Drobné chrobáčiky na bonsaji a plesnivá pôda v črepníku. Čo s tým?

  • 26.04.2020

Kúpili sme si črepníkový bonsaj. Máme ho asi mesiac, no zrazu sa na pôde objavila pleseň a na lístkoch malé biele chrobáčiky, asi vošky. Čo s ním máme spraviť?

Bonsaj

Buď ide o vošky, no keďže ide o interiérovú rastlinu, môže ísť aj o štítničky alebo puklice. Je veľmi pravdepodobné, že ste si škodce priniesli už s rastlinkou, potrebovali však čas a podmienky, aby sa prejavili. Teplo a vzduch, ktorý sa nehýbe, sú presne to, čo im vyhovuje. Ak však máte na pôde aj pleseň, môže to byť znamenie, že substrát prelievate.

Aby ste sa zbavili jedného aj druhého, odporúčam celú rastlinu vybrať, jemne otriasť koreňový bal, celú opatrne osprchovať, nechať krátko vysušiť a zasadiť znova – ale do nového substrátu a ideálne do novej misky. Ak sa pôvodnej misky nechcete vzdať, môžete ju použiť. Kým bude rastlinka schnúť, pôvodnú misku vydezinfikujte. Ak sa chcete vyhnúť chémii, použite prevarenú horúcu vodu, do ktorej ju na chvíľu ponoríte.

Po presadení rastlinu aspoň dva týždne pozorne sledujte, a ak nájdete škodcu, rukou ho odstráňte. Kým sa nákaza nerozšíri po celej rastline, zbieranie škodcov je efektívne. Pomôže aj zmytie mydlovou vodou. Hlavne však treba zabrániť stavu, že vám to „prerastie cez hlavu“, aby ste sa nedostali do situácie, keď už nepomôže nič, iba insekticíd.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Zaplňte prázdne hriadky! Dve plodiny, ktoré môžete vysievať počas celého júla Chutné jedlá z cukety? 6 neobkukaných receptov, ktoré vás zbavia cuketových zásob Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať?
Augustové práce v okrasnej záhrade: Zmladzujeme ľaliovky, rozsádzame kosatce, vysádzame prvé cibuľoviny Úžitková záhrada v auguste: Vysievame, staráme sa o papriku, zavlažujeme Aukuba: Nenáročná vždyzelená rastlina, ktorá rozžiari tienisté miesta v záhrade Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Zornica alebo amarylka? Takto ich rozoznáte! Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny?