Ako využiť staré tehly v záhrade? Vybudujte si hriadky na zeleninu!

 • 11.12.2017

Na prvý pohľad materiál na vyhodenie. No zo starých tehál dokážete vytvoriť štýlový záhon, ktorý ušetrí priestor a vodu. Navyše bez akéhokoľvek betónovania! Zelenina, ktorú tu vypestujete, vám bude určite chutiť.

Ako využiť staré tehly v záhrade? Vybudujte si hriadky na zeleninu!

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • použitá/stará tehla
 • PVC rúra
 • pôda
 • substrát

Náradie:

 • rukavice
 • lopata
 • fúrik
 • pílka
 • vodováha
 • hrable

Náročnosť: **
Čas: 4 hodiny
Ľudia: 2
Obdobie: jar, leto, jeseň

Pracovný postup

1. MIESTO A TVAR

Miesto a tvar

Vyvýšený záhon umiestnime na svetlom mieste. Aby sme ho mohli budovať do výšky a zabezpečili jeho stabilitu, „oprieme“ celú stavbu o múr.

2. ZAVLAŽOVANIE

Zavlažovanie

Hospodárne zavlažovanie vyriešime pomocou PVC rúry. Tú prevŕtame na viacerých miestach a osadíme ju šikmo do najvrchnejšieho bodu záhona.

3. PRVÉ POSCHODIE

Prvé poschodie záhona

Vybudujeme ho ako samostatný vyvýšený záhon. Vytýčený tvar záhona kopírujeme aj z vnútornej strany. Spevníme ho rebrovaním a vyplníme zemou.

4. ĎALŠIE ETÁŽE

Ďalšie etáže

Postupne ďalej ukladáme tehly, pričom ich preväzujeme. Na spevnenie stien záhona priebežne budujeme aj kolmé prepaženia, ktoré vytvoria akési kóje.

5. PREVÄZOVANIE

Preväzovanie

V každom momente – aj pri ukladaní obvodovej steny, aj pri prepaženiach – tehly vzájomne preväzujeme. Dosiahneme tak pevnejší celok.

6. KONTROLA SAMONOSNOSTI

Kontrola samonosnosti

Priebežne kontrolujeme pevnosť uloženia stien záhona (tzv. samonosnosť) a tvar vyvýšených etáži záhona, tak aby boli rovnobežné s vonkajšou líniou.

7. ZASYPÁVANIE POSCHODÍ

Zasypávanie poschodí

Záhon postupne zasypávame zemou od najnižšieho poschodia smerom k najvyššiemu. Zem jemne pritláčame a uhládzame aj cez prepaženia.

8. POSLEDNÉ POSCHODIE

Posledné poschodie

Vrch zasypávame opatrne pri zavlažovacej rúre až po okraj. Zem pri plnení neustále hutníme, aby bolo sadanie navážky čo najmenšie.

9. VRCHNÁ VRSTVA

Vrchná vrstva

Na jednotlivé poschodia s hutnenou, vyrovnanou a pohrabanou zemou navezieme najkvalitnejšiu zem (akú máme k dispozícii), ideálne černozem.

10. VÝSADBA

Výsadba

Vyvýšený záhon vysadíme produkčnými rastlinami – ovocnými krami, bylinkami, zeleninou s krátkym vegetačným obdobím – a výdatne zalejeme.

11. VÝHODA

Zavlažovanie

Pri zavlažovaní stačí liať krhlou alebo hadicou vodu do PVC rúry. Odtiaľ sa bez strát dostane zvnútra do všetkých poschodí a nehrozí vyplavenie zeminy.

Dobré rady

Tehly

Aby sme zabezpečili čo najdlhšiu životnosť tehlového vyvýšeného záhona, všetky tehly pred položením do záhona penetrujeme ochranným náterom. Na oddelenie tehlových stien od pôdy môžeme použiť aj kupolkovú (tzv. nopovú) fóliu – zabránime tak neustálemu kontaktu tehál s pôdnou vlhkosťou. Výrazne tak životnosť záhona predĺžime. Tým, že je vyvýšený, je zabezpečená dokonalá drenáž.

Preväzovanie

Celá konštrukcia záhona je z tehál, ktoré sú ukladané nasucho a sú preväzované jedna o druhú. Preväzujú sa jednotlivé rady v stenách záhona, prepaženia samostatne aj so stenou nižšieho a vyššieho záhona (tzn. previazanie z oboch strán). Preväzovanie výrazne zvýši stabilitu celej stavby.

Zavlažovanie

Vyvýšený záhon by mal byť umiestnený na slnečnom stanovišti, na prístupnom mieste. Môže slúžiť ako bylinková či zeleninová hriadka, preto je praktické, ak si ho vybudujete pri kuchyni, terase, spevnenej ploche s grilom alebo ohniskom. Ušetrí miesto a zjednodušuje starostlivosť na minimum. Lepšie sa udržiava, vyplieva a pohodlne sa zavlažuje. Pre celý záhon jednoducho „načapujete“ vodu do PVC rúry, ako keď tankujete benzín do nádrže auta.

 

 

Realizácia: Martin Čurda, František Laššák
Text a foto: František Laššák
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Súťaž pre materské a základné školy: Vyhrajte ovocné stromy a kry, naučte deti milovať prírodu Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Akými rastlinami vyplniť medzery medzi betónovými doskami chodníka? Vyskúšajte tieto Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku