Burina, ktorá sa začína šíriť na obnažených plochách: Ako sa zbaviť roripy?

  • 17.09.2022

Aká burina rastie v mojej zeleninovej záhrade a ako ju likvidovať?

Roripa lesná
Foto: Shutterstock

Pravdepodobne ide o roripu lesnú (Rorippa sylvestris), ktorá sa v niektorých oblastiach začína šíriť na obnažených plochách a na poliach. Je to trvalá rastlina, šíriaca sa nielen semenami, ale aj koreňovými odlomkami, vďaka čomu je ťažké ju likvidovať. Keďže záhradku rotavátorujete, je pravdepodobné, že ju pritom neničíte, ale aktívne množíte.

Ekologicky ju zničíte častým a trpezlivým ručným vykopávaním aj s koreňom. Kým nekvitne, môžete vňať a listy hádzať do kompostu, ale korene najskôr nechajte zhniť vo vedre s vodou. Permakultúra radí plochu zakryť kartónmi, zasypať cca 10 – 15 cm kompostu a pestovať až v tejto vrstve. Všetko, čo je pod kartónom, by malo prirodzene zotlieť. Účinok tohto postupu je však práve pri burinách šíriacich sa koreňmi a poplazmi otázny.

Ďalším spôsobom likvidácie je herbicíd, ktorý je vhodné aplikovať až po zbere úžitkových rastlín. Postrekujte dobre rozrastené listy, cez ktoré sa jed dostane až do koreňov. Pri tejto burine sa uvádza, že herbicídy dobre zničia vrchnú časť rastliny, ale nie vždy aj korene. Je možné, že bude potrebná opakovaná aplikácia, prípadne zmena prípravku.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Ing. Monika Felixová
Foto: archív redakcie
Zdroj: časopis Záhrada

Tagy: burina | roripa

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku Okrasné trávy sú útočiskom pre hmyz i drobné cicavce, ich semienka nasýtia vtáky. Máte ich už v záhrade?