Čo robiť, aby vresy a vresovce krásne kvitli v každej sezóne

  • 10.05.2020

Rada by som sa opýtala, ako docielim ružovú alebo červenú farbu vresu a vresovca. Počas zimy boli zelené, no keď som ich kupovala, boli krásne farebné. Dá sa to vôbec? Začala som si vysádzať vresovisko a celkom sa mu darí, no tešila som sa, že bude farbené, a zatiaľ to tak nevyzerá. Môžete mi prosím poradiť, kde som spravila chybu?

Kvitnúce vresy v záhrade

Možno ste nespravili žiadnu chybu, iba ste vresy či vresovce kupovali v čase kvitnutia a ten pominul. Hnojením farbu kvetov nezmeníte tak, ako je to známe pri hortenziách. Predpokladám, že ste ich vysadili do substrátu na kyslomilné druhy, ktorý má kyslú chemickú reakciu, teda nízke pH (ideálne, ak je pH pôdy pre kyslomilné druhy pod hodnotou 5). Bežne na to môžete použiť substrát určený na rododendrony a azalky alebo substrát na čučoriedky. V sezóne počas suchých dní vresy aj vresovce polievajte a raz za mesiac ich prihnojte hnojivom na vresoviskové rastliny. Keďže majú zelený obrast aj v zime, určite ich polievajte aj vtedy, vždy však len počas dní, keď nemrzne.

No a na záver dôležitý poznatok, ktorý je pre pravidelné kvitnutie vresov a vresovcov nevyhnutný. Mnohé z nich sú totiž vo svojich domovinách pravidelne spásané a tomuto faktu sa prispôsobili veľmi veľkou vitalitou, takže dokážu pekne a bohato vyháňať nové výhonky. No a tie prinášajú kvety, preto sa dá zjednodušene povedať, že čím pravidelnejšie budete vresy a vresovce zrezávať, tým budú hustejšie a budú bohatšie kvitnúť. Naopak, ak rez zanedbáte, rastlinky sa „vytiahnu“, vykvitnú len po obvode kríka a rýchlejšie zostarnú, pretože nedostanú stimul na pravidelnú tvorbu mladých výhonkov. Raz za rok treba preto kríky zmladiť rezom, čiže skrátiť o jednu tretinu. Výhonky vresov skracujte neskoro na jeseň a výhonky vresovcov zasa takto zrežte koncom jari.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku