Klasterosporióza (dierkovitosť, hnedé škvrny na listoch)

Hnedé škvrny na listoch ovocných stromov, ktoré neskôr vypadávajú spôsobuje klasterosporióza. Drobná škvrnitosť sa prejavuje aj na plodoch.

Prejavy

Ochorenie spôsobuje huba Clasterosporium carpophilum (zvykne sa nazývať aj Stigmia carpophila). Na listoch sa objavuje niekoľko pár milimetrov veľkých, ostro ohraničených hnedých škvŕn, ktoré neskôr z čepele listov vypadávajú. Vyskytuje sa u sliviek ale aj čerešní, višní, marhúľ i broskýň. Druhým príznakom tohto ochorenia je drobná škvrnitosť plodov, ktorá býva často sprevádzaná glejotokom. Pôvodca ochorenia prezimuje konídiami v opadanom lístí a tiež na kôre stromov. V prípade daždivého počasia po vypučaní stromov tieto konídiá vyklíčia a infikujú listy alebo plody.

Chemická ochrana

Napadnuté kôstkoviny treba ošetriť v čase pučania proti kučeravosti listov meďnatými prípravkami. Časť zárodkov sa týmto ošetrením dá zničiť. Postreky počas vegetácie treba vykonať až po zistení dierkovitosti listov, najmä za daždivého počasia.

Ekologická ochrana

Môže sa použiť ekologický prípravok Imunofol, ktorý zvyšuje odolnosť rastlín proti chorobám. Robia sa opakované preventívne postreky neskorších odrôd v dvojtýždňových intervaloch najmä v lokalitách s výdatnými zrážkami.

Prevencia

Pravdielná kontrola ovocných drevín, zber a likvidácia napadaného a suchého lístia, správny a systematický rez, primeraná výživa, udržiavanie vzdušných porastov.

klasterosporióza; dierkovitosť listov; drobné škvrny na plodoch; vypadávanie čepieľ listov; choroby kôstkovín; choroby broskýň; choroby sliviek; choroby marhúľ; choroby kôstkovín; marhule; slivky; broskyne; choroby čerešní; choroby višní; višne; čerešne