Ako pestovať čili papriku? Doprajte jej dostatok svetla aj tepla a odmení sa silnými priesadami

  • 04.01.2023

Aby sme dopestovali zdravé a silné priesady paprík, potrebujeme teplé a svetlé miesto. Teplota môže byť až 29 °C, po vzídení aj nižšia, približne 22 °C, v noci 18 °C.

Ako pestovať papriku čili
Foto: Shutterstock

V decembri a januári je nutné prisvetľovanie špeciálnou lampou alebo aj LED pásom obsahujúcim prirodzené spektrum slnečného žiarenia. Práve dostatok svetla a tepla v skorých fázach rastu zabezpečí, že sadenice budú silné, pevné, nevytiahnuté, s tmavozelenými listami.

Papriky patria k teplomilnej zelenine, von na záhon či do kvetináča ich vysádzame, až keď nehrozí riziko mrazov, čo je zvyčajne po 15. máji. Skôr ako tak urobíme, v teplých aprílových a májových dňoch rastlinky otužujeme, čiže cez deň vynášame von, aby si privykli na nové životné podmienky. Kým papriku ročnú pestujeme jeden rok, iné druhy môžeme pestovať v kvetináčoch s prezimovaním vo vnútri aj niekoľko rokov.

Vysievame už koncom či začiatkom roka a používame rukavice

Väčšina štipľavých paprík potrebuje dlhé vegetačné obdobie, aby stihla dozrieť. Niektoré z nich dokonca vysievame už v decembri a v januári. Kvetináče s priemerom 10 cm naplníme výsevným substrátom a jemne utlačíme. Semienka sú zvyčajne rovnako štipľavé ako samotné plody, preto máme pri vysievaní rukavice, najmä ak vysievame extra pálivé odrody.

Do kvetináča v primeraných rozstupoch uložíme štyri až päť semienok. Semienka zasypeme malou vrstvou substrátu alebo vermikulitom. Následne zalejeme vodou s izbovou teplotou. Substrát má byť dobre prevlhčený, ale nie extrémne premočený.

Keď vysievame niekoľko odrôd, označíme si kvetináče menovkami. Pri klíčení udržiavame teplotu 28 – 29 °C, v noci nižšiu. Dobré výsledky zvyčajne dosiahneme vo vykurovanom interiéri na slnečnom parapete.

Príprava kvetináča na výsev
Foto: Shutterstock

Kedy mladé rastlinky presádzať?

Klíčenie môže byť pomalé, trvá dva, tri a viac týždňov. Keď majú semenáčiky dva páry listov, rozsadíme ich. Podoberieme ich napríklad vidličkou aj so zeminou, jemne pridržiavame za lístky. Prstom či drievkom vytvoríme v substráte priehlbinu. Sadeničku opatrne prenesieme a vložíme do priehlbiny, prihrnieme substrátom, jemne utlačíme a zalejeme. Ak je substrátu málo, podľa potreby dosypeme.

Bez poškodenia koreňov pri presádzaní dopestujeme sadenice v rašelinových „tabletách“. Predávajú sa v suchom stave. Položíme ich do misky s vodou, kde napučia. Do stredu vložíme jedno semienko.

Priesady čili papriky
Foto: Shutterstock

Ako sa starať o priesady čili papričiek

Mladé rastlinky ponecháme v teple, na parapete za slnečným za oknom. Substrát udržiavame vlhký, ale nie premočený. Keď má sadenica asi 10 cm a je vytiahnutá, zaštipneme jej vrcholček, čím podporíme rozkonárenie.

S hnojením približne raz za týždeň začneme, keď sa formujú prvé kvety, napr. tekutým paradajkovým hnojivom. Pri pestovaní vo vnútri opeľujeme ručne každý kvet pomocou mäkkého štetôčka.

Malé kvety papriky
Foto: Shutterstock

Otužovanie priesad pred výsadbou nezanedbajte

Pred prenesením či vysadením von rastliny otužujeme na chránenom mieste v rozptýlenom tieni. Substrát medzi zálievkami necháme trochu preschnúť, chuť a štipľavosť plodov tak bude intenzívnejšia.

Zelené plody sú nevyzreté, čo poznať na chuti aj na menšej štipľavosti. Štipľavosť sa stupňuje so zrelosťou, preto so zberom vyčkávame až do úplného vyfarbenia plodov.

Vypočujte si podcast, v ktorom sa o pestovaní čili dozviete úplne všetko

Text: Ing. Monika Felixová v odbornej spolupráci s Ing. Radek Aust
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie Pán profesor Hričovský radí: Hoci je zima, ovocná záhrada vašu pozornosť potrebuje. Na toto nezabudnite!
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie