Október v úžitkovej záhrade: Z ktorých plodov ešte získať vitamíny a na čo nezabudnúť
Október naozaj ohlasuje koniec záhradkárskej sezóny a veľa času na prácu v záhrade už neostáva. Prečítajte si, na čo počas októbra nezabudnúť a z ktorých plodov môžete získavať vitamíny aj teraz.
Októbrové vitamíny
Jarabina vtáčia
Ide o skutočne nenáročnú drevinu, darí sa jej totiž aj na „neobrábateľných“ pôdach. Dobre odoláva mrazu, chorobám aj škodcom, znesie znečistené prostredie. Dorastá do výšky 5 až 15 m. Jej plody sú oranžovočervené malvice veľké asi 1 cm, dozrievajú v septembri, neopadávajú. Na jedenie sa zberajú po prvých mrazoch. Sú vhodné na priamy konzum, sušenie, prípravu džemov, sirupov, likérov aj na mrazenie. Povolená je odroda Moravská sladkoplodá.
Hurmikaki
Alebo tiež ebenovník rajčiakový je výborná pochúťka. Stromy znášajú mrazy, najodolnejšie druhy až –35 °C. Mladé rastlinky treba na zimu prikryť. Potrebujú miesto chránené pred vetrom, dostatok vlahy a výživnú pôdu. Plody pripomínajúce rajčiaky dozrievajú koncom septembra a v októbri –vtedy zmäknú a strácajú typickú trpkosť. Môžete si kúpiť hotový stromček v kontajneri. Po troch až štyroch rokoch ho vysaďte do voľnej pôdy. Prvú úrodu prinesie približne o štyri roky.
Fenikel sladký
Fenikel sa vysieva od konca mája až do polovice júna do riadkov vzdialených 40 cm. Pri skorších výsevoch rastliny vybiehajú do kvetu. Zberať ho môžeme od konca leta až do prvých mrazov. Ak si dopestujeme priesady, vysádzame ich v júli. Počas vegetácie fenikel kypríme a zavlažujeme. Keď majú nadzemné hľuzy priemer asi 5 cm, nakopcujeme k nim pôdu, aby zdužnatené stopky listov boli jemnejšie a šťavnatejšie. Pri zbere zrežeme nadzemné hľuzy v koreňovom krčku.
Karda
Artičoka kardová (Cynara cardunculus) je botanicky príbuzná artičoke zeleninovej. Jedlou časťou sú vybielené listové stopky. Keď sú stopky dobre vyvinuté (september), bielime ich – listy zviažeme, obložíme slamou, tmavou netkanou textíliou, prihrnieme pôdu, aby sa k nim nedostalo svetlo. Na jeseň pred príchodom mrazov celé rastliny vykopeme z pôdy, listy zviažeme a uložíme do pivnice do nádoby s pieskom. V tme sa stopky pekne vybielia a môžeme ich konzumovať cez celú zimu.
Najdôležitejšie úlohy na október
Zber a skladovanie
Postupne zberáme plody v správnej zberovej zrelosti. Ukladáme ich v jednej vrstve, aby sme pri kontrole na prvý pohľad zistili ohnisko nákazy. Drobné, deformované a poškodené kusy vytriedime priamo pri zbere a čo najskôr ich spracujeme (šťavy, mušty).
Výsadba stromčekov
Do pripravených jám vysadíme ovocné stromčeky. Na jeseň sa vysádza väčšina ovocných druhov, výnimkou sú broskyne a marhule, ktoré vysádzame na jar. K vysadeným stromčekom zatlčieme oporné koly, ku ktorým pripevníme drevinu pomocou tvaru ležatej osmičky.
Ochrana stromov
Na kmene vyšších stromov pripevníme lepové pásy proti piadivkám (jesenná a zimná). V neoplotených záhradách chránime mladé kmienky pred ohryzom zverou.
Rýľovanie pôdy
Pri rýľovaní pôdy okolo stromov dodáme do pôdy organickú hmotu, najlepšie kompost, prípadne priemyselné fosforečné a draselné hnojivá. Odstránime choré a odumierajúce stromy aj s koreňmi.
Strukoviny
Ak pestujeme v medziradoch strukoviny, treba porast pokosiť alebo povalcovať a plytko zapraviť do pôdy.
Rajčiny
Nezmrznuté zelené plody rajčín pozberáme a necháme dozrieť na parapete, prípadne ich spracujeme na čatní.
Kel
Kel ružičkový a listy kelu kučeravého necháme na záhone. Zberáme ich až po prvých mrazíkoch.
Práca na záhonoch
Záhony, z ktorých sme pozberali úrodu, vyhnojíme dobre rozloženým maštaľným hnojom, kompostom alebo priemyselnými hnojivami, okrem dusíkatých, ktoré aplikujeme až na jar.
Ozimný cesnak
Koncom mesiaca môžeme začať s výsadbou ozimného cesnaku.
Text: Ing. Hana Szabóová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Dobry den, prave som sa uspesne pridala a dakujem. Svagrina si do zahradky zasad…