Ako sa postarať o izbovky, ktoré kvitli počas Vianoc?

  • 04.02.2020

Hoci najväčšiu „parádu“ urobia tieto rastliny na Vianoce, väčšinu z nich môžeme pestovať aj ďalej.

Vianočná ruža

Vianočný kaktus

Veľmi dobre sa v interiéri darí vianočnému kaktusu (Schlumbergera). Dáme ho na najsvetlejšie miesto a zalievame, až keď substrát preschne. Neznáša trvalo mokrú pôdu. Odstraňujeme odkvitnuté kvety. Na konci jari ho môžeme umiestniť aj von do polotieňa.

Vianočný kaktus

Kvitnutie indikuje predovšetkým prirodzený pokles teplôt na jeseň. Kvitne zvyčajne začiatkom zimy, málokedy sa mu „podarí“ trafiť sa práve na Vianoce. V ďalších rokoch mu najviac vyhovuje prezimovanie vo svetlej a chladnej miestnosti s teplotou okolo 10 °C. Po zhruba dvoch rokoch pestovania ho presadíme do kvetináča s priemerom o cca 2 cm väčším.

Mohlo by vás zaujímať: Postup správnej starostlivosti o rýchlené cibuľoviny

Vianočná hviezda


Vianočná hviezda - kvet

Po opadaní farebných listov vianočnú hviezdu (Euphorbia pulcherrima) ostriháme aj o polovicu. Presunieme ju na svetlé miesto, zavlažujeme stredne, ale tak, aby nebola preliata. Keď sa jej u nás bude dariť, vyženie množstvo nových výhonov a listov. Opätovné kvitnutie o ďalší rok na Vianoce sa dá v domácich podmienkach dosiahnuť iba ťažko.

Zornica

Zornica

Keď zornica (Hippeastrum) odkvitne, zrežeme kvetný stvol, ale listy necháme. Zalievame opatrne a raz za týždeň ju prihnojíme. V septembri prestaneme zalievať, cibuľu necháme obschnúť, vyberieme z kvetináča a zo substrátu a necháme cca mesiac odpočívať na suchom a tmavom mieste. Opätovne ju zasadíme najneskôr v novembri a začneme opäť opatrne zalievať.

Text: Ing. Monika Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Prečo žltnú mladé listy malín? 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Videli ste už bazu s tmavými listami? Jej krása a ostrý kontrast s bledými kvetmi vás očarí Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby?