Zaobstarajte si nové muškáty zadarmo pomocou odrezkov

 • 24.08.2017

Muškáty patria k obľúbeným kvitnúcim rastlinám. Každoročne však investujeme peniaze do nových sadeníc, ktoré si pritom ľahko vypestujeme aj sami. Stačí si teraz odobrať a nechať zakoreniť odrezky.

Zaobstarajte si nové muškáty zadarmo pomocou odrezkov

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • substrát na výsevy a rozmnožovanie
 • perlit
 • materské rastliny muškátov
 • práškový stimulátor

Náradie:

 • záhradnícke nožnice
 • záhradnícky nôž
 • plastový črepník
 • krhla s vodou

Náročnosť: **
Čas: do 30 minút
Ľudia: 1
Obdobie: koniec leta, začiatok jesene

Pracovný postup

1. POMÔCKY

Pomôcky

Nachystáme si všetko potrebné a nevyhnutné. Aj keď si môžeme substrát na rozmnožovanie namiešať svojpomocne, lepšie bude zakúpiť si už hotový.

2. VÝBER

Výber

Na odber použijeme záhradnícke nožnice, ktoré vydezinfikujeme, aby sme neprenášali vírusové ochorenia. Odrezky odoberáme zo slnečnej strany.

3. DĹŽKA

Dĺžka

Ideálny odrezok by mal mať 10, najviac 15 cm a aspoň 2-3 páry listov. Mal by sa končiť tesne pod uzlom, odkiaľ vyrastajú listy.

4. LISTY A KVETY

Listy a kvety

Zo spodnej časti odrezka odstránime listy – necháme len asi 2 horné páry. Odstránime aj kvetné puky. Vhodnejšie je vyberať odrezky bez kvetných pukov.

5. VODA

Voda

Koniec pripraveného odrezka namočíme do hrnčeka s vodou. Vďaka tomu nám na stonku lepšie priľne stimulátor.

6. STIMULÁTOR

Stimulátor

Teraz namočíme odrezok do práškového stimulátora, čím urýchlime zakorenenie a dosiahneme bohatý koreňový systém. Odrezok jemne oklepeme.

7. SUBSTRÁT

Substrát

Pripravíme si substrát na výsev a rozmnožovanie, do ktorého pridáme trocha perlitu. Obe zložky dôkladne premiešame.

8. NAPLNENIE

Naplnenie

Substrátom naplníme črepník, ideálne hlbší, pokojne aj starší. Na zakoreňovanie muškátov sa nehodia plytké nádoby.

9. ZAPICHNUTIE

Zapichnutie

Ceruzkou spravíme otvory do substrátu, aby sme pri zapichovaní nezotreli stimulátor. Potom odrezky pozapichujeme asi 3-4 cm hlboko.

10. PRITLAČENIE

Pritlačenie

Odrezky a aj substrát okolo nich opatrne pritlačíme. Mali by byť pevne ukotvené tak, aby sa vôbec nehýbali.

11. ZÁVLAHA

Závlaha

Substrát s odrezkami napokon výdatne zalejeme. Necháme osušiť a nádobu zakryjeme igelitovým vreckom. Podporíme tým rýchlejšie zakoreňovanie.

Dobré rady

Substrát

Ak sa rozhodneme pre vlastnoručné namiešanie substrátu, vezmime 2 diely piesku, 2 diely perlitu a 1 diel rašeliny. Všetko dôkladne zmiešajme. Môžeme, ale nemusíme substrát sterilizovať, vždy je však lepšie mať istotu, že nebude obsahovať nežiaduce mikróby.

Odrezky

V jednej nádobe môžeme zakoreňovať asi 5 odrezkov, nezabudnime si označiť, o aký druh muškátu ide. Budeme presne vedieť, aké sa ujali a aké nie. Muškáty krúžkované aj popínavé však týmto spôsobom spoľahlivo rozmnožíme.

Starostlivosť

Črepník s odrezkami môžeme umiestniť na chránené miesto do polotieňa aj na balkón či terasu. Určite nie na priame slnko. Je potrebné priebežne ich zalievať, dajme však pozor na to, aby sme nezmáčali substrát. Poponáhľajme sa, ideálna teplota na zakoreňovanie je okolo 22 °C, čo zodpovedá počasiu počas prvej polovice septembra. Po zakorenení už môžeme rastliny pestovať aj pri nižšej teplote. Proces zakoreňovania trvá asi mesiac. Následne je možné mladé rastliny porozsádzať do menších črepníkov. Takto ich potom môžeme na svetle a v chlade prezimovať. Pred začiatkom budúcoročnej sezóny tak budeme mať nachystané mladé priesady.

Zaobstarajte si nové muškáty zadarmo pomocou odrezkov

TIP AUTORA
Pomocou odrezkov si teraz môžeme rozmnožiť aj oleandre. Stačí zopár výhonkov umiestniť do pohára s vodou. Proces tvorby koreňov urýchli teplejšia voda, preto pohár umiestnite na slnečný parapet.

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Výsledky hlasovania
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Viete, ako pestovať zornicu? Odborníčka radí, aký substrát vybrať, či je dôležitá veľkosť kvetináča a čo s ňou po odkvitnutí Exotické a návykové: Poznáte korenie SUMAC? Ak máte tráviace ťažkosti, pridajte si ho k obľúbeným koreninám Stonkový zeler sa pestuje podobne ako buľvový, semienka vysievame práve teraz