Sadíme cibuľoviny podľa vhodného stanovišťa. Viete, ktoré kam patria?

  • 12.10.2020

Podmienky každej záhrady sú individuálne a aj v jej vnútri nájdeme rozdielne miesta a zákutia. Na každé z nich sa dajú vybrať nenáročné a očarujúce druhy cibuľovín a hľuznatých rastlín.

Sadíme cibuľoviny podľa vhodného stanovišťa. Viete, ktoré kam patria?

Cibuľoviny a hľuznaté rastliny sú na pestovanie pomerne jednoduché a spoľahlivé. Záhradu spestria veselými farbami, zaujímavými tvarmi a často vyniknú aj samostatne bez iných rastlín. Pochádzajú z najrôznejších kútov sveta a aj vďaka tomu nie je problém nájsť do akejkoľvek záhrady tú pravú cibuľovinu, dokonca i na miesta, ktoré sa nám zdajú nehostinné.

Vo voľnej prírode rastie veľa druhov cibuľovín v tráve. Rozprestierajú sa vo farebných pruhoch a na plôškach v lesoch, na lúkach a brehoch aj na iných vhodných miestach tvoria nádherné súvislé záhony, ktoré pri kvitnutí očaria nejedného pozorovateľa.

Podobným spôsobom, v trávniku, môžeme niektoré druhy zasadiť a pestovať i u seba v záhrade. Pri kosení je vhodné počkať, kým po odkvitnutí listy začnú samovoľne usychať, a až potom ich pokosiť. Ak by sme sa unáhlili, mohli by sme tým oslabiť cibuľky. Jeden z najvhodnejších druhov efektných v trávniku je krókus Tommasiniho (Crocus tommasinianus). Ľahko sa šíri na slnečných brehoch a pod stromami ešte skôr, než sa zazelenajú. Jeho jemné typicky fialové lupene a zlatisté tyčinky rozjasnia skoré jarné dni. Vysádzať ho môžeme práve počas jesenných mesiacov.

Cibule kvetov v plastovom zelenom košíku na hriadke, motyčka

Cibuľoviny vhodné do tieňa

Každá záhrada má zatienené miesta, či už je orientovaná severne a po väčšinu dňa je zahalená v tieni, alebo ide o roh obohnaný múrom, prípadne zákutie pod stromami. Intenzita dopadajúcich lúčov delí tieň do viacerých kategórií, napríklad polotieň, rozptýlený tieň či celodenný tieň. Budovy, múry a ploty vytvárajú úplný tieň alebo polotieň, prevísajúce koruny stromov rozptýlený tieň, kde aspoň časť slnečných lúčov preniká až k pôde.

Našťastie sa mnohým cibuľovinám darí práve na takýchto plochách. Početné druhy prirodzene rastú v listnatých lesoch, kde zakvitnú skôr, ako sa objavia listy na stromoch. V polotieni až tieni sa výborne darí napríklad veterniciam, kandíku, ale aj narcisom. Pred výsadbou skontrolujeme stav pôdy. Tienisté miesta bývajú totiž často príliš suché, čo môže byť nevhodné.

1. Galanthus elwesii

Listy snežienky Elwesovej majú sivastý nádych a na vnútorných okvetných lístkoch sú dve charakteristické zelené škvrny. Kvety sladko voňajú po mede, a keďže sú oveľa väčšie ako pri bežnom druhu, získala táto rastlina prezývku „obria snežienka“. Vysádzame ju do svetlého tieňa pod stromy do pôdy bohatej na humus, kde sa časom rozrastie.

Snežienka

Kvitnutie: I., II.
Výška × šírka: 20 × 5 cm

2. Chionodoxa luciliae

Rozptýlený tieň vyhovuje aj nízkorastúcej modravke, ktorá pochádza z tureckých hôr. Vysádzame ju do skupín a do popredia, aby vynikla. Patrí medzi chránené rastliny, nesmie sa brať z prírody. Zakúpiť a pestovať ju však môžeme.

Modravka

Kvitnutie: III., IV.
Výška × šírka: 20 × 10 cm

3. Cyclamen coum

Tento druh cyklámenu je pôvodom z oblastí Čierneho mora, kde rastie až do výšok 2000 m n. m. Ide o medzinárodne chránenú rastlinu. Dariť sa mu bude na chránených mierne vlhkých stanovištiach v rozptýlenom tieni pod opadavými drevinami. Počas extrémnych mrazov ho prikrývame. V lete hľuzy „oddychujú“ bez listov a kvetov. Listy sa objavujú na jeseň a ostávajú na rastline i počas zimy. Koncom zimy, prípadne počas teplej zimy aj skôr, sa objavujú jemné kvety v odtieňoch od bledoružových cez purpurové až po výrazné cyklámenové či karmínové. Svedčí mu to v blízkosti snežienok.

Cyklámen

Kvitnutie: XII., I., II., III.
Výška × šírka: 10 × 10 cm

Cibuľoviny, ktoré obľubujú slnko

Do južne orientovaných záhrad praží slnko celý deň, s čím sa dobre vyrovnajú rastliny z horúcich a suchých oblastí sveta. Vyberať môžeme spomedzi druhov ako scily, kosatce, georgíny, gladioly, frézie alebo montbrécie. Pred kúpou si zistíme, akú vlhkosť vyžadujú. Kým napríklad kosatce zvládnu aj suché letné obdobia, iné potrebujú počas sucha a horúčav dodatočnú zálievku, aby prežili. Do pôdy pred výsadbou vmiešame organickú hmotu. Rastliny kontrolujeme na výskyt múčnatky a hniloby.

1. Allium christophii

Súkvetia tohto druhu okrasného cesnaku môžu dorásť až do priemeru 20 cm. Pôvabné gule tvorí množstvo drobných kvietkov a presvitajúce lúče svetla vytvárajú ilúziu bohatého objemu. Kvety hrajú rôznymi odtieňmi fialovej a už z diaľky priťahujú obdivné pohľady. Rastlina zvládne i suché leto.

Okrasný cesnak Allium christophii

Kvitnutie: VI., VII.
Výška × šírka: 60 × 20 cm

2. Galtonia candicans

Galtonia belostná, prezývaná i letný hyacint, sa vyznačuje jemne voňavými bielymi kvetmi visiacimi na vysokej stopke. Rastliny počas leta pravidelne zavlažujeme. V teplejších polohách ponecháme cibuľky cez zimu v zemi, dostatočne prikryté prikrývkou z lístia či čečiny, v studenších ich pred zimou vyberieme a skladujeme v suchu a chlade.

Galtonia belostná

Kvitnutie: VII., VIII., IX.
Výška × šírka: 120 × 40 cm

3. Tulipány

Kto by nepoznal tulipán? Azda žiadna iná cibuľovina nedisponuje takou bohatosťou farieb a tvarov ako tulipány. Od najtmavšej bordovej až po jemne zelenú, sotva skoro na jar vystrčia hlávky nad zem, hneď nás potešia.

Tulipány

Kvitnutie: III., IV., V.
Výška × šírka: 15 – 65 × 15 cm

Týmto cibuľovinám sucho neprekáža

Miesta s prevažne suchou pôdou nie sú viazané iba na lokalitu či južne orientovaný svah, nájdeme ich aj pod veľkými stromami, živými plotmi či medzi betónovými chodníkmi. Príroda dokonale prispôsobila cibuľoviny na prežitie v suchých oblastiach tým, že cibuľa slúži ako zásobáreň vody a živín. Dobrým príkladom druhov, ktoré dobre zvládnu suché letá, sú kosatce, kalokvety, cesnaky, chocholky. Do chudobných pôd pred výsadbou zapracujeme organickú hmotu a listy rastlín kontrolujeme na výskyt múčnatky a hrdze.

1. Nerine

Neríny

Nápadne ružové kvety nerín sú pýchou jesenných dní, keď sa všetko navôkol sfarbuje do okrova a oranžova. Ponad lesklé listy sa na dlhých stvoloch čnejú trúbkovité kvety. Šíria slabú korenistú vôňu a kvitnú aj niekoľko týždňov. Vysádzame ich na miesta, kde páli slnko a nezatienia ich listy iných rastlín. Po odkvitnutí im na zimu doprajeme prikrývku z čečiny.

Kvitnutie: IX., X.
Výška × šírka: 40 – 60 × 10 – 25 cm

2. Iris hollandica ‚White‘

Biele kosatce

Pevné a štíhle sivasté listy kosatcov sú dobrou ochranou pred zvýšeným výparom. Efektné sú vysadené v skupinkách, ktoré sa časom zväčšujú. Kvety pekne voňajú. Listy nestriháme, odstraňujeme ich, až keď samovoľne zoschnú.

Kvitnutie: VI., VII.
Výška × šírka: 40 – 50 × 30 cm

3. Muscari latifolium

Modrica

Sladko voňajúca modrica širokolistá s modrofialovými kvetmi je vhodná na slnečné stanovištia do záhonov i do skaliek, kde sa časom rozrastá do väčších plôšok. Dá sa tiež pestovať s inými cibuľovinami, dvojročkami či drevinami aj v kvetináčoch pre svieži jarný efekt.

Kvitnutie: IV.
Výška × šírka: 15 × 10 cm

Cibuľoviny vhodné na vlhké stanovište

Pod svahmi, na okrajoch potokov, riek a na miestach, kde v pôde chýba drenáž a zároveň prší, je pôda prevažne vlhká. Tu sa darí cibuľovinám, ktoré pochádzajú z chladných vlhkých lesov a lúk, napríklad hyacinty, bledule, snežienky, kandík, kamasia, ľalia zlatohlavá. Ale opatrne, príliš veľa vody im škodí. Ak majú cibuľky nadbytok vody, zahubí ich hniloba. Chránime ich tiež pred slizniakmi.

1. Narcissus ‚Tête-à-tête‘

Drobné kvety tejto mnohokvetej odrody sú pastvou pre oči. Cibuľky môžeme pestovať aj v kvetináčoch na oknách, kde dobre uvidíme na menšie kvety.

Narcis

Kvitnutie: II., III., IV.
Výška × šírka: 15 × 5 cm

2. Camasia quamash

Kamasia má svetlé fialovo modré kvietky a vyzerá nádherne, rastúc v zhlukoch na lúkach, ale i na miestach zľahka pritienených veľkými stromami. Na stanovišti sa postupne rozrastá.

Kamasia

Kvitnutie: IV., V.
Výška × šírka: 30 – 90 × 25 cm

3. Fritillaria meleagris

Korunka kockovaná (korunka strakatá) má pekné výrazné kvety, ktoré na štíhlych stopkách kývajú hlávkami ponad trávu či v prednej časti záhona. Ak dovolíme dozrieť semenám, prirodzene sa rozmnožia.

Korunkovka strakatá

Kvitnutie: IV., V.
Výška × šírka: 80 × 30 cm

Prilákajú hmyz

Cibuľoviny kvitnúce veľmi skoro alebo, naopak, neskoro, zohrávajú v kolobehu prírody veľkú úlohu. V tomto období, keď kvitne len málo rastlín, svojím peľom a nektárom nasýtia hladný hmyz a včely, čím im niekedy doslova zachránia život. Napríklad snežienky, krókusy či skoré hyacinty nasycujú populáciu opeľovačov počas jari, kým jednoducho kvitnúce georgíny a cyklámen neapolský ich vyživujú až do nástupu zimy.

1. Allium sphaerocephalon

Cesnak guľatohlavý vynikne vysadený v skupinách. Súkvetia majú pozoruhodný vajíčkový tvar, ako dozrievajú, menia farbu zo zelenej na bordovú. Tento druh uprednostňuje slnečné miesta. Kvitne niekoľko týždňov a pre bohatú nádielku nektáru a peľu ho obľubujú všetky druhy včiel.

Cesnak guľatohlavý

Kvitnutie: VII., XIII.
Výška × šírka: 90 × 8 cm

2. Eranthis hyemalis

Tavolín zimný „premosťuje“ obdobie kvitnutia po posledných snežienkach a pred prvými krókusmi. Kvety v tvare misiek sú hmyzu ľahko prístupné. Rozmnožuje sa samovýsevom a môže vytvoriť súvislý nažlto kvitnúci porast. Darí sa mu tak na slnku, ako i v polotieni, rozhodujúca je však výživná pôda.

Tavolín zimný

Kvitnutie: I., II., III.
Výška × šírka: 10 × 5 cm

3. Narcisy

Prvý narcis začína kvitnúť vo februári. Konkrétne Narcissus preudonarcissus je hodnotným zdrojom peľu pre skoro vylietajúce včely. Pri výbere odrôd siahame po aromatických jedincoch a jednoduchých kvetoch, čo sú dobré indikátory prítomnosti nektáru. Narcisy sú vhodné na pestovanie v kvetináčoch aj v pôde.

Narcisy

Kvitnutie: II., III., IV., V.
Výška × šírka: 5 – 50 cm × 10 cm

 

 

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock, iStock.com
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
9 overených spôsobov, ako sa zbaviť slizniakov v záhrade
9 overených spôsobov, ako sa zbaviť slizniakov v záhrade
Kde si v roku 2024 nazbierate jahody najvýhodnejšie? Pozrite si veľký prehľad samozberu naprieč celým Slovenskom!
Kde si v roku 2024 nazbierate jahody najvýhodnejšie? Pozrite si veľký prehľad samozberu naprieč celým Slovenskom!
Najúčinnejšia ochrana proti slizniakom: Jej výrobu a inštaláciu zvládne aj začiatočník
Najúčinnejšia ochrana proti slizniakom: Jej výrobu a inštaláciu zvládne aj začiatočník
Nevyhadzujte vylámané kvetné stonky cesnaku! Takto ich zužitkujete
Nevyhadzujte vylámané kvetné stonky cesnaku! Takto ich zužitkujete
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Muchovník: Ovocie budúcnosti vhodné do každej záhrady
Muchovník: Ovocie budúcnosti vhodné do každej záhrady
Fotopostup: Ako a kedy si rozmnožiť levanduľu odrezkami? Takto získame nové rastliny veľmi rýchlo
Fotopostup: Ako a kedy si rozmnožiť levanduľu odrezkami? Takto získame nové rastliny veľmi rýchlo
Prečo vyhlásili petržlen v roku 2023 za jedovatú rastlinu? 6 vecí, ktoré ste možno o ňom nevedeli
Prečo vyhlásili petržlen v roku 2023 za jedovatú rastlinu? 6 vecí, ktoré ste možno o ňom nevedeli
9 overených spôsobov, ako sa zbaviť slizniakov v záhrade
9 overených spôsobov, ako sa zbaviť slizniakov v záhrade
Kedy je správny čas na zber cesnaku?
Kedy je správny čas na zber cesnaku?
Našli ste škodcu na listoch paradajky? Poradíme, ako ho zlikvidovať bez chémie
Našli ste škodcu na listoch paradajky? Poradíme, ako ho zlikvidovať bez chémie
4 videonávody, ako si uviazať cesnak
4 videonávody, ako si uviazať cesnak