6 rastlín, ktoré vám zakvitnú aj na neustále vlhkej pôde

  • 13.07.2017

Radi by ste pestovali kvety, no trápite sa s neustále vlhkou pôdou, kde nič poriadne nerastie? Existujú druhy, ktoré vás zaručene potešia! Kosatec, vrbica či záružlie sa rýchlo rozrastajú aj na podmáčaných pôdach a navyše prekvapia krásnymi kvetmi.

Oslnivý kosatec

Kosatec sibírsky
Kosatec sibírsky

Na rozdiel od klasických nemeckých kosatcov má kosatec sibírsky (Iris sibirica) užšie listy, nevyhoľuje stred, ale vytvára hustý kompaktný trs úzkych listov. Je vhodný na výsadbu k jazierkam, pretože dokáže rásť aj vo vodnom prostredí. Skombinovať môžeme aj viacero farieb, výsledok nie je vôbec chaotický, ale práve naopak – vďaka nezvyčajnej textúre prinesú kosatce viacerých farieb do každého kúta príjemnú harmóniu. Dnes dostaneme kúpiť každoročne množstvo nových odrôd. Jednou z nich je aj odroda ’Dear Delight’ – výrazný poloplný kosatec s bledomodrými kvetmi, ktorý umiestňujeme k jazierku na slnečné miesto.

Vedeli ste, že…

… kosatec sibírsky dokáže prekrásne kvitnúť aj na bahnitom stanovišti a vo vápenatej pôde?

Elegantná vrbica

Vrbica vŕbolistá
Vrbica vŕbolistá

Vrbica vŕbolistá (Lythrum salicaria) pôvodne pochádza z vlhkých lúk a brehov riek Európy a mierneho pásma Ázie. Ako nenáročná vlhkomilná trvalka s výraznými ružovými kvetmi sa s obľubou vysádza i do záhonov. Výrazné kvety odrody ’Robert’ kvitnú od júna do skorej jesene malými kvietkami tmavej karmínovočervenej farby, ktoré sú usporiadané do neprehliadnuteľných dlhých klasov s listami kopijovitého tvaru. Na jej rast je najvhodnejšie slnečné stanovište s vlhkou pôdou. Dariť sa jej bude vo vlhkých záhonoch, na okrajoch jazierok a vodných plôch.

Vedeli ste, že…


… rastlina dorastá až do výšky 120 cm? Zhluky purpurových kvetov na vyšších stonkách sú atraktívne aj do farebných kytíc.

Liečivý túžobník

Túžobník brestový
Túžobník brestový

Túžobníku brestovému (Filipendula ulmaria) sa dobre darí na vlhších miestach, pozdĺž vodných plôch jazierok. Rastlina dorastá do výšky 150 cm. Kvitne od začiatku leta až do jesene. Má krémovo zafarbené kvety, ktoré voňajú výrazne po mandliach. Mladé lístky majú vôňu uhorky a hodia sa do čerstvých šalátov. V záhone vydrží rásť dlhé roky. Rastliny si môžeme dopestovať zo semien, ktoré klíčia pri teplote 20 °C, približne dva až osem týždňov. V liečení sa využívajú kvety, ale aj listy, ktoré zberáme v období kvitnutia.

Vedeli ste, že…

… táto rastlina je známa už od čias Keltov? Zaraďovali ju medzi jednu zo štyroch magických bylín keltských druidov.

Osvedčené záružlie

6 rastlín, ktoré vám zakvitnú aj na neustále vlhkej pôde
Záružlie močiarne

Záružlie močiarne (Caltha palustris) rastie na vlhkých a bahnitých plochách, pri potokoch, na okrajoch jazierok i vo vlhkých stanovištiach. Rozšírené je v celej Európe, v Ázii a v Severnej Amerike. Záružlie močiarne, odroda ´Multiplex´, je trváca močiarna rastlina s nízkym kompaktným rastom. Má lesklé srdcovité listy tmavozelenej farby a plné žlté kvety. Kvitne od marca až do mája. Pestujeme ho na slnku alebo v polotieni vo vlhkej pôde a na okraji jazierok a potokov. Vhodná je vlhká, zamokrená ílovitá zemina.

Vedeli ste, že…

…. jednotlivé časti záružlia močiarneho sú mierne jedovaté?

Lesná škripina

Škripina lesná
Škripina lesná

Škripina lesná (Scirpus silvaticus) sa prezentuje na vlhkom stanovišti drobnými a jemnými kvetmi, ktoré rastlina vytvára od mája až do augusta. Stonka je vzpriamená, často prehnutá a dutá. Pri tejto rastline sú veľmi dekoratívne aj listy, ktoré sú dlhé s drsným okrajom. Škripina rastie v prírode na vlhkých lúkach, na okrajoch vodných plôch a rybníkoch. V záhrade ju môžeme tiež vysádzať na podobné stanovištia.

Vedeli ste, že…

… ľudovo sa nazýva šachorina?

Vysoká pálka

Pálka širokolistá
Pálka širokolistá

Okolo jazier a rybníkov vytvára pálka širokolistá (Typha latifoli) husté porasty. Má široké modrozelené listy. Kvety sú zložené z dvoch klasov. Dolné sú samičie a horné samčie. Medzi nimi je len malá medzera. Klasy sú sfarbené do tmavohneda. Kvitne od júla do augusta. Rastie rýchlo, dorastá do výšky 100 až 250 cm. Vysádzame ju na slnečné stanovište s výživnou vlhkou až mokrou pôdou. Ideálnym miestom na jej rast sú plytké okraje jazierok.

Vedeli ste, že…

… pálka má jedlé korene, ktoré sú po upečení chutné a plné sacharidov? Jedlé sú aj mladé jarné výhonky.

 

Text: Lucia F. Valkovičová
Foto: isifa/ Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Prečo zamiokulkas nerastie? Problém môže byť v kvetináči Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť
Keď jedna sezóna končí, nová začína: Toto vysievame a vysádzame teraz Prílišné hnojenie dusíkom ohrozuje naše zdravie. Je to pravda? Čím teda hnojiť? Kvasená zelenina je chutná a podporí našu imunitu. Spoznajte 3 jednoduché spôsoby fermentácie Viete, ktoré rastliny sú typické pre japonskú záhradu? Tieto odporúča Martin Čurda Na ktoré práce v úžitkovej záhrade teraz nezabudnúť? Tieto sú najdôležitejšie Október v okrasnej záhrade: Sadíme hľuzy cyklámenov, cibuľoviny a staráme sa o trávnik