7 najkrajších marcových rastlín. Krášlia aj váš záhon?

  • 04.03.2020

Už začiatkom marca sa v záhradách popri prvých kvitnúcich kroch objavujú aj kvety jarných cibuľovín a hľuznatých rastlín. Okrem snežienok a krókusov sú to tavolíny, veternice či prvé botanické tulipány. Sú to takí „otužilci“ medzi rastlinami, nezaškodia im nízke teploty a ani slabý mráz.

Krókusy a scilla

Koncom mesiaca rozkvitajú aj prvé narcisy a v kvetináčoch zažiaria rýchlené prvosienky a sirôtky. Záhrada sa nám mení pred očami. Stáva sa farebnejšou, zaujímavejšou a často aj voňavejšou. Koncom mesiaca sa už môžeme pustiť aj do výsadby nových rastlín. V predaji sú jarné trvalky, kry a rozkvitnuté dvojročky.

Hviezda mesiaca

Šafran jarný (Crocus vernus)

Šafran jarný

Pohľad na rozkvitnuté krókusy, ako sa bežne hovorí šafranu jarnému, je najkrajší počas slnečných marcových dní. Tieto drobné hľuznaté rastliny najviac vyniknú vtedy, ak je ich na jednom mieste viac, preto je lepšie vysádzať ich na jeseň do skupiniek. Upútajú v trávniku, v skalkách, na okraji kvetinových aj štrkových záhonov, v popredí kríkov, v predzáhradke a svedčí im to aj v nádobách. Vyhovuje im slnečné miesto s priepustnou, ľahšou a mierne zásaditou pôdou. Na jar potrebujú viac vlhka, v lete, naopak, sucho.
v. × š.: 10 × 10 cm

Dokonalá spoločnosť


Pohľad na porast plný rôznych kvitnúcich rastlín je na jar okúzľujúci. Vytvoriť si ho môžete v prírodnej, vidieckej, ale aj modernej záhrade. Stačí v správnom čase vysadiť do skupiniek cibuľoviny a hľuznaté rastliny, ktoré prirodzene „splaňujú“. Na výber je niekoľko druhov. Potom je potrebné už len trpezlivosť.

Erythronium dens-canis

Vo voľnej prírode je kandík psí chránenou rastlinou, jeho hľuzy sa však dajú kúpiť v záhradníctvach a pestovať v záhrade. V ideálnych podmienkach rastliny vytvárajú menšie porasty. Pôsobivé sú nielen ružové kvety, ale aj listy tejto rastliny, ktoré sú posiate purpurovými škvrnami.
v. × š.: 30 × 30 cm

Erythronium a Scilla

Scila sibirica

Scila je prekvapivo rýchlo sa rozrastajúca nižšia cibuľovina. Z každej cibule vyrastajú niekedy až tri stvoly so sýtomodrým zvončekovitým kvetom na konci. Podobne ako kandík, aj scila dáva prednosť mierne zatieneným stanovištiam s humóznou, mierne vlhkou pôdou.
v. × š.: 15 × 10 cm

Prví nedočkavci

Od konca zimy mnohí netrpezlivo čakáme na prvé kvety. Tými nás v záhrade najčastejšie prekvapia jarné cibuľoviny a hľuznaté rastliny. Samozrejme, ak sa o to postaráme a počas jesene si ich vysadíme, prípadne si na jar zadovážime už vypestované rastliny v črepníkoch.

Eranthis hiemalis

Tavolíny sú spolu so snežienkami prvými kvitnúcimi rastlinami v roku. Ak je chladnejšie, kvitnú dlhšie, do polovice marca. Prosperujú na mierne zatienených stanovištiach, často sa rozširujú samovýsevom a vytvárajú súvislejšie porasty.
v. × š.: 10 × 10 cm

Eranthis a Iris resticulata

Iris reticulata ‘George’

Ide o zástupcu nenáročných a pekne kvitnúcich kosatcov, ktoré majú v pôde cibule. Kvitnú v marci, spolu s kvetom sa vyvíjajú aj listy. Vyniknú v skupinkách, v skalkách aj kvetinových múrikoch spolu so snežienkami a tavolínmi. Hodia sa aj na pestovanie v črepníkoch a rýchlenie.
v. × š.: 15 × 10 cm

Jarné prekvapenie

Jar sa nesie v znamení farebnej pestrosti, a preto by v žiadnej záhrade nemali chýbať kvitnúce rastliny, v tomto období najmä cibuľoviny. Mnohé nezaberú príliš veľa priestoru, môžeme ich tiež sústrediť na miesta, ktoré nie sú pre iné rastliny priaznivé. Tam, kde je v lete suchšia pôda a miesto je prehrievané slnkom, sa cibuľovinám darí veľmi dobre. Takéto podmienky obľubujú aj sukulentné trvalky. Vyskúšajte tieto skupiny rastlín spojiť. Výsledok môže byť zaujímavý.

Chionodoxa luciliae

Táto drobná cibuľovina sa často v priebehu krátkeho času rozšíri po celej záhrade, a to najmä vďaka mravcom, ktoré zbierajú a roznášajú jej semená. Nádherné žiarivé modré kvety v tvare menšej hviezdy sú usporiadané v  strapcoch. Pekné sú aj ružovo kvitnúce formy.
v. × š.: 10 × 10 cm

Chionodoxa a Sedum

Sedum album ‘Coral Carpet’

Rozchodníky patria k dobre prispôsobivým záhradným rastlinám. Na slnečných miestach so suchšou pôdou vytvárajú súvislé plochy. Tento kultivar upúta nádherným purpurovým sfarbením listov, ktorý v lete kontrastuje s bielymi kvetmi.
v. × š.: 10 × 30 cm

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - august 2022 Ani počas augusta nemusíme s výsevmi prestať. Niektoré z týchto plodín môžeme vysievať aj v septembri Martin Čurda radí: Čo robiť, aby uhorky neboli horké? Môžu sa horké uhorky zavárať? Klimatické zmeny nie sú výmyslom, ale krutou realitou. Ako proti nim bojovať vo vlastnej záhrade? Muchovník: Superpotravina s protirakovinovými účinkami a živý plot v jednom Posedávali na plotoch, lietali po záhradách. Kam zmizli vrabce?
Čo robiť, keď sa rododendronu nedarí? Takto ho zachránite Uvažujete nad kúpou africkej fialky? Pri kúpe si rastlinu dôkladne prezrite, na toto si treba dať pozor 7 najkrajších rastlín, ktoré zaujmú na vrchole leta Prečo v článkoch málokedy nájdem odporúčanie na vhodné pH pôdy pre rôzne rastliny? Najlepší substrát pre africké fialky? Namiešajte si ho podľa skúsenej pestovateľky, ktorá pestuje vyše 200 kultivarov Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky