Vášmu bonsaju sa nedarí. Čo s tým?

  • 01.06.2017

Interiérové, alebo exteriérové bonsaje patria k vyhľadávaným rastlinám. starostlivosť o ne je však náročnejšia, často veľmi špecifická. Počas leta máme príležitosť dostať ich do najlepšej formy.

Vášmu bonsaju sa nedarí. Čo s tým?

Kontrolný zoznam

Materiál:

  • hnojivo na bonsaje
  • substrát
  • bonsajové misky

Náradie:

  • záhradnícke nožnice
  • bonsajové nožnice
  • krhla s vodou
  • rozprašovač

Náročnosť: **
Čas: do 1 hodiny
Ľudia: 1
Obdobie: leto

Postup

1. OČISTA

Očista
Všetky žltnúce, suché, alebo poškodené listy odstránime. Znižovali by estetickú hodnotu a mohli by prispievať k rozvoju niektorých ochorení.

2. BURINA

Burina
Počas sezóny pravidelne odburiňujeme okolie bonsaja. Burina by ho totiž oberala o vlahu a živiny. Mach, ktorý udržiava vlahu, je, naopak, pre tieto dreviny žiaduci.

3. KYPRENIE

Kyprenie
Pravidelným, ale veľmi opatrným kyprením dbajme na to, aby sa ku koreňom bonsajov dostal vzduch. Nekyprime však hlboko, aby sme nepoškodili korene.

4. VLAHA

Vlaha
Bonsaje počas leta pravidelne zavlažujeme. Nedostatok vlahy spôsobuje prehrievanie a presychanie koreňového balu a rastlina trpí.

5. TVAROVANIE

Tvarovanie
Ak chceme bonsaje udržať v atraktívnej forme, nezabudnime na ich neustále tvarovanie. To zahŕňa hlavne zastrihovanie najdlhších výhonkov počas sezóny.

6. PRIHNOJOVANIE

Prihnojovanie
Základom pre vitálny vzhľad a množstvo zdravých listov je pravidelný prísun živín. Na prihnojovanie bonsajov dostať kúpiť špeciálne hnojivá.

7. POSTREKOVANIE

Postrekovanie
Počas horúcich letných dní je dobré bonsaje rosiť vlažnou vodou. Nie však na pravé poludnie, ale ráno. Platí to pre exteriérové aj interiérové druhy.

8. ÚPRAVA

Úprava
Rastliny treba počas leta neustále prezerať. Z pôdy vyčnievajúce korene, ale aj suché, poškodené, alebo choré časti rastlín ihneď odstraňujeme.

9. PRESÁDZANIE

Presádzanie
Bonsaje udrží vo forme nielen tvarovanie, ale aj presádzanie. Môžeme tak urobiť raz za 2-3 roky. Pri presádzaní nezabudnime ostrihať korene.

10. NAMÁČANIE

Namáčanie
Navlhčiť koreňové baly menších bonsajov nie je jednoduché. Často treba zalievať aj niekoľkokrát denne, hlavne počas leta, inak sa vlaha rýchlo vyparí.

11. UMIESTNENIE

Umiestnenie
Počas leta môžeme bonsaje umiestniť na polici v záhrade, na balkóne alebo terase, na pritienené miesto. Nie však na zem, tam by sa do nich nasťahovali škodce.

Dobré rady

Svetlo

Dostatok svetla, a to zo všetkých strán, je najdôležitejším predpokladom úspechu. Bez svetla rastliny chradnú, živoria, sú riedke a málo olistené. Ideálne je umiestnenie bonsajov na oknách, ale tu im môže napríklad na západnej či južnej strane hroziť popálenie listov. Počas celého leta je vhodné mať bonsaje umiestnené vonku. Za tento čas naberú dostatok síl a budú pôsobiť vitálnejšie.

Vlaha

Zemina by mala byť stále mierne vlhká. Zalievame ráno, ak je teplo a horúco, aj viackrát za deň. Ak prší, tak podľa potreby. Najlepšia je voda odstáta (nie prevarená) a tiež voda dažďová. Nepoužívajme vodu priamo z vodovodu. Veľké bonsaje majú pomerne vysokú potrebu vody, v lete to môže byť denne až dva litre. Zalievajme opatrne a pomaly tak dlho, kým nezačne vytekať voda z otvoru na dne misky do podmisky. Najhoršie je zabezpečiť dostatok vlahy pre bonsaje počas dovoleniek. Sukulentné druhy bonsajov vydržia niekoľko dní aj bez vlahy, ostatné druhy treba výdatne zaliať a umiestniť do mikroténových sáčikov na chladné svetlé miesto.

Prihnojovanie

Bonsaje potrebujú veľké množstvo živín, je preto nutné ich prihnojovať. Vhodnú hnojivovú zálievku aplikujeme raz za 10 dní, a to od marca do konca augusta či začiatku septembra. Kým na začiatku rastu majú bonsaje vyššiu spotrebu dusíka, v lete potrebujú viac draslíka a fosforu. Podporí to násadu kvetov v budúcom roku, ale aj lepšie prezimovanie. Nehnojíme počas kvitnutia a v zime.

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov