Naplánujte si projekt: Murovaný vyvýšený záhon, ktorý zvládne aj začiatočník
Vyvýšený záhon je nielen skvelý spôsob, ako pestovať rastliny a zlepšovať pôdne podmienky, ale predstavuje aj možnosť riešenia dizajnu v záhrade.
Tento vyvýšený záhon s rozmermi 2,2 × 1,4 m je zhotovený z betónových blokov a zakončený drevenými podvalmi, ktoré poskytujú skvelý priestor na sedenie neoceniteľný v malej záhrade.
So základnými remeselnými zručnosťami si počas niekoľkých víkendov môžete vybudovať obdobný záhon, kde môžu byť vysadené okrasné aj úžitkové rastliny. Hoci samotná práca netrvá dlhšie ako dva dni, plánujte dopredu, pretože budete musieť zohľadniť dve 24-hodinové prestávky na schnutie malty.
Čo budeme potrebovať?
Materiál na základ záhona:
- stavebný štrk, frakcia 0 – 22 (dva plné fúriky)
- suchá betónová zmes (5 vriec/20 kg)
Materiál na steny záhona:
- stredne veľké betónové základové bloky (70 ks s rozmermi 120 × 240 × 380 mm)
- cement (2 balenia po 25 kg)
- piesok
- PVA lepidlo (5 l)
Na dokončovacie práce:
- neopracované dubové dosky alebo fošne (10 m)
- skrutky
- záhradná zemina, ornica
- farebná omietka (5 l)
Náradie:
- lopata, meter, rýľ
- elektrické miešadlo
- murárske náradie
- štetec
- krhla
- vŕtačka
Ako vyrobiť maltu
Zmes malty určenej na univerzálne použitie, kladenie blokov alebo tehál si zarobíme ľahko. Zmiešame 5 dielov stavebného piesku a 1 diel cementu (zmes na omietku a kladenie dlažby je iná).
Na čistú preglejku nasypeme piesok a vytvarujeme ho do „donutky“ s otvorom v strede. Do vytvoreného stredu nasypeme cement a lopatou ho premiešame s pieskom. Postupne začneme prilievať vodu a pokračujeme v miešavaní, kým nebude mať malta tuhú kašovitú konzistenciu. Ak je vonku zima, pridáme do zmesi spomaľovač tuhnutia.
Krok za krokom: Ako vybudovať vyvýšený záhon
1. Označenie miesta a štrková vrstva
Betónové bloky položíme na zem a označíme nimi miesto na základy. Na vyznačenom mieste vyhĺbime plytké lôžko so šírkou a hĺbkou približne 30 cm a nasypeme doň vrstvu stavebnej sutiny alebo štrku (20 cm).
Štrkovú vrstvu vyrovnáme pomocou dosky a vodováhou skontrolujeme rovinu. Na takto pripravené lôžko rovnomerne rozložíme pomocou lopaty vrstvu malty (10 cm) a vyrovnáme ju.
2. Ukladanie a lepenie blokov
Betónové bloky postupne ukladáme na vrstvu malty v základoch, začneme v jednom rohu a pomocou malty ich vzájomne zlepujeme. Následne postavíme ďalšie rohy a nakoniec steny.
3. Stavebná lepiaca zmes
Po stuhnutí malty (24 hodín) si vyrobíme stavebnú lepiacu zmes (2 diely hrubšieho piesku, 2 diely stavebného piesku, 1 diel cementu a 600 ml PVA). Nanášame ju na murivo, vďaka lepidlu sa bude so zmesou ľahšie pracovať.
Betónové bloky navlhčíme vodou z krhly, čím sa zastaví nasávanie vody z omietky. Murárskou lyžicou postupne nanášame stavebnú zmes na bloky vo vrstve 5 až 10 mm. Bloky stále vlhčíme.
4. Dubové dosky a náter
Keď je omietka úplne suchá (po ďalších 24 hodinách), na vrchnú hranu muriva položíme dubové dosky. Zaistíme ich skrutkami, ktoré majú zasahovať až do vnútra betónových blokov.
Na omietku nanesieme pomocou štetca ľubovoľnú exteriérovú farbu na murivo (ideálne takú, ktorá bude ladiť s vaším domom). Jeden liter farby pokryje zhruba 6 štvorcových metrov muriva.
5. Naplnenie záhona
Záhon naplníme až úplne po vrch (ešte trochu sadne) zmesou záhradnej zeminy a kompostu. Môžeme si namiešať aj vlastnú zmes: 2 až 3 diely záhradnej zeminy, 1 diel piesku a 1 diel vyzretého kompostu.
Tvarované krušpány v kombinácii s levanduľou nádherne rámujú výhľad z terasy priamo do záhrady. Bližšie k plotu dopĺňa kompozíciu krík muchovníka.
Text: Matthew Wilson, Gardener’s World
Foto: Jason Ingram
Zdroj: Gardener’s World
Dobry den, prosim Vas chcem sa opytat. Chceme si zalozit vyvysene zahony, uz ich…