Rád by som mal toskánske cyprusy. Dá sa to aj v našich podmienkach?

Rád by som sa spýtal na vysádzanie typických toskánskych cyprusov (Cupressus sempervirens), konkrétne krásneho úzkeho kultivaru Totem.

Toskánske cyprusy Totem

Keďže zbožňujeme Toskánsko, radi by sme si tieto krásne stromy zasadili v záhrade. Všade, aj v záhradníctvach, nás však varujú, že zimy v našich podmienkach neprežijú. V nedávnej časti Novej záhrady (20.10.2019) sme si ale všimli, že práve tieto cyprusy ste zvolili do výsadby v záhrade rodinného domu. Ako to teda skutočne je? Môžeme si toskánske cyprusy zasadiť aj u nás v Podunajskej nížine (Rovinka), kde sú zimy mierne?

Obľúbené a ikonické. Totemy skutočne Toskánsko dokonale pripomínajú a vytvárajú atmosféru stredomorskej antiky. Je však pravda, že sú chúlostivé a v severných oblastiach našej krajiny by som určite neriskoval. Hoci jeden nevie, dnes už pestujeme na juhu Slovenska figy, aktinídie či palmy. Klíma sa mení a vzhľadom na globálne otepľovanie a mierne zimy bude možné časom pestovať Totem aj vo vyšších polohách. Zatiaľ je to však stále riziko. Neplatí to však pre Západoslovenskú nížinu a chránené polohy Východoslovenskej nížiny. Tu môžete pokojne „zariskovať“ a Totemy si vysadiť s tým, že prvé dve zimy stromček na zimu ochránite jutovinou. V nasledujúcich rokoch sa o ochranu pred mrazom postarajte už len v prípade silných teplotných výkyvov alebo v prípade nezvyčajne silných mrazov.

V obci Rovinka si teda Totem môžete v záhrade dopriať. Mimochodom, stromy vysadené v relácii, ktorú spomínate, sú krásne a zdravé.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Komentáre

    Pridaj príspevok