Doprajte izbovým rastlinám starostlivosť aj počas zimného obdobia. Takto im zabezpečíte dobrú kondíciu

 • 19.01.2018

Ak sa chcete pýšiť ukážkovými izbovými rastlinami, mali by ste im aj počas zimného obdobia venovať trochu pozornosti. Realizácia najdôležitejších úkonov vám veľa času nezaberie. Doplniť si zbierku môžete aj peknými kvitnúcimi druhmi.

Doprajte izbovým rastlinám starostlivosť aj počas zimného obdobia

Kontrolný zoznam

Materiál:

 • vlhčené obrúsky na rastliny
 • hnojivo na izbové rastliny
 • keramzit

Náradie:

 • krhla s odstátou vodou
 • záhradnícke nožnice
 • nožnice na papier
 • utierka z jemnej tkaniny
 • ručný kyprič
 • postrekovač

Náročnosť: *
Čas: do 30 minút
Ľudia: 1
Obdobie: zima

Postup

1. PALMY

Palmy

V miestach, odkiaľ vyrastajú listy palmy, by nemali byť napadané listy (z letnenia v záhrade), prach ani voda. Pravidelne toto miesto kontrolujeme z dôvodu výskytu škodcov.

2. ZÁLIEVKA

Zálievka kvetov

Palmy zalievame striedmo, do ďalšej zálievky musí substrát mierne preschnúť. Neprelievame a pravidelne odstraňujeme vodu z podmisky. Broméliám lejeme vodu aj do listového kornúta.

3. SVETLO

Rastlina na svetle

Izbové rastliny budú počas zimy potrebovať dostatok svetla. Hlavne pestrolisté druhy je potrebné premiestniť čo najbližšie k oknám. Nie však tak, aby na ne dopadali priame slnečné lúče.

4. KYPRENIE

Kyprenie

Povrch substrátu v nádobe je potrebné priebežne kypriť. Ku koreňom rastlín sa dostane viac vzduchu a na povrchu sa netvoria nepekné biele povlaky. Na povrch môžeme nasypať dekoračný keramzit.

5. POSTREKOVANIE

Postrekovanie

Druhy pochádzajúce z trópov si žiadajú aj počas zimy vyššiu vzdušnú vlhkosť. Aspoň trikrát týždenne listy postriekajme rozprašovačom s vodou izbovej teploty.

6. LISTY

Utieranie listov

Listy pestovaných izboviek musíme počas zimy zbavovať prachu. Podporí to vitalitu rastlín a ich celkovú estetickú hodnotu. Použijeme špeciálne utierky alebo handričku z jemnej tkaniny.

7. ZASTRIHNUTIE

Zastrihávanie listov

Väčšina izbových rastlín trpí v prekúrených bytoch suchým vzduchom. Dôsledkom toho je napríklad aj zasychanie listových špičiek. V prípade, že skutočne začnú zasychať, opatrne ich zastrihneme.

8. OČISTA

Odstraňovanie odkvitnutých kvetov

Pri kvitnúcich druhoch nezabúdajme na pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Môžu byť pôvodcami chorôb. Použijeme nožnice, pri cyklámenoch odkvitnuté kvety opatrne vytrhneme.

9. PRIHNOJENIE

Prihnojenie

Počas zimy prihnojujeme len kvitnúce druhy a tie, pri ktorých nám záleží na reprezentatívnom vzhľade. Použijeme tekuté hnojivo pre daný typ rastliny a vždy vytvoríme slabšiu koncentráciu.

10. KAKTUSY

Kaktus

Kaktusy by mali byť počas zimy umiestnené na chladnejšom a svetlom mieste. Zálievku znížime na minimum, neprihnojujeme. Zimovisko počas slnečných dní vyvetráme.

11. STRIH

Strih

Počas zimy izbovky väčšinou netvarujeme ani nestriháme. Ak nám však prekáža niektorý z výhonkov popínavej zelene, môžeme ho bez obáv odstrihnúť. Rovnako môžeme v prípade núdze uskutočniť aj mierny rez.

Dobré rady

Zvädnuté listy a kvety

Všetky suché, zvädnuté, poškodené alebo chorobami či škodcami napadnuté listy a kvety treba aj počas zimy z rastlín odstraňovať. Je to najlepší spôsob, ako predísť ďalším problémom. V neposlednom rade je to cesta, ako zvýšiť reprezentatívny vzhľad interiérovej zelene.

Zálievka

Izbové rastliny zalievame počas zimy menej. Dbať treba na to, aby pred každou zálievkou substrát v nádobe mierne vyschol. Vyskúšať to môžeme jednoducho prstom. Suchší by mal byť nielen povrch substrátu, ale aj jeho vnútro. Voda by mala mať počas zimy izbovú teplotu a dodržať to treba hlavne pri druhoch pochádzajúcich z trópov. Voda z vodovodu by mala pred použitím asi deň odstáť. Zalievať je najlepšie ráno a vždy na povrch substrátu, nie na listy či stonky. Vybraným rastlinám (drobnolisté, africké fialky, cyklámeny) je lepšie liať vodu do podmisky.

Prihnojovanie

Počas zimy hnojíme len kvitnúce rastliny a aj to polovičnou dávkou hnojiva určeného pre kvitnúce izbové rastliny. Prihnojovať by sme mali ideálne raz za 2-3 týždne. Ostatné rastliny neprihnojujeme, mohlo by to viesť k ochoreniu koreňov, a teda k úhynu rastlín. Ak nám ale ide o to, aby boli pekne olistené (palmy, dracény, juky, monstery), prihnojiť ich môžeme slabšou dávkou hnojiva raz za mesiac.

Text a realizácia: Daniel Košťál
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Tri najčastejšie problémy pri predpestovaní zeleniny: Vyhnite sa týmto chybám a zvýšte šancu na zdravé sadenice Ako na zimný rez viniča: Tradícia starých vinohradníkov má aj praktické dôvody Januárovo-februárový sprievodca pestovaním: Čo a kde vysievať v tomto období? Viete, kedy rezať figovník? Poradíme, či tak robiť na jeseň alebo radšej na jar Zimný rez: Ako rezať jadroviny a čo sa teraz rezať nesmie
Smútivky v interiéri: Ako sa rýchlo zbaviť malých otravných mušiek? Keby mohli, vybrali by si týchto susedov. Naučíme vás, čo s čím pestovať Lunárny kalendár pre záhradkárov - február 2023 Všetko, čo potrebujete vedieť o vysievaní: Držte sa týchto tipov, odmenou budú silné a zdravé priesady Sprievodca pestovaním: Teraz vysievame tieto semienka na predpestovanie priesad a koncom mesiaca začíname aj s výsevmi priamo do pôdy Ako si dopestovať krásnu papriku? Základom úspechu sú kvalitné priesady, držte sa týchto overených rád