S príchodom jari sa záhrada prebúdza a práce pribúdajú. Teraz je ideálny čas na výsadbu drevín, ošetrenie trávnika či výsevy a výsadby zeleniny.

Sadíme nové dreviny
Využime pestrú ponuku v záhradných centrách a priaznivý čas na začiatku novej sezóny. Práve teraz si môžeme vysadiť napríklad vŕbu rakytovú (Salix caprea) a jej peknú odrodu ‘Kilmarnock’, ktorá sa pestuje pre zaujímavý previsnutý rast a najmä bahniatka.
Do prebúdzajúcej sa záhrady môžeme vysadiť aj okrasné liesky (Corylus avellana), odrody ‘Contorta’ či ‘Red Majestic’ zaujmú atraktívnymi pokrútenými konármi a množstvom žltých jahniad. Vysadiť môžeme aj ďalšie opadavé, na jar kvitnúce kry. Výsadbu v záhrade si počas marca a začiatkom apríla môžeme doplniť aj o nové ihličnany. Tieto dreviny vysádzame vždy s celistvým koreňovým balom a po výsadbe ich nezabúdame zavlažovať.

Pripravujeme rozkvitnutú sezónu
Začiatkom marca by sme mali mať dokončený rez krov kvitnúcich v lete (napríklad hortenzií, plamienkov), ako aj správne ošetrené okrasné trávy. Pozornosť sústreďme v tomto období aj na cibuľoviny. Ak sú teploty vyššie a je sucho, zavlažme ich a doprajme im aj dávku hnojiva – špecializované hnojivá aplikujme vždy podľa návodu na balení. Odkvitnutým cibuľovinám odstraňujeme zvyšky kvetov, aby sa nevysiľovali tvorbou semien. Ešte zelené listy však neodstraňujeme, je to častá chyba, ktorou tieto rastliny trpia.
Trvalkám ostrihajme suché nadzemné časti, prekyprime okolitú pôdu a aplikujme kompost alebo viaczložkové minerálne hnojivo. Priveľmi rozrastené trsy teraz môžeme vykopať, rozdeliť na niekoľko menších častí a vysadiť na nové miesta. Zmladzujeme hlavne druhy kvitnúce v lete. Tie, ktoré kvitnú na jar, rozsádzame až neskôr.

Venujeme voľný čas aj trávnikom
K prvým jarným prácam patrí aj ošetrenie trávnikov. Ak si nájdeme čas na niekoľko dôležitých úkonov, trávnik sa zakrátko zaskvie v plnej sile. Najskôr hrabľami dôkladne vyhrabme všetky nečistoty, zvyšky lístia, suchých plodov, semien a kôry, ako aj suché trávne steblá a ďalšie nečistoty.
Dôležitým jarným úkonom, ktorý by ste nemali podceniť, je vertikutácia. Tento úkon trávnik zbaví plsti, machu a aj burín. Ostré nože vertikutátora prerezávajú trávne trsy, čo vyvolá intenzívnejšie odnožovanie a zahustenie trávnika. Užitočným zákrokom je aj prevzdušnenie, teda aerifikácia. Podporíme ňou rozvoj koreňovej sústavy a zároveň umožníme trávam intenzívnejšie prijímať vlahu a živiny.
Nezabudnime tiež na jar aplikovať špeciálne trávnikové hnojivá. Zabezpečia optimálny prísun živín, ktoré sú nevyhnutné na rýchly štart rastu. Prvé jarné dni môžeme využiť aj na založenie nových trávnikov – či už výsevom vhodnej trávnej zmesi, alebo položením hotovej trávnej mačiny.

Jarné práce v ovocnom sade
Na začiatku novej sezóny venujme dostatok pozornosti aj ovocným rastlinám. Stihnúť by sme mali postrek proti kučeravosti broskýň, kým sa puky naplno otvoria. Pustiť sa tiež môžeme aj do ošetrenia porastu malín a černíc. Včas odstráňme tesne nad pôdou všetky minuloročné výhonky, ktoré priniesli plody, pokiaľ sme to nestihli počas zimy.
Počas prvých slnečných a teplejších marcových dní začneme pripravovať aj porast jahôd. Najskôr zlikvidujme všetku prezimovanú trvácu burinu. V rámci ďalšieho kroku odstráňme uhynuté jedince i tie veľmi slabé. Následne môžeme pristúpiť k odstráneniu suchých alebo poškodených listov. Pôdu okolo jahôd dôkladne prekyprime a aplikujme aj kvalitné hnojivo na jahody.

Vysievame a vysádzame
Od prvých marcových dní, ak to počasie už dovoľuje, môžeme na pripravené vonkajšie hriadky vysiať rôzne druhy zeleniny. Je najvyšší čas vysiať osivo mrkvy karotky, hrachu, petržlenu, špenátu, reďkovky, cibuľky na zeleno a okrúhlice. V ďalšej polovici mesiaca a aj v apríli si môžeme vysievať paštrnák, mangold, pór a kôpor. Koncom apríla aj uhorky, cukety, fazuľu a cícer.
Od polovice marca, ideálne koncom mesiaca si tiež môžeme do pôdy vysadiť cibuľu šalotku, ale aj cibuľu sadzačku, pri ktorej uprednostnite cibuľky s priemerom maximálne 1,5 cm. Jednotlivé cibuľky opatrne vtlačíme do pôdy, nie však príliš hlboko. Horná suchšia časť by mala trochu vytŕčať z pôdy. Vysádzame do riadkov zhruba 10 cm od seba.

Na čo ešte nezabudnúť?
- Dôkladne si pripravíme hriadky a aj vyvýšené záhony, kde budeme v máji vysádzať priesady hlúbovín, zeleru, póru a plodovej zeleniny.
- Vysádzame a presádzame bylinky a koreninové rastliny. Zakladáme bylinkové záhony a vysádzame tieto rastliny aj do kvetináčov. Vysiať si tiež môžeme semená jednoročných druhov, napríklad bazalky a majoránu.
- Od konca marca do konca apríla vysádzame predklíčené zemiakové hľuzy. V čase výsadby by teplota pôdy mala byť okolo 6 °C. Hľuzy vysádzame asi 10 cm hlboko.
Galéria k článku
Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Zdravím, prosím o radu. Niečo mi lezie na broskyňu, jabloň, slivku a čerešňu. Ma…