Ako docieliť, aby mala vianočná ruža čo najdlhšie červenú farbu?

  • 13.12.2020

Viem, že na internete je veľa informácií o vianočnej ruži. Ale zaujíma ma váš názor – ako ju pestovať tak, aby vydržala čo najdlhšie a aby nestratila červenú farbu? Ďakujem.

Ako docieliť, aby mala vianočná ruža čo najdlhšie červenú farbu?

Dĺžka červeného zafarbenia závisí od odrody – to neovplyvníte –, ale aj od teploty, stanovišťa a výživy – toto ovplyvniť dokážete.

Svetlo a ideálna teplota

Predovšetkým ju v byte umiestnite na čo najsvetlejšie miesto, niekde pri okne. Ale pozor, nie nad radiátor či iné vykurovacie teleso. Vianočná hviezda totiž najviac prosperuje pri teplote 18 °C, nie pri 20 či 22 °C. Pri vysokej teplote rastlinka rýchlejšie odkvitá, pričom stráca aj svoje typické zafarbenie listov, tie dokonca aj predčasne opadávajú.

Okrem toho ju nezalievajte tak, že je substrát kontinuálne vlhký ako pri väčšine rastlín. Nie! Pred každou zálievkou nechajte substrát jemne preschnúť, aby sa koreňový systém rastlinky poriadne „nadýchol“. Na druhej strane, pravidelná zálievka je základ nerušeného rastu, takže pozor, vianočná ruža je mliečnik, nie kaktus – netreba na zálievku zabúdať.

Ako docieliť, aby mala vianočná ruža čo najdlhšie červenú farbu?

Nezabudnite ju hnojiť a presádzať

No a do tretice, a to je rovnako dôležité ako predchádzajúce dva body, aby ste udržali červené zafarbenie listov čo najdlhšie, raz do týždňa pridajte do zálievky aj roztok viaczložkového hnojiva, podobne ako počas sezóny pri balkónových kvetoch. No a nakoniec po odkvitnutí rastlinky presaďte do nového kvetináča. Prvé tri-štyri roky to robte každý rok, od piateho roku ju stačí presadiť raz za dva-tri roky.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád