Marec v okrasnej záhrade: Ošetrujeme trávnik, striháme vresy a pozornosť venujeme aj kvetinovým výsadbám

 • 09.03.2022

Čo všetko nás v marci čaká v okrasnej záhrade a na čo by sme nemali zabudnúť?

Krókusy v trávniku, jar

Jarná starostlivosť o kvetinové výsadby

Začína sa jar, a kým sa budeme tešiť pohľadom na prvé rozkvitnuté rastliny, mali by sme im zároveň venovať trochu pozornosti. Začneme hneď, ako nám to počasie umožní, a ešte predtým, než začnú vyrastať nové výhonky. Okrem ošetrenia si teraz na jar môžeme trvalky aj rozmnožiť delením trsov. Takisto sa už v marci dajú vysadiť nové rastliny, ktoré kúpime v záhradníctve alebo v záhradnom centre.

Krok za krokom

 1. Nožnicami odstránime zvyšky suchých minuloročných stoniek alebo listov. Uvoľníme tak miesto novým, už vyrastajúcim výhonkom.
 2. Trvalky, ktoré kvitnú počas leta a jesene, si teraz môžeme rozmnožiť delením trsov. Nedelíme ale druhy kvitnúce na jar.
 3. Plamienky bývajú súčasťou kvetinových záhonov. Na jar potrebujú rez. Každý druh má však na rez iné požiadavky.
 4. Cibuľoviny potrebujú pred kvitnutím dostatok vlahy. Keď je suchšie a teplejšie, doprajeme im zálievku.

Polievanie cibuľovín

Ošetrujeme trávnik

Hneď ako sa oteplí, dôkladne vyhrabeme trávnik, zbavíme ho zvyškov listov a ostatných nečistôt, tiež machu a plsti. Ak ho napadla pleseň snežná, postriekame ho fungicídnym prípravkom. Teraz je aj obdobie vhodné na prerezanie, prevzdušnenie a prihnojenie trávnika.

Striháme vresy a vresovce

Predpokladom každoročne bohato kvitnúcich vresov a vresovcov je ich pravidelný rez. Vresy (Calluna) režeme koncom zimy čo najbližšie k pôde. Rastlina na jar vyženie veľa nových výhonkov a koncom leta rozkvitne množstvom kvetov.

Vresovce (Erica) režeme neskôr, až po úplnom odkvitnutí, keď zaschnú kvety. Jednotlivé kríky skrátime asi o polovicu, pričom nestriháme do staršieho dreva. Pravidelne strihané rastliny majú kompaktný tvar. Po reze ich prihnojíme hnojivom pre kyslomilné druhy. Na jar okolo vresov a vresovcov rozsypeme čistú rašelinu. Môžeme tiež vysadiť nové rastliny.

Kvitnúce vresovce

Na čo ešte nezabudnúť?

 • Kvitnúcim prvosienkam a rýchleným cibuľovinám doprajeme dostatok vlahy, svetla a skôr nižšiu teplotu. Vydržia nám dlhšie.
 • Vysádzame prvé dreviny – stromy a kry. Postupne môžeme začať aj so sadením trvaliek, okrasných tráv a papradí.
 • Vlahu doprajeme aj pučiacim cibuľovinám, hlavne ak je dlhší čas slnečno a suchšie.
 • Očistíme trsy čemeríc od starých listov, ktoré sú napadnuté čiernou škvrnitosťou.
 • Presadíme prezimované muškáty a subtropické kry.

Text: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock, Miro Pochyba
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
 • Mesiac
 • Týždeň
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Nožnice neodkladáme ani teraz: 10 druhov rezu v júni Ako odplašiť mačky zo záhrady: Vďaka týmto tipom mačacie výkaly viac nenájdete Lopúch ako liečivka: Vydajte sa s nami na cestu spoznávania jeho liečivých účinkov 8 rastlín, ktoré začiatkom leta premenia záhradu na kvetinový raj 4 osvedčené tipy na veľkú úrodu fazule
Lunárny kalendár pre záhradkárov - júl Voľné miesto na hriadkach? Stále môžete vysievať týchto 10 plodín! Pýr – nezničiteľná burina, ktorá lieči Martin Čurda radí: Ako sa starať o anjelské trúby? Prečo treba odstraňovať korene z hlavy viniča, ktorá je tesne nad pôdou? Láska na prvý pohľad a veľká spokojnosť aj po roku bývania