Ceropegia - krehká kráska, ktorá vnesie do interiéru závan romantiky

  • 17.08.2022

Lístky tejto nenáročnej izbovej rastliny pripomínajú srdiečka. Ak sme romanticky založení, pomocou tejto rastlinky si vnesieme do interiéru symbolicky lásku.

Ceropegia

Drobné, jemne mäsité lístky tejto izbovej rastliny (Ceropegia linearis subsp. woodii) sú roztrúsené na tenkých previsnutých stonkách a sú typické zaujímavým bielym mramorovaním. Hoci ju pestujeme najmä pre jej listy, pri správnej starostlivosti sa dočkáme aj drobných rúrkovitých kvetov. Podľa nich sa jej na Slovenku hovorí „lampášik“. Listy, krehké stonky i kvety dodávajú tejto rýchlo rastúcej a nenáročnej rastline sympatický vzhľad.

Pestovať ju môžeme ako prevísajúcu alebo stonku s listami môžeme ovíjať o tvarovanú kovovú či plastovú oporu zapichnutú v kvetináči. Krehko pôsobiaca ceropegia nepotrebuje veľa priestoru k svojmu životu, dobre sa zhostí miesta aj na užšom parapete či na okraji skrinky. Tým, že má mäsité lístky, čiže má polosukuletný charakter, odpustí aj vynechanie jednej či dvoch zálievok.

Ceropegia

Ako ju pestovať?

Ceropegia pochádza pôvodne z južných častí Afriky, kde rastie na svetlých a skalnatých miestach v plytkej pôde. Dobre si tam poradí i so so suchými obdobiami. Dostupná je zvyčajne v zelenej farbe s bielym mramorovaním, ale dá sa kúpiť aj odroda ʻVariegataʼ s fialkovým rubom listov a jemným panašovaním.

Nevyžaduje každoročné presádzanie, no pri pestovaní sa uistíme, že substrát má dobré drenážne vlastnosti, aby korienok a hľúzky neboli premokrené. Pri presádzaní použijeme substrát pre izbové rastliny alebo pre kaktusy a sukulenty. Podobne ako aj pri iných sukulentoch, pevné mäsité lístky ukazujú, že rastlina je dobre hydratovaná. Ale pozor, vädnúce lístky môžu znamenať oboje, a to, že sú korene presušené, ale aj premokrené, preto si pred zálievkou zvädnutej rastliny okom alebo aj dotykom overíme, či je pôda naozaj suchá.

Nové korienky vyrastajú aj vo vzduchu zo stonky pod listami, vďaka čomu je ľahké ju množiť. Stonkové odrezky vložíme do pohárika s vodou, a keď pustia korienky, vysadíme ich do kvetináča so substrátom.

  • Stanovište: Najlepšie rastie na svetlom mieste, bez priameho slnka, pri teplote medzi 15 až 25 °C.
  • Starostlivosť: Substrát medzi jednotlivými zálievkami necháme preschnúť, aby korienky a hľúzky nezačali zahnívať. Kým si zvykneme, ako často treba v ktorom období rastlinu zaliať, vlhkosť substrátu si môžeme overiť dotykom.
  • Tip: Na stonkách vyrastajú malé hľúzky. Keď hľúzku zasadíme aj s kúskom stonky, zakorení a vyvinie sa nová rastlina. Hľúzku zatlačíme priamo do kvetináča s materskou rastlinou, ak je dosť miesta, alebo vedľa položíme iný kvetináč, kde hľúzku s časťou stonky ponoríme do substrátu a pripevníme, kým sa nezakorení.

Ceropegia

Ako podporiť zhustnutie rastliny v kvetináči

Keď je rastlina riedka a vyrastá len z jednej časti kvetináča, vieme jej ľahko pomôcť lepšie zakoreniť a zhustnúť. Vezmeme prevísajúcu stonku a zhruba v jej polovici ju bez rozdelenia pritlačíme na substrát v kvetináči, kde je voľné miesto. Na jej udržanie v tejto pozícii roztvoríme kancelársku sponku do tvaru písmena „U“.

Sponku zanoríme do pôdy na mieste, kde pridržiavame rukou stonku tak, aby sa pevne dotýkala povrchu a nehýbala sa. Povrch pôdy na tomto mieste udržiavame vlhký, napríklad ho často rosíme, až kým sa nevytvoria korienky. Môže to trvať niekoľko týždňov.

Text: redakcia
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Najnovšie diskusie

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku Okrasné trávy sú útočiskom pre hmyz i drobné cicavce, ich semienka nasýtia vtáky. Máte ich už v záhrade?