Ak chcete dopestovať muškáty zo semien, január je ideálny na výsev

  • 11.01.2023

Jednou z možností, ako si zaobstarať mladé rastliny muškátov na tohtoročnú sezónnu výsadbu, je ich vypestovanie zo semien. Zo skorých výsevov získame zdravé a pevné sadenice.

Sadenice muškátov
Foto: Shutterstock

Vlastné vypestovanie sa osvedčilo najmä pri muškátoch krúžkovaných (Pelargonium zonale). Semená, väčšinou ide o zmes odrôd rôznych farieb, zoženieme v každom dobre zásobenom záhradnom centre alebo v špecializovaných e-shopoch. Zaobstaráme si aspoň dve balenia, nie všetky semená totiž vyklíčia.

S výsevmi začneme čo najskôr, najlepšie už v polovici januára, predpestovanie totiž trvá dlhšie. Silné sadenice získame asi o 4 mesiace od výsevu. Vysievať môžeme priamo do rašelinových zakoreňovačov alebo do debničky či kvetináča s výsevným substrátom. Najlepšie urobíme, ak nádoby po výseve umiestnime do okenného minipareniska. Predpokladom rýchleho a rovnomerného klíčenia muškátových semien je totiž dostatok svetla, tepla a mierne vlhký substrát.

Krok za krokom: Ako vysiať semená muškátov

1. Pripravíme si nádobu

Nádoby naplníme čerstvým výsevným substrátom a jeho povrch mierne utlačíme. Muškátové semená si vysypeme do dlane, lepšie sa nám s nimi bude manipulovať.

1 vysev muskaty pochyba
Foto: Miro Pochyba

2. Vysejeme semená

Semená vysievame postupne a opatrne pomedzi prsty, ideálne nariedko priamo na mierne utlačený povrch substrátu.

2 vysev muskaty pochyba
Foto: Miro Pochyba

3. Pritlačíme a označíme

Zasypanie vysiatych semien asi 0,5 cm vysokou vrstvou substrátu je rovnako dôležité ako jej následné pritlačenie. Výsevy si riadne označíme.

3 vysev muskaty pochyba
Foto: Miro Pochyba

4. Nezabúdame zavlažovať

Klíčenie podporí svetlo, teplo a dostatok vlahy. Substrát s vysiatymi semenami zavlažíme a nezabúdame na to ani v ďalších dňoch. Použijeme rozprašovač.

4 vysev muskaty pochyba
Foto: Miro Pochyba

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád