Návrat k prírodnému farbeniu vajíčok: Uchovajme si veľkonočné tradície pomocou rastlín a octu
Veľká noc už klope na dvere a to je najvyšší čas pripomenúť si jednu z jej dlhých tradícií – maľovanie vajec. Podobne ako naši predkovia sa spoľahnite na pestrosť prírody a nafarbite si ich ekologicky.
Okrem toho, že je prírodné farbenie finančne nenáročné, získame originálne vajíčka na Veľkú noc. Existuje množstvo zdrojov prírodných farbív, o ktorých ste možno ani nevedeli – rôzne druhy ovocia, zeleniny, korenín, bylín, cibuľové šupky.
Ako dosiahnuť krásne farebné kraslice
Farbiť môžeme vyfúknuté alebo na tvrdo uvarené vajíčka. Aby pri varení nepopraskali, necháme ich niekoľko hodín pri izbovej teplote a do vody dáme trocha soli. Takto vyzdobené vajíčka krásne ozdobia domov a sú bezpečné na konzumáciu.
Vajíčka by mali byť pred farbením čisté a odmastené, čo docielime ich dôkladným umytím vodou a odmastením octom. Najlepšie ukáže farba na bielych vajíčkach, ale farbiť sa môžu aj tie hnedé. Na bielych vajíčkach sú farby jasnejšie a žiarivejšie, na hnedých vzniknú tmavšie odtiene.
V akých rastlinách hľadať prírodné farby
- Modrá farba – fialová kapusta (na hnedých vajciach zafarbí na zelenú)
- Tehlová farba – šupky zo žltej cibule (na hnedých hrdzavo červená)
- Žltá farba – kurkuma alebo kari korenie
- Ružová farba – cviklová šťava (gaštanová na hnedých)
- Levanduľová farba – šupky z červenej cibule (na hnedých červená)
- Zelená – špenát, petržlenová vňať alebo žihľava
- Fialová – čučoriedky alebo čučoriedková šťava a šťava z bazy čiernej
- Hnedá – káva alebo čierny čaj
Postup: Ako zafarbiť vajíčka
Na prípravu odvaru potrebujeme starý hrniec, nakoľko majú prírodné farby tendenciu farbiť. Každú farbu pripravíme zvlášť. Prírodné suroviny nakrájame na čo najmenšie kúsky a pridáme do vody s trochou octu. Ten pomôže farbe lepšie priľnúť a zvýši intenzitu farby.
Varíme na miernom ohni približne 30 minút. Prísady precedíme a vložíme vajíčka. Mali by byť úplne zakryté a nemali by sa dotýkať. Občas ich môžeme pootáčať. Farbu necháme pôsobiť od 30 minút a viac, podľa toho aký farebný odtieň chceme docieliť. Čím dlhšie ich tam necháte, tým intenzívnejšia farba bude.
Farebný tón môžeme ovplyvniť zmenou kyslosti odvaru pridaním octu. Hotové vajíčka vyberieme z odvaru pomocou naberačky alebo lyžice a necháme uschnúť.
Zdobenie rastlinnými odtlačkami a citrónom
Jednofarebné sú pekné, ale ešte krajšie sú vzorované. Klasickým spôsobom je zdobenie pomocou odtlačku rastlinky. Na vajíčko položíme zaujímavý lístok alebo kvet a vajíčko vložíme do silonovej pančuchy. Spravíme uzol.
Šupky od cibule nasypeme do hrnca s vodou a privedieme k varu. Opatrne vložíme vajíčka tak, aby boli úplne ponorené. Počas varenia ich pootáčame, aby nevznikli škvrny a farba bola rovnomerná. Potom silonovú pančuchu opatrne odstránime a necháme vajíčka uschnúť. Aby sa pekne leskli, potrieme ich olejom alebo kúskom slaniny.
Vzor docielime aj omotaním rôznych šnúrok a nití.
Pomocou metódy citrónovej šťavy môžeme pridať bodky, pásiky alebo iné vzory. Do citrónovej šťavy alebo octu namočíme vatovú tyčinku, ktorou kreslíme na vajíčko rôzne vzory alebo nápisy. Tyčinku treba namáčať dovtedy, kým nedocielime požadovaný farebný tón.
Tip
Hotové vajíčka môžeme ozdobiť aj rôznymi nálepkami, ktoré dostanete v kreatívnych obchodíkoch alebo servítkovou technikou.
Galéria k článku
Text: Andrea Párkányová
Foto: isifa/Shutterstock, Andrea Párkányová
Existuje nieco prirodne cim postriekat rajciny proti plesni? Spodne listy uz hne…