Letná starostlivosť o trávnik: 12 najčastejších otázok a odpovedí od záhradnej architektky

  • 21.06.2023

Ako často polievať a kosiť? A čo s burinou a fľakmi? Záhradná architektka Ida Furiková odpovedá na vaše otázky predovšetkým o letnej údržbe trávnika.

Pes behajúci v lete po trávniku
Foto: Shutterstock

Hustý a mäkký trávnik vytvára v záhrade príjemný priestor na oddych, pohybové aktivity a detské hry. Aby dobre vyzeral a kvalitne plnil svoju funkciu, vyžaduje primeranú starostlivosť.

Hustý „koberec“ nedovolí burinám zakoreniť, naopak, prázdne plôšky či riedky porast sú pre ich semená ideálne na klíčenie. Trávnik plný plsti je zase náchylný na hubové ochorenia, ktoré ho dokážu značne poškodiť.

Začiatok a priebeh sezóny

Ideálne obdobie na jeho štart je na začiatku sezóny, keď sa záhrada prebúdza a intenzívne rastie. Medzi základné úkony patrí vertikulácia a hnojenie. Ak ste jarnú starostlivosť nestihli, nezúfajte! I v priebehu sezóny máte ešte možnosť mu pomôcť.

Ak ho chcete opäť dostať do formy, zhodnoťte najskôr jeho celkový stav. Prejdite sa po celej záhrade a pozorujte, kde sa mu darí dobre a kde, naopak, dlhodobo chátra. Všímajte si najmä miesta plné machu, podmáčané plochy či, naopak, suché oblasti na prudkom celodennom slnku.

Kontrola a starostlivosť o trávnik v záhrade
Foto: Shutterstock

Miesta, na ktorých trávnik dlhodobo neprosperuje, je dobré nahradiť inou výsadbou. Pekný tieňomilný záhon vám v záhrade prinesie viac radosti ako riedky trávnik plný machu. Miesta s prudkým celodenným slnkom môžu byť tiež problematické. Zvážte, či ho aj tu nenahradiť vhodnejšími rastlinami. Suchomilné druhy znášajú prudké slnko omnoho lepšie ako trávnik.

V priebehu sezóny nezabúdajte ani na pravidelnú výživu, ktorá zvyšuje jeho odolnosť a estetickú hodnotu. Pri každom kosení si všímajte prípadné zmeny, napríklad žltnutie, ktoré môže signalizovať napadnutie plesňou.

1. Ako často hnojiť?

Záleží na tom, čím trávnik hnojíte. Jarné a letné hnojenie má iné zloženie ako hnojenie jesenné. V sezóne trávnik potrebuje dusík na rast, po sezóne je žiaduci vyšší obsah draslíka, ktorý pomáha vyzrievaniu pletív a trávnik tak lepšie prezimuje.

Prehnojovanie môže mať za následok rast húb v trávniku a splavovanie hnojív do spodných vôd. Zároveň podporuje šírenie plesne snežnej po skončení zimy. Preto odporúčam dodržiavať dávkovanie konkrétneho hnojiva, ktoré odporúča výrobca.

2. V trávniku sú hnedé fľaky. Čo s tým?

Miesta s vysušeným trávnikom sa najlepšie zaceľujú na jar. Vyhrabte všetok vyschnutý porast a jemne narušte povrch pôdy. Následne holé miesta vysejte. Výsevom celej plochy docielite jednotnejší vzhľad trávnika.

Hnedé škvrny na trávniku bývajú často vypálené od moču psov. Riešením môžu byť častejšie prechádzky s domácim miláčikom mimo záhrady alebo vytvorenie miesta na vykonanie potreby.

3. Ako sa zbavím buriny v trávniku?

Máte na výber z niekoľkých možností. S burinou sa zmieriť a preklasifikovať trávnik na divoký porast je jedna z nich. To dovolí kosiť menej často, čím sa ešte viac podporí šírenie sedmokrások, púpav, ďateliny a iných rastlín. Pokiaľ buriny nie je veľa, odstraňujte ju ručne.

Pri rastlinách s hlbokým koreňom, ako je napríklad púpava, musíte odstrániť celý koreň. Je to síce prácne, ale efektívne a ekologické. Ak je buriny priveľa, prichádza do úvahy založenie nového trávnika. Celú plochu môžete zrotavátorovať, vyrovnať a trávnik založiť nanovo výsevom alebo kladením.

Treťou možnosťou je použitie selektívneho herbicídu na trávniky. Riedke miesta potom dosejte trávovým semenom a pokryte trávnikovým substrátom. Najlepšou ochranou je však prevencia. Dbajte na správnu výživu a zdravie trávnika, hustý a silný porast nedovolí iným rastlinám zakoreniť.

Ako sa zbaviť buriny v trávniku
Foto: Shutterstock

4. Prečo sa pokosený trávnik v kompostéri nerozloží?

Aby kompost dobre fungoval a pokosená tráva sa rýchlo rozkladala, je potrebné striedať vrstvy zeleného (čerstvého – dusíkatého) a hnedého (suchého – uhlíkatého) materiálu. To znamená, že po každom kosení na vrstvu čerstvej trávy rozprestriete dve vrstvy suchej štiepky, kartónu, slamy, sena či suchého lístia.

5. Čo s hrboľmi alebo jamami v trávniku?

Do stredu hrboľa alebo priehlbiny zarežte rýľom do kríža, trávnu mačinu jemne podoberte a vyklopte do strán. Podľa potreby podkladovú zeminu narušte a odoberte alebo, naopak, prisypte. Povrch pôdy vyrovnajte a mačinu naspäť zaklopte a pritlačte. Ak je priehlbina plytká, dorovnajte ju dosypaním trávneho substrátu priamo na trávnik, prípadne môžete pridať aj trávne osivo.

Kvôli rýchlejšiemu klíčeniu a ako ochranu pred vtáctvom prikryte výsev bielou netkanou textíliou. Kosačku nastavte na väčšiu výšku kosenia, aby ste citlivé mladé rastlinky nevytrhali.

Letná starostlivosť o trávnik
Foto: Shutterstock

6. Ako často polievať trávnik?

Čoraz častejšie sa u nás vyskytujú počas leta dlhšie obdobia sucha, čím trávniky nepochybne trpia. Zároveň však dokážu počas jesene spoľahlivo zregenerovať. Aj suché a udupané trávniky po príchode jesenných zrážok „ožijú“.

Ak však trváte na zelenom trávniku počas celého roka, závlahu nastavte na skoré ráno, keď je výpar najmenší. Menej častá, zato výdatná zálievka prinúti trávu hlbšie zakoreniť, čo jej v suchu pomôže.

Ak nemáte studňu alebo žijete v teplejších oblastiach krajiny, vysejte trávnik, ktorý dobre zvláda dané podmienky. Špeciálne vyšľachtené trávy sú súčasťou zmesí, ktoré dobre odolávajú suchu práve vďaka hlbšiemu koreňovému systému.

Ako často polievať trávnik
Foto: Shutterstock

7. Trávnik vytláčajú iné druhy trávy. Postrek nepomáha.

Existuje niekoľko druhov tráv, ktoré sú v okrasných trávnikoch nežiaduce. Ide najmä o ježatku kuriu a lipnicu ročnú. Rozmnožujú sa prevažne semenami, preto na spomalenie ich šírenia im nedovoľte vykvitnúť a pokosenú trávu zberajte do koša.

Sú síce často citlivé na mráz a v zime vymrznú, no ich semená v pôde dokážu prežiť aj niekoľko sezón. Ich likvidácia je pomerne zložitá. Keďže sú to trávy, selektívny herbicíd proti dvojklíčnolistým rastlinám na ne nezaberá. Trsy tráv môžete likvidovať manuálne vyrezaním trávy aj s koreňom.

Špeciálne herbicídy sú určené len na profesionálne použitie a možno nimi poškodiť i samotný trávnik. Použiť môžete totálny herbicíd, ktorý budete bodovo nanášať na jednotlivé trsy. Pozor však, aby ste postrek topánkami nerozniesli aj do okolitého porastu. Po odstránení odumretých trsov dosejte holé miesta trávovým osivom.

8. Môže aj prírodný trávnik vyzerať dobre?

Áno, aj keď bude vyzerať trochu inak ako klasická monokultúra. Kľúč k úspechu je pravidelná starostlivosť a podpora odolnosti porastu.

Trávnik na jar pohnojte peletami z kuracieho hnoja a pridajte biostimulátor z morských rias. Pred kosením trávnik pohrabte, aby ste nadvihli stonky burín a mohli ich skosiť. Koste pomocou mulčovacej kosačky často a bez koša – rozsekané zvyšky trávy budú fungovať ako výživa trávnika.

Na jeseň nezabudnite vykonať vertikuláciu a dosejte holé miesta. Pravidelne ručne odstraňujte niektoré trváce buriny, ale podporte rast nízkych ďatelín, ktoré obohacujú pôdu o dusík. Začiatkom sezóny trávnik po vertikulácii podsejte, pričom osivo zapracujte do pôdy hrabľami. Nezabudnite na častú jemnú zálievku počas klíčenia semien.

Prírodný trávnik
Foto: Shutterstock

9. V trávniku žije veľa dážďoviek a krtkovia. Čo robiť?

Dážďovky vytvárajú na povrchu trávnika nevzhľadné kôpky zeminy. Zároveň však efektívne prevzdušňujú pôdu pod trávnikom, čo je veľkým plusom. Aktívnejšie sú na jar a na jeseň, v strede sezóny ich aktivita klesá. Nechajte kôpky, ktoré môžete považovať za prírodné hnojivo, zaschnúť a rozhrabte ich hrabľami. Tiež sú k dispozícii prípravky na báze síry, ktoré ich výskyt znížia.

Ich prítomnosť v pôde láka krtkov, pretože sa nimi živia. Krtka možno odplašiť pachovými alebo zvukovými odpudzovačmi, no tie ho iba vytlačia na vedľajšiu plochu. Možno ho tiež chytiť do pasce a odniesť do prírody, dostatočne ďaleko od záhrady.

10. Po akom čase možno šliapať po novozaloženom trávniku?

Na vysiaty trávnik nešliapte, kým nebude prvýkrát pokosený. Kosbu vykonajte, až keď má trávnik okolo 10 centimetrov a skráťte ho približne o polovicu. Trávne koberce po položení intenzívne zavlažujte a nešliapte po nich, kým sa nezakorenia.

Pozvoľna po takomto trávniku môžete začať chodiť asi za dva týždne. Oba typy trávnikov by ste však v prvej sezóne nemali príliš zaťažovať.

11. Ako sa zbavím machu v trávniku?

Dôležité je zistiť príčinu výskytu machu. Zlepšite cirkuláciu vzduchu v danom priestore, trávnik prerežte alebo urobte aerifikáciu a pridajte kremičitý piesok. Odrežte nízke konáre stromov, ktoré vytvárajú tieň. Nekoste trávu príliš nakrátko a vyvarujte sa skalpovania povrchu.

Ak je pH príliš nízke, plochu môžete povápniť. No najskôr vykonajte pôdny test. Použiť sa dá zelená skalica alebo hnojivo s jej obsahom. Po aplikácii mach pomerne rýchlo vyschne a je potrebné ho z trávnika mechanicky odstrániť. Prázdne miesta dosejte trávnym osivom.

Ako sa zbaviť machu v trávniku
Foto: Shutterstock

12. Ako často kosiť trávnik?

Trávnik začnite kosiť na jar, keď intenzívne rastie. Koste minimálne raz do týždňa, v ideálnom prípade dvakrát. Pri častom kosení sa totiž trávnik skracuje len o malé časti a je možné ich ponechať v trávniku ako mulč.

Počas horúcich dní koste menej často a ponechajte dlhšie steblá. Prílišné skrátenie by ho v takomto období mohlo poškodiť. Tienisté a suché miesta si vystačia s menej častým kosením.

Text: Ida Furiková
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Martin Čurda odpovedá: Existuje spôsob, ako vyhubiť pýr v záhrade?
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Získajte nad pýrom kontrolu: 3 domáce postreky, ktoré prinášajú výsledky
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – apríl 2024
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Prečo nevzišiel petržlen? Objasníme vám, kde môže byť problém
Toto ste možno netušili! Kvety tohto kvitnúceho stromu sú nielen jedlé, ale aj liečivé
Toto ste možno netušili! Kvety tohto kvitnúceho stromu sú nielen jedlé, ale aj liečivé
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024
Lunárny kalendár pre záhradkárov – marec 2024