Zoznámte sa s nenáročnou kamčatskou čučoriedkou: Za minimálnu starostlivosť sa odvďačí množstvom plodov
Za svoju obľubu vďačí najmä svojej minimálnej náročnosti na pestovanie a veľmi skorému obdobiu dozrievania. Taký je zemolez kamčatský, známy pod názvom kamčatská čučoriedka.
Zemolezov existuje vo svete veľké množstvo. Len málo z nich však patrí medzi ovocné druhy. Druh, ktorý sa pestuje v záhradách pochádza z Kamčatky. Na pôdu je absolútne nenáročný, v porovnaní s klasickými čučoriedkami nevyžaduje kyslú pôdu. Vyhovuje mu bežná záhradná pôda. Ako pri každom kre treba aj v prípade zemolezu udržiavať v porastoch bezburinný stav, nakoľko buriny sú pre kry vážnym konkurentom v boji o vodu a živiny. Jeho koreňová sústava je pomerne plytká.
Zemolez sa predáva v kontajnerovanej forme, čo umožňuje jeho výsadbu počas celého roka s výnimkou mesiacov s trvale premrznutou pôdou. Do plnej dospelosti sa kry dostávajú približne o 4 roky, následne dokážu prinášať úrodu až 30 rokov. Kry majú silnú inklináciu k zahusťovaniu, rez starších krov by mal preto smerovať k pravidelnému odstraňovaniu a obmieňaniu prestarnutých výhonov, ako i výhonov zahusťujúcich či poškodených.
Úplne nenáročný
Zemolez sa vyznačuje veľmi dobrým zdravotným stavom. Pochádza z veľmi drsných oblastí, čo sa prejavuje na jeho veľmi vysokej mrazuvzdornosti. Tá sa týka dokonca i kvetov, ktoré znesú pokles teplôt až na úroveň -5 stupňov Celzia. Chorobami a škodcami nebýva v našej oblasti prakticky vôbec napádaný, vďaka čomu ho môžeme v záhradách pestovať bez akýchkoľvek postrekov.
Do plodnosti vstupujú rastliny zemolezu prakticky okamžite po výsadbe, tá následne z roka na rok stúpa. Plodom zemolezu je pozdĺžna bobuľa valcovitého tvaru veľkosti 2-4 cm. Je intenzívnej modrej farby s charakteristickým voskovým pokrytím. Plody intenzívne farbia, na čo treba pamätať pri výbere oblečenia na zber.
Jednou z obrovských výhod tohto ovocného druhu je samotný termín dozrievania. Plody dozrievajú už máji, približne dva týždne pred jahodami, čiže ide o prvé u nás dozrievajúce ovocie. Plody obsahujú veľké množstvo antokyánov, vitamínov A a C, železa a ďalších minerálov i nutričných látok. Majú antiseptické účinky a sú všestranne spracovateľné. K ich spracovaniu však dôjde málokedy, nakoľko sú ako prvé ovocie konzumne atraktívne a zvyknú sa preto zjesť prevažne za čerstva. Vynikajúce sú tiež ako prídavok do jogurtov či pudingov.
Odrodový sortiment
Bakčarskij Velikan
Kry rastú vzpriamene, dosahujú celkovú výšku 1,9 metra. Plody dozrievajú približne v polovici mája. Sú nadpriemerne veľké, dosahujú dĺžku 4 až 5 cm. Chuť je veľmi dobrá, bez typickej horkastej príchute. Odroda je odolná proti chorobám, škodcom a mrazom, a to aj v období kvitnutia.
Borealis
Odroda tvorí stredne vysoké kry dosahujúce 1,5 metra. Plody dozrievajú v prvej polovici mája, sú veľké, príjemnej sladkej chuti. Výhodou je, že plody dobre držia na výhonoch a neopadávajú ani v plnej zrelosti. Odroda je plne odolná proti chorobám, škodcom a mrazu, dokonca aj v čase kvitnutia.
Czeljabinka
Plody dozrievajú koncom mája, sú stredné až veľké, podlhovastého hruškovitého tvaru modrej farby. Majú príjemnú sladkokyslú chuť. Je mimoriadne úrodná, stredná úrodnosť odrody sa pohybuje okolo 2,26 t/ha, maximálna 4,17 t/ha. Vhodnými opeľovačmi sú Smolinska, Dlinnoplodna a Czeljabinka.
Dlinnoplodna
Plody dozrievajú na prelome júna a júla. Sú veľké (0,09 – 1,32 g), veľmi chutné, bez horkosti, podlhovastého tvaru. Patrí k úrodným odrodám – stredná úrodnosť sa pohybuje okolo 3 t/ha, maximálna 4,4 t/ha. Vhodnými opeľovačmi sú Czeljabinka, Izjuminka a Smolinska.
Duet
Stredne silno rastúca skorá odroda s veľkými plodmi valcovitého tvaru, rovnomerne dozrievajúce, po dozretí dobre držia na kre. Chuť plodov je sladkokyslá, len málo horká. Odroda je veľmi úrodná, odporúča sa pestovať v kombinácii s odrodou Atut.
Jugana
Tvorí stredne veľké kry výšky približne 1,5 metra. Kry sú vysokoodolné proti chorobám a mrazu, dokonca aj v čase kvitnutia. Do plodnosti vstupuje skoro, tá je vysoká a pravidelná. Plody dozrievajú už v prvej polovici mája, veľmi dobre držia na kre.
Woloszebnica
Plody sú veľké, s nerovným povrchom, stredne oinovatelé, chutné. Odroda je veľmi úrodná. Vyžaduje opeľovača, nie je však na neho náročná, vďaka čomu ju dokáže opeliť prakticky každá odroda.
Dobrá rada:
Nezabudnite vysadiť aspoň dve až tri rastliny. Podporíte tak bohatšiu úrodu.
Text: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice
Foto: Ing. Marián Komžík, Kohaplant, Levice, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada
Ahojte, viete prosim čo tejto čučoriedke je? Listy sú čudné, kvety sú normálne a…