Krok za krokom: Rozmnožujeme kosatce

  • 11.09.2020

Kosatce predstavujú rozmanitú skupinu okrasných rastlín, ktoré sa pestujú pre nádherné kvety. Tými najkrajšími oplývajú druhy, ktoré majú v pôde hrubé podzemky. Práve pomocou nich si ich môžeme rozmnožiť.

Kosatce

Na ideálnych miestach sa kosatce rýchlo rozrastajú a každoročne bohato kvitnú. Po určitom čase však môžu v kvitnutí poľaviť, dokonca prestanú kvitnúť úplne a celý trs začne pôsobiť nepekne. Vtedy by sme mali kosatce zmladiť a rozsadiť. Získame tým aj množstvo nových rastlín, ktoré si môžeme vysadiť na nové miesta alebo podarovať susedom. Ideálny čas je koncom leta a začiatkom jesene.

Kosatce vysádzame na slnečné a odburinené záhony s priepustnou a výživnou pôdou, aj na miesta, na ktorých boli zasadené predtým. Pred výsadbou zapracujeme do pôdy kvalitnú kompostovú zeminu. Celý postup je jednoduchý, rýchly a výsledkom sú nové vitálne pôsobiace rastliny. Hoci v nasledujúcom roku nás kosatce pravdepodobne neprekvapia množstvom kvetov, postupne sa ich počet bude zvyšovať.

Ako si rozmnožiť kosatce

1. Rastlinu vyberieme z pôdy

Vykopávanie kosatcov zo zeme

Rastlinu, ktorú chceme rozmnožiť, opatrne pomocou rýľa vyberieme z pôdy. Deň vopred celý trs zavlažíme.

2. Rozobratie

Rozmnožovanie kosatcov - rozobratie trsu

Z vykopaného trsu otrasieme zeminu, odstránime suché listy a opatrne ho rozoberieme na niekoľko častí. Pomôcť si môžeme ostrým nožom.

3. Skrátenie

Rozmnožovanie kosatcov - skrátenie listov

Vyberieme najsilnejšie časti trsu a dlhé korene odstrihneme asi o polovicu. Nožnicami skrátime asi o tretinu aj listovú časť.

4. Výsadba

Rozmnožovanie kosatcov

Pripravené rastliny vysadíme v rozstupoch cca 40 × 40 cm plytko na záhon tak, aby časť podzemkov mierne vytŕčala z pôdy.

 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba, isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Veľká jarná súťaž - výhercovia Lunárny kalendár pre záhradkárov - máj Ligurček: Prírodné maggi sa oplatí pestovať ako koreninu i liečivú bylinku Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať Pestujete paradajky? Toto sú najčastejšie chyby a choroby, s ktorými sa môžete pri ich pestovaní stretnúť Májové výsadby zeleninových priesad: Všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa dočkali krásnej úrody
4 tipy, ako mať dobrú úrodu cukiet a patizónov Žlté autá a parapety. Prečo môže aj obyčajný peľ reagovať na magnet? Ekologicky proti „medvedíkovi“ Spoznajte najčastejšie choroby a škodce cukiet a patizónov Všetko, čo by ste mali vedieť skôr, ako sa pustíte do založenia trvalkového záhona Oživte balkón, terasu či dvor. Letničky môžete vysádzať i do kvetináčov