Naštartujte muškáty do novej sezóny

  • 30.03.2020

Začiatkom apríla je vhodný čas pustiť sa do prípravy prezimovaných muškátov na tohtoročnú sezónu. Najdôležitejšie je rastliny dôkladne očistiť od všetkých suchých listov a od poškodených, suchých alebo starých výhonkov.

Muškáty v plechových črepníkoch

Zlikvidovať môžeme aj uhynuté jedince, prípadne príliš prestarnuté, ktoré slabšie kvitnú. Z tých si ale môžeme odobrať odrezky. Ak sme zimovali muškáty bez koreňového balu, ošetríme aj korene. Odstránime suché a poškodené, tie najdlhšie korene skrátime. Rastliny potom vysadíme do nového, čerstvého substrátu, ktorý je určený na pestovanie kvitnúcich balkónových rastlín.

Jedince, ktoré sme zimovali v črepníkoch, teraz môžeme presadiť. Ošetrené muškáty umiestnime na svetlé a teplejšie miesto. Postupne im zvýšime zálievku, aby sme podporili tvorbu jemnejších koreňov a kvalitné zakorenenie. Na vonkajšie stanovište ich môžeme umiestniť až v období, keď nehrozia neskoré jarné mrazy.

Krok za krokom: Pripravujeme muškáty na novú sezónu

1. Očistenie

Čistenie muškátov

Prezimované rastliny dôkladne očistíme od suchých listov a zvyškov kvetov. Dôkladne skontrolujeme, či niektoré časti nie sú napadnuté chorobami alebo škodcami.

2. Poškodené výhony

Odstrihnutie starých výhonov muškátov

Nožnicami odstránime všetky poškodené, suché, najstaršie a zahusťujúce výhony. Necháme len najmladšie a vitálne pôsobiace výhony. Nové výhony skrátime o tretinu.

3. Presádzanie muškátov

Presádzanie muškátu

Ošetrené muškáty buď presadíme do väčších črepníkov a nového substrátu, alebo vymeníme vrchnú časť substrátu za nový, najlepšie doplnený aj zásobným hnojivom.

4. Presun na svetlé miesto

Polievanie muškátu

Muškáty následne zalejeme a umiestnime na svetlé a teplejšie miesto. V teplejších oblastiach ich môžeme vyniesť von už v druhej polovici apríla, inak až začiatkom mája.

Text: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: jar | kvety | muškáty

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou?