Zazimujme správne gladioly a ostatné hľuznaté rastliny, odmenia sa kvetmi v nasledujúcej sezóne

 • 05.11.2018

Hľuznaté rastliny patria k bohato kvitnúcim okrasným rastlinám, často menej náročným na pestovanie. Nie sú to však sezónne rastliny. Tešiť sa z nich môžete aj v nasledujúcich rokoch, potrebné však bude ich správne a včas zazimovať.

Zazimujme správne hľuznaté rastliny, odmenia sa kvetmi v nasledujúcej sezóne

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • piesok
 • suchá rašelina, piliny alebo hobliny

Náradie:

 • záhradnícka lopatka
 • pracovné rukavice
 • záhradnícke nožnice
 • vidly
 • nádoba na odpad
 • prepravka
 • plastová nádoba

Náročnosť: **
Ľudia: 1
Obdobie: koniec jesene
Čas: do 1 hodiny

Postup

1. TERMÍN

Ako zazimovať gladioly

Hľuzy mečíkov (častejšie ich zrejme poznáte pod názvom gladioly) môžeme zo záhonov vybrať asi mesiac po odkvitnutí. Ideálne je, ak rastliny majú aspoň mierne zožltnuté listy.

2. VYBRANIE

Zazimovanie gladiol

Pomocou rýľa alebo iného vhodného náradia hľuzy opatrne vykopeme z pôdy. Dajme pozor, aby sme nepoškodili hľuzu. Preto nekopme tesne pri rastline, ale s dostatočným odstupom.

3. ROZLOŽENIE

Hľuzy gladiol

Vybrané rastliny si rozložme na záhon, ideálne podľa druhu a kultivaru. Podľa toho si neskôr hľuzy budeme ukladať do debničiek.

4. LISTY

Gladioly

Mečíkom odstránime listy, prípadne môžeme rastliny nechať na chránenom a suchšom mieste zaschnúť a až potom odstránime listy.

5. BRUT

Drobné hľuzy gladiol

Na starých hľuzách je množstvo drobných nových hľúzok – tzv. brut. Vyberieme najväčšie z nich, osušíme a uložíme do plastovej misky. Neskôr ich zasypeme vlhkým pieskom a na jar ich môžeme použiť na výsadbu a získanie nových rastlín.

6. HĽUZA

Hľuza gladioly

Nezabudnime odstrániť korene aj pôvodnú, starú, už zosušenú hľuzu. Postupujme opatrne, ide to trochu ťažšie. Snažme sa nepoškodiť novú hľuzu.

7. OČISTA

Očistená hľuza gladioly

Očistené hľuzy zbavíme aj starých a suchých šupín. Samozrejme, najprv dobre skontrolujeme ich zdravotný stav. Zazimovávame len zdravé, dostatočne veľké a nepoškodené hľuzy.

8. KOMPOSTOVANIE

Listy gladiol

Zdravé listy mečíkov môžeme nasekať na menšie kusy a skompostovať. Vytrieďme však tie, na ktorých nájdeme stopy chorôb a škodcov.

9. USKLADNENIE

Uskladnenie hľúz mečíkov

Hľuzy mečíkov po úprave a označení uskladníme voľne uložené v plytkej prepravke v chladnej miestnosti s teplotou od 2 do 10 °C.

10. EXOTICKÉ RASTLINY

Exotická hľuznatá rastlina

Nezabudnime ani na zazimovanie exotických hľuznatých rastlín, ktoré sme pestovali v nádobách na balkónoch a terasách. Odstrániť im môžeme suché listy a prenesieme ich do pivnice.

11. KYSLIČKA

Kyslička

Kyslička sa v poslednom čase teší veľkej obľube. Po sezóne rastlinu prestaneme polievať, neskôr odstránime zoschnuté listy a črepníky aj s hľuzami a substrátom na zimu umiestnime do pivnice.

Dobré rady

Ako zazimovať begónie

Hľuznaté begónie patria k stáliciam našich balkónov a terás. Aj v ich prípade platí, že sezónou sa ich životnosť nekončí. Ideálne je počkať, kým mráz jemne poznačí nadzemnú časť. Potom treba opatrne nadzemnú časť odstrániť, ideálne odkrútením, opatrne vybrať hľuzy zo substrátu, osušiť na dobre vetranom a vzdušnom mieste.

Begónie

Ak prvé mrazy neprichádzajú, bude lepšie rastlinám obmedziť zálievku, počkať kým zvädnú a následne odstrániť nadzemnú časť. Po osušení môžeme hľuzy zazimovať. Ideálne voľne rozložené v debničkách, na mieste s teplotou od 2 – 10 °C, prípadne zasypané suchou rašelinou alebo pilinami či drevenými hoblinami. Takto nám vydržia až do skorých jarných mesiacov, vtedy ich opäť môžeme vysadiť.

Odborník radí:

Nezabudnime ani na georgíny. Aj tieto nádherne kvitnúce rastliny potrebujú včasné zazimovanie. Vonku počas zimy zostať nemôžu.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku ÚKSÚP upozorňuje na nový tobomavírus (ToBRFV) napádajúci paradajky a papriku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Na návšteve: Inšpirujte sa záhradou, v ktorej si každý nájde to svoje
Veľká jarná súťaž - výhercovia Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Teplomilnú zeleninu vysádzame po "zamrznutých". Ako to urobiť správne a neskôr sa tešiť z úrody? Pestovanie cukiet a patizónov zvládnu aj začiatočníci. Toto je pre úspech kľúčové 4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Saturejka vám prekvapí svojou chuťou: Okrem kuchyne ju využijete aj pri liečení tráviacich problémov