a zoschnutých častí, tie odstrihneme. Nastáva niekoľkomesačná pauza v kvitnutí.

 

 

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Machovka má viac vitamínu C ako citrón a obsahom výživových látok predčí aj goji Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Lunárny kalendár pre záhradkárov - december 2022 Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Predvianočné aktivity v úžitkovej záhrade: Viete, čomu sa teraz venovať? Zdravá sladkosť nielen na Vianoce: Datle sú rýchlym zdrojom energie, pomôžu pri zápche a znižujú cholesterol Poznáte obriu cibuľu Globo? Takto si ju vypestujete zo semienka Skladujú sa topinambury rovnako ako zemiaky? Poznáte vždyzelené polokry? Vnesú do záhrady vôňu a počas zimných dní i farbu. Ktoré si vybrať? Martin Čurda radí: Ako spevniť terasy v svahovitej záhrade?