Ako sa postarať o izbovky, ktoré kvitli počas Vianoc?

  • 04.02.2020

Hoci najväčšiu „parádu“ urobia tieto rastliny na Vianoce, väčšinu z nich môžeme pestovať aj ďalej.

Vianočná ruža

Vianočný kaktus

Veľmi dobre sa v interiéri darí vianočnému kaktusu (Schlumbergera). Dáme ho na najsvetlejšie miesto a zalievame, až keď substrát preschne. Neznáša trvalo mokrú pôdu. Odstraňujeme odkvitnuté kvety. Na konci jari ho môžeme umiestniť aj von do polotieňa.

Vianočný kaktus

Kvitnutie indikuje predovšetkým prirodzený pokles teplôt na jeseň. Kvitne zvyčajne začiatkom zimy, málokedy sa mu „podarí“ trafiť sa práve na Vianoce. V ďalších rokoch mu najviac vyhovuje prezimovanie vo svetlej a chladnej miestnosti s teplotou okolo 10 °C. Po zhruba dvoch rokoch pestovania ho presadíme do kvetináča s priemerom o cca 2 cm väčším.

Mohlo by vás zaujímať: Postup správnej starostlivosti o rýchlené cibuľoviny

Vianočná hviezda


Vianočná hviezda - kvet

Po opadaní farebných listov vianočnú hviezdu (Euphorbia pulcherrima) ostriháme aj o polovicu. Presunieme ju na svetlé miesto, zavlažujeme stredne, ale tak, aby nebola preliata. Keď sa jej u nás bude dariť, vyženie množstvo nových výhonov a listov. Opätovné kvitnutie o ďalší rok na Vianoce sa dá v domácich podmienkach dosiahnuť iba ťažko.

Zornica

Zornica

Keď zornica (Hippeastrum) odkvitne, zrežeme kvetný stvol, ale listy necháme. Zalievame opatrne a raz za týždeň ju prihnojíme. V septembri prestaneme zalievať, cibuľu necháme obschnúť, vyberieme z kvetináča a zo substrátu a necháme cca mesiac odpočívať na suchom a tmavom mieste. Opätovne ju zasadíme najneskôr v novembri a začneme opäť opatrne zalievať.

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád