Piadivky (húsenice na stromoch)

Spozorovali ste na ovocných stromoch húsenice, ktoré sa pri pohybe ohýbajú? Tento škodca je pomerne častý a jedná sa o piadivku. Proti škodcom sa dá zasiahnuť aj preventívne.

Prejavy

Ide o motýle, ktorých larvy škodia na ovocných stromoch. Samičky škodcu majú zakrpatené krídla a nemôžu lietať. Neskoro na jeseň, po vyliahnutí kukly v pôde, prechádzajú po kmeni do korún ovocných stromov, kde kladú vajíčka. Z nich sa na jar liahnu larvy, ktoré sa vyznačujú tým, že sa pohybujú typickým zdvíhaním tela. Larvy poškodzujú púčiky aj kvety. Piadivky napádajú všetky druhy ovocných drevín, predovšetkým marhule, čerešne a jablone. Najčastejšie sa stretávame s piadivkou jesennou a piadivkou zimnou.

Chemická ochrana

Dôležité je nezanedbať predjarný postrek v jarných mesiacoch, vždy pred kvitnutím ošetrovaných drevín.

Ekologická ochrana

Využiť možno lepové pásy, ktoré sa inštalujú na kmene stromov v čase liahnutia kukiel v pôde. Vždy najneskôr do začiatku októbra.

Prevencia

Udržiavanie vzdušných korún, pravidelný rez, závlaha a prihnojovanie ovocných rastlín, pravidelná kontrola zdravotného stavu a riešenie problému hneď na začiatku jeho zistenia.

piadivky; zdvíhajúce sa larvy; larvy v púčikoch; larvy na kvetoch; larvy na ovocných stromoch; húsenice; húsenice na stromoch; škodce na stromoch; jablone; marhule; čerešne