Ako docieliť, aby mala vianočná ruža čo najdlhšie červenú farbu?

  • 13.12.2020

Viem, že na internete je veľa informácií o vianočnej ruži. Ale zaujíma ma váš názor – ako ju pestovať tak, aby vydržala čo najdlhšie a aby nestratila červenú farbu? Ďakujem.

Ako docieliť, aby mala vianočná ruža čo najdlhšie červenú farbu?

Dĺžka červeného zafarbenia závisí od odrody – to neovplyvníte –, ale aj od teploty, stanovišťa a výživy – toto ovplyvniť dokážete.

Predovšetkým ju v byte umiestnite na čo najsvetlejšie miesto, niekde pri okne. Ale pozor, nie nad radiátor či iné vykurovacie teleso. Vianočná hviezda totiž najviac prosperuje pri teplote 18 °C, nie pri 20 či 22 °C. Pri vysokej teplote rastlinka rýchlejšie odkvitá, pričom stráca aj svoje typické zafarbenie listov, tie dokonca aj predčasne opadávajú.

Okrem toho ju nezalievajte tak, že je substrát kontinuálne vlhký ako pri väčšine rastlín. Nie! Pred každou zálievkou nechajte substrát jemne preschnúť, aby sa koreňový systém rastlinky poriadne „nadýchol“. Na druhej strane, pravidelná zálievka je základ nerušeného rastu, takže pozor, vianočná ruža je mliečnik, nie kaktus – netreba na zálievku zabúdať.

Ako docieliť, aby mala vianočná ruža čo najdlhšie červenú farbu?

Nezabudnite ju hnojiť a presádzať

No a do tretice, a to je rovnako dôležité ako predchádzajúce dva body, aby ste udržali červené zafarbenie listov čo najdlhšie, raz do týždňa pridajte do zálievky aj roztok viaczložkového hnojiva, podobne ako počas sezóny pri balkónových kvetoch. No a nakoniec po odkvitnutí rastlinky presaďte do nového kvetináča. Prvé tri-štyri roky to robte každý rok, od piateho roku ju stačí presadiť raz za dva-tri roky.

 

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku