Môžem priesady paprík vysadiť von už koncom apríla?

  • 25.04.2021

Moje priesady paprík sa trošku poponáhľali a sú už dosť veľké. Môžem ich vysadiť už koncom apríla?

Výsadba priesad paprík

Paprika patrí k teplomilným zeleninám, pri poklese teploty pod 0 °C vymrzne. A hoci je už veľakrát od polovice apríla celkom teplo, neodporúča sa to. Dôvodom sú možné krátkodobé poklesy teplôt v prvej polovici mája. Ľudová múdrosť ochladenia prichádzajúce v prvej polovici mája viaže na kalendárne termíny tzv. „ľadových mužov“ (Pankrác, Servác, Bonifác) 12. – 14. mája, prípadne ešte aj 15. mája (Žofia).

Lepšie je s výsadbou von počkať až po tomto termíne, inak je to risk. Ak tak predsa len urobíte a v polovici mája budú hroziť nočné mrazíky, porast prekryte netkanou textíliou, ktorá zabráni úniku tepla vydávaného pôdou, alebo sadenice jednotlivo zakryte veľkými sklenenými pohármi, odrezanými plastovými fľašami alebo väčšími kvetináčmi obrátenými hore dnom.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Ing. Monika Felixová Králová
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Predĺžte si sezónu už teraz: 10 plodín, ktoré môžeme vysievať aj počas júna Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Veľký prehľad samozberu jahôd naprieč celým Slovenskom. Aké sú tento rok ceny a otváracie hodiny? Jún v okrasnej záhrade: Toto všetko treba urobiť do konca mesiaca Prečo žltnú mladé listy malín?
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Martin Čurda radí: Ako odľahčiť ílovitú pôdu a pripraviť ju na výsevy v budúcej sezóne? Prečo zožltli listy na broskyni? Môže ísť o chlorózu, takto jej predídete 8 jedovatých rastlín v záhrade, ktoré môžu zabiť vášho psa Abeceda bohatej úrody: 101 overených rád nielen pre začiatočníkov, 4. časť: R - Z