Africké fialky: Doprajte im takúto starostlivosť a odvďačia sa záplavou kvetov

 • 07.03.2018

Africké fialky, alebo inak senpólie, patria k často pestovaným a obľúbeným izbovkám. Ako však dosiahnuť, aby dlho kvitli? Nie je to nič zložité. Poradíme vám, ako to docieliť. 

Africké fialky: Doprajte im takúto starostlivosť a odvďačia sa záplavou kvetov

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • hnojivo na senpólie
 • substrát na kvitnúce izbové rastliny
 • substrát určený na rozmnožovanie
 • stimulátor
 • plastový črepník
 • širšia podmiska

Náradie:

 • záhradnícky nôž
 • krhlička s vodou
 • nožnice
 • pracovné rukavice
 • štetec s plochými štetinami

Náročnosť: **
Ľudia: 1
Čas: do 30 minút
Obdobie: jar

Postup

1. PRÍPRAVA

Príprava

Na ošetrovanie senpólií si vyberieme jeden deň v týždni a pravidelne sa im venujeme. Ak ich budeme presádzať, zvolíme vhodný substrát.

2. ZÁLIEVKA

Polievanie fialiek

Senpólie zalievame odspodu. Do širšej misky postavíme črepník s rastlinou, zalejeme, a keď voda vsiakne, črepník premiestnime naspäť.

3. PRIHNOJOVANIE

Hnojenie fialiek

Podmienkou bohatého kvitnutia je pravidelné prihnojovanie raz za dva týždne kvalitným viaczložkovým hnojivom na kvitnúce izbovky.

4. ČISTENIE

Čistenie listov fialiek

Na listy senpólií padá veľa prachu a ten z nich musíme odstraňovať. Použijeme suchý plochý štetec. Nepoužívame vlhké handričky.

5. KVETY

Fialka

Odkvitnuté kvety priebežne odstraňujeme. Rastlinu vysiľujú a môžu byť zdrojom chorôb či útočiskom pre škodce. Použijeme nožnice.

6. LISTY

Listy fialky

Priebežne kontrolujeme aj listy. Tie s príznakmi začínajúcich chorôb či poškodené hneď odstránime nožnicami. Rastlina zakrátko vytvorí nové.

7. ZMLADENIE

Fialka

Teraz je vhodný čas na rozsádzanie mladých rastliniek či zmladenie starších. Odrežeme všetky staré listy a necháme len rozvíjajúce sa.

8. PRESÁDZANIE

Presádzanie fialky

Pri senpólii platí, že čím má menší črepník, tým lepšie kvitne. Presádzať stačí raz za dva až tri roky, vždy na jar. Rastlina potom viditeľne ožije.

9. HNILOBA

Hniloba fialky

Vysoká vzdušná vlhkosť je príčinou plesne uprostred listových srdiečok. Prevenciou je častejšie vetranie, hoci sa zrýchli odkvitnutie.

10. ODREZKY

Odrezky fialky

Teraz môžeme získať nové rastliny z listových odrezkov, so stopkami dlhými aspoň 2 až 3 cm. Priemer listovej čepele by mal byť 4 cm.

11. ZAKOREŇOVANIE

Zakoreňovanie fialiek

Listové odrezky zakorenia v teple a na svetle, ideálne na okne. Napicháme ich do malých črepníkov, no predtým použijeme stimulátor.

Dobré rady

Umiestnenie

Africkým fialkám sa darí na okenných parapetoch. Osvedčené sú severné, severovýchodné, čiastočne aj východné okná, nevhodné, naopak, tie južné. Dôležité je, aby miesto bolo svetlé, najlepšie s rozptýleným svetlom, nie priame slnko. Senpólie môžete úspešne pestovať aj na polotienistých miestach. Na bohaté kvitnutie potrebujú stálu teplotu v rozmedzí od 20 do 25 °C.

Zálievka

Zalievajte vždy mäkkou odstátou vodou (s teplotou okolo 20 °C), zakaždým len do misky. Zálievková voda sa nikdy nesmie dostať priamo na listy, potom na nich vznikajú nepekné hnedé škvrny. Ideálne je zavlažovať len raz, dvakrát za týždeň. Medzi každou ďalšou zálievkou musí substrát mierne preschnúť, dlhodobejšie a časté presychanie rastline škodí (rovnako ako premokrenie).

Substrát

Substrát použite ten, ktorý je určený na pestovanie kvitnúcich izbových rastlín. Na dno črepníka treba vždy dať drenážnu vrstvu. Ak sa rozhodnete pre vlastnoručné namiešanie substrátu, použite listovku, rašelinu, piesok a perlit. Namiešaný substrát nakoniec preparte.

Rozmnožovanie

Delením alebo listovými odrezkami. Tie zakorenia v substráte určenom na rozmnožovanie alebo aj v pohári s vodou – listy sa však nesmú dotýkať hladiny. Po asi dvoch mesiacoch môžete nové rastliny vysadiť do menších črepníkov a ďalej pestovať. Zhruba o rok začnú aj kvitnúť.

Odborník radí: 

Fialky si môžete kúpiť celoročne. Najlepšie je však vyhliadnuť si zdravo pôsobiace, vitálne a jemne rozkvitnuté rastliny. Vyhnúť sa treba jedincom v cenových akciách, nekvitnúcim a tým, čo majú zvädnuté listy, pričom majú vlhký substrát. 

 

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - november 2022 Veľký sprievodca zimnými rezmi: Čo rezať v mimosezóne? Veľká vianočná súťaž o vianočné stromčeky Sezóna ešte nekončí. Čo sadiť a vysievať v novembri? Kedy vysádzať a ako prezimovať chryzantémy? Toto sú najdôležitejšie odporúčania pri ich pestovaní Súťaž Najkrajšia záhrada 2022: Vyhlásenie víťaza, ktorého vybrala odborná porota
Silný a liečivý chren: Spoznajte vlastnosti tohto nenápadného koreňa Vyrobte si doma rastlinné terárium podľa vášho vkusu a lacno! Ako pestovať a rezať pajazmín? Toto odporúča Martin Čurda Kedy a ako presadiť už rodiacu dvojročnú černicu? Strapky sú bežným zimným nepriateľom izbových rastlín. Tieto vedecky overené metódy vám pomôžu sa ich zbaviť! 4 druhy nezvyčajných izboviek, ktoré nevyžadujú náročnú starostlivosť. Týmito rastlinami ohúrite každú návštevu!