V čom tkvie tajomstvo zdravých a prosperujúcich rastlín? Vysaďte ich na správne stanovište!

  • 26.04.2019

Každý z nás záhradkárov si želá krásne a vitálne rastliny, ktoré vyžadujú minimum starostlivosti pred výsadbou i po nej. Každá záhrada je iná, čo sa pôdy aj svetelných a vlhkostných podmienok týka, a preto jednotlivé druhy vyberáme vždy podľa konkrétneho stanovišťa.

V čom tkvie tajomstvo zdravých a prosperujúcich rastlín? Vysaďte ich na správne stanovište!

Ak siahneme po tých správnych, vyhneme sa sklamaniu a peniaze „nevyhodíme von oknom“, ak by rastlina odumrela.

Zistiť, akú máme pôdu, je prvý a najdôležitejší krok. Jedna z možností je zaslať vzorku do pôdoznaleckého laboratória, i keď to nie je to zrovna lacná záležitosť. Existuje však i domáca testovacia súprava v hodnote približne od 30 €, ktorou zistíme pH pôdy a obsah dôležitých pôdnych látok, ako sú dusík, fosfor či draslík. Čo sa týka štruktúry pôdy, vystačíme si s hmatom. Pôdu vezmeme do rúk, v suchom, vlhkom i mokrom stave. Je sypká, mazľavá či s hrudkami tvrdými ako betón? Sypká pôda v suchom i vlhkom stave ukazuje na pôdu s vyšším podielom piesku. Za vlhka mazľavá a za sucha s tvrdými hrudami naznačuje veľkú prímes ílu. Ideálne je, ak je výsledok niekde medzitým.

V čom tkvie tajomstvo zdravých a prosperujúcich rastlín? Vysaďte ich na správne stanovište!V čom tkvie tajomstvo zdravých a prosperujúcich rastlín? Vysaďte ich na správne stanovište!

Dobre si všímame i množstvo svetla v každom kúte záhrady v priebehu celého dňa a tiež množstvo zrážok a vlhkostné pomery počas celého roka. Tieto jednoduché zistenia o pôde, svetle a vlhkosti sú výbornou pomôckou pri výbere rastlín. Zameriame sa na druhy, ktorým dané podmienky vyhovujú, a nesnažíme sa „nasilu“ pestovať niečo, čo sa bude u nás trápiť. Tipy na vhodné rastliny získame z kníh, časopisov, internetu a nie je na škodu získané poznatky konzultovať s odborníkmi v záhradnom centre. Pozor však na niektorú zahraničnú literatúru. Napríklad u nás často predávané preklady anglickej záhradnej literatúry berieme skôr orientačne, pretože klíma na Slovensku a v Anglicku sa výraznejšie odlišuje. Čo sa okolitých štátov týka, podmienky na pestovanie sú veľmi podobné.


V čom tkvie tajomstvo zdravých a prosperujúcich rastlín? Vysaďte ich na správne stanovište!

Inšpirujte sa i našimi odporúčaniami pre 6 typických stanovíšť.

Hlboký tieň

Za hlboký tieň sa považuje miesto, kde je za deň menej ako tri hodiny priameho slnka. Nachádza sa takmer v každej záhrade. Spôsobený je buď vysokými stromami, alebo domom. Dôležité je, všimnúť si, či je v tejto časti pôda suchá alebo vlhká a o aký typ ide. Aj do hlbokého tieňa sa hodí veľa druhov rastlín, najmä so zaujímavými tvarmi a textúrou listov.

Krpčiarka

Krpčiarka

Ide o pôdopokryvnú rastlinu s listami v tvare srdca a nádhernými, i keď nie príliš nápadnými kvetmi, ktoré sa objavujú na jar. Pri výsadbe sa oplatí do pôdy zapracovať listovú hrabanku.

Papraď

Papraď

Vejárovité listy papradí majú krásnu textúru a vyžarujú istú eleganciu. Väčšina druhov tohto rodu si vyžaduje tieň. Mnohé z nich sú vždyzelené a tmavšie kúty tak skrášlia i počas zimy. Neobľubujú príliš suché miesta.

Pakost

Pakost

Existuje veľa druhov pakostov, ktorým vyhovujú rôzne stanovištia. Väčšina však prosperuje v plnom tieni, kde hojne kvitnú. Po prvej záplave kvetov ich ostriháme, ony čoskoro bujne vypučia a opätovne zakvitnú.

Svetlý tieň

Ide o miesta, ktoré sú v tieni iba istú časť dňa, napríklad sú pritienené vyššími stromami a krami. V tomto prípade je pre výber rastlín podstatná pôda – je priepustná a vysychavá alebo udržuje vlhko? Dokonca i rastliny určené na plné slnko rastú vo svetlom tieni celkom spokojne, i keď menej kvitnú.

Jarmanka

Jarmanka

Mnohé druhy jarmaniek sú šťastné v polotieni, kým iné si potrpia na viac slnka alebo, naopak, na plný tieň. Počas letných mesiacov kvitnú nádhernými, skôr menšími kvetmi – podľa kultivaru od bielej cez ružovú až po tmavočervenú.

Trávy

Okrasná tráva

Do každého záhona prinesú istú mäkkosť a štýl. Reagujú i na jemný vánok, čím do priestoru vnášajú pohyb. Atraktívne sú v záhrade i počas zimy, striháme ich až skoro na jar.

Svíb

Svíb

Svíby sú nenáročné kry s väčšími listami, menej nápadnými kvetmi, no zato prevažne farebnou kôrou konárov, ktorá vyniká počas zimy. Zaujímavé sú najmä kultivary s panašovanými listami.

Plné slnko

Stanovište na plnom slnku rieši vo svojej záhrade snáď každý, rozdielny je akurát podiel silne oslnenej plochy. Hoci sú južne orientované záhrady považované skôr za výhodu, nedostatkom je, že na silnom úpeku rýchlo vysychá pôda, najmä počas leta. Tieto miesta, zvlášť v našich južných polohách, potom umožňujú aj výsadbu rastlín pochádzajúcich zo Stredozemia, vrátane zaujímavého ovocia a množstva byliniek.

Budleja

Budleja

Ide o nenáročný ker, ktorý rastie za rôznych podmienok, no najlepšie na slnečnom stanovíšť. V ponuke záhradníctiev sú rôzne kultivary s kvetmi od bielej cez ružovú až po tmavofialovú. Dokonca, ak sme obmedzení veľkosťou plochy, môžeme siahnuť po trpasličej forme. Budleja kvitne celé leto až do jesene a je magnetom pre motýle.

Kniphofia

Kniphofia

Kniphoviu mnohí z nás poznajú pod ľudovým názvom fakľa, či fakľovka. Miluje slnečné stanovište a vnáša do záhona vertikálne línie. Svedčí jej to napríklad s trávami typickými jemnou štruktúrou. Kvitne od júna od septembra. Nájdeme ju v rôznych kultivaroch s farbou kvetu od sýtej žltej až po oranžovú. Keďže zle znáša nadmerné vlhko počas chladného obdobia, keď jej hrozí vyhnitie, výsadbové miesto musíme odvodniť.

Sápa

Sápa

Táto u nás menej známa vyššia trvalka kvitnúca v lete znáša dobre slnečné miesto v suchšej hlinitopiesočnatej priepustnej pôde. Zdobia ju striebristé listy a žlté hluchavkovité kvety rozkvitajúce akoby v poschodiach. Usušené odkvitnuté súkvetia so semenami sú zaujímavou ozdobou záhona i počas zimy.

Slnečné a veterné stanovište

Nemusí ísť iba o voľné priestranstvá, kde sa preháňa vietor, neraz sa i medzi budovami či plotmi zrýchľuje prúdenie vzduchu a tvoria sa vzdušné víry. Málo rastlín znáša bez ujmy silné vetry. Pri výbere druhov sa najskôr poobzeráme, čo dobre rastie v záhradách susedov a v blízkej prírode. Snažíme sa vytvoriť závetrie, buď pevné v podobe masívneho plota, alebo priepustné pomocou živého plota či dobre ukotvených treláží.

Kotúč

Kotúč

Pichľavý kotúč dokáže vniesť do záhona zaujímavú štruktúru a tvar. V ponuke ho nájdeme od intenzívnej modrej cez svetlomodrú až po takmer bielu. Po odkvitnutí necháme stvoly na stanovišti až do jari. Kvety sú vhodné i na sušenie. Exponované miesta mu vyhovujú, no zároveň musí byť pôda priepustná, aby počas zimy neodhnil. Kvitne od leta až do začiatku jesene.

Tamariška

Tamariška

Ide o ker alebo malý strom s nenápadnými k stonke pritisnutými listami. Podľa kultivaru (no zvyčajne na jar) je celkom obsypaná drobnými ružovými kvetmi. Dobre znáša i rez a je hodí sa ako vetrolam do malých záhrad.

Centrant

Centrant

Stredne vysoká až vyššia trvalka kvitnúca celé leto pochádza zo Stredozemia. Znáša sucho a slnko, no vyžaduje priepustné podložie. Husté súkvetia s drobnými rúrkovitými kvetmi sa vyskytujú v bielej, ružovej a červenej podobe. Zostrihávame ju až na jar.

Vlhká a podmáčaná pôda

Počas leta je pre väčšinu druhov výhodné, keď je pôda aspoň trochu vlhká. Problémy v tomto type pôd nastávajú v zime, keď spravidla odhnívajú korene. Preto i sem vyberáme druhy, ktoré vlhkú pôdu znášajú celoročne.

Žltohlav

Žltohlav

Druh je pôvodný aj na našom území, ale vyskytuje sa skôr vzácne na brehoch potokov, na mokrých lúkach, pri prameniskách. Kvitne koncom jari. Vyšľachtené kultivary s farbou kvetných lupeňov od svetložltej až po intenzívnu oranžovú majú o niečo väčšie kvety ako prírodný žltohlav. Dobre znáša i vyslovene močaristú pôdu na slnku a v polotieni.

Sibírsky kosatec

Sibírsky kosatec

Pôvodný druh rastie na slatinných rašeliniskách a mokradiach. Záhradné kultivary sú tolerantnejšie k slnku a suchu, no pôda nesmie vysychať. Rozkvitajú v skorom lete a podľa kultivaru majú kvety bielu, žltú, ružovú, modrú či fialovú farbu.

Rodgerzia

Rodgerzia

Je to výborná rastlina do močaristých pôd. Vďaka veľkým a nápadným listom vynikne už z diaľky a do záhrady vnáša exotiku. Kvitne koncom jari a v lete. Drobné biele, béžové, menej často ružové kvety sú usporiadané do mohutného súkvetia. Pekne voňajú.

Suchá ľahká pôda

Pôdy s väčším podielom piesku sa ľahko obrábajú a zjari sa rýchlejšie prehrievajú. Piesčitá, ale i kamenistá pôda má sklon rýchlo vysychať, pretože voda rýchlo odtečie. S ňou sú vyplavované i živiny, preto sa ich snažíme každoročne dodávať v organickom materiáli, napríklad v dobre rozloženom komposte.

Rozchodník

Rozchodník

Rastliny rodu rozchodník rastú úplne spokojne na neraz extrémnych slnečných a suchých miestach i medzi kameňmi, často s minimom pôdy. Existuje z nich veľa druhov i kultivarov rôznych veľkostí i farieb. Väčšina vykvitá počas leta. Sú ideálne ako súčasť slnečných štrkových záhonov.

Tymian

Tymian

Táto kulinárska bylinka je na výber v niekoľkých farebných variáciách listov a kvetov, ale i v rozmanitých odtieňoch vôní. Nízke rastliny sa vankúšovito rozrastajú, preto sa hodia ako pôdopokryvný druh na slnečné miesta i na štrkový záhon.

Palina

Palina

Ako mnohé druhy so sivými listami, aj palina je odolná proti silnému slnečnému svitu. Darí sa jej na ľahkých pôdach. Drobné kvety sa na tejto stredne vyššej trvalke objavujú počas leta.

 

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
AKTUÁLNE: Kde si v roku 2024 nazbierate jahody najvýhodnejšie? Pozrite si veľký prehľad samozberu naprieč celým Slovenskom!
AKTUÁLNE: Kde si v roku 2024 nazbierate jahody najvýhodnejšie? Pozrite si veľký prehľad samozberu naprieč celým Slovenskom!
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
8 overených spôsobov, ako sa zbaviť slizniakov v záhrade
8 overených spôsobov, ako sa zbaviť slizniakov v záhrade
Lunárny kalendár pre záhradkárov – máj 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – máj 2024
5 krátkych, ale dôležitých tipov, ako docieliť bohato kvitnúce muškáty
5 krátkych, ale dôležitých tipov, ako docieliť bohato kvitnúce muškáty
Kedy vysádzať priesady paradajok? Spoznajte tajomstvo ich úspešného pestovania
Kedy vysádzať priesady paradajok? Spoznajte tajomstvo ich úspešného pestovania
AKTUÁLNE: Kde si v roku 2024 nazbierate jahody najvýhodnejšie? Pozrite si veľký prehľad samozberu naprieč celým Slovenskom!
AKTUÁLNE: Kde si v roku 2024 nazbierate jahody najvýhodnejšie? Pozrite si veľký prehľad samozberu naprieč celým Slovenskom!
8 overených spôsobov, ako sa zbaviť slizniakov v záhrade
8 overených spôsobov, ako sa zbaviť slizniakov v záhrade
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Vyskúšali sme 5 rôznych spôsobov, ako pestovať zemiaky. Výsledok nás prekvapil!
Vyskúšali sme 5 rôznych spôsobov, ako pestovať zemiaky. Výsledok nás prekvapil!
Lunárny kalendár pre záhradkárov – máj 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – máj 2024
Nevyhadzujte vylámané kvetné stonky cesnaku! Takto ich zužitkujete
Nevyhadzujte vylámané kvetné stonky cesnaku! Takto ich zužitkujete