Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov?

  • 22.09.2022

Veľmi sa mi páčia vresy a rada by som ich pestovala na balkóne. Moja sestra ich pestuje tiež, ale každý rok kupuje nové. Nám vresy prežili v záhrade už päť rokov, ale dajú sa pestovať viac rokov aj v nádobách na balkóne? Ďakujem za radu.

Vresy v kvetináči

Samozrejme, dajú, a nie je to až také náročné, ako by sa na prvý pohľad zdalo. Tajomstvo úspechu je substrát s nízkym pH, striedma zálievka počas jesene a hlavne rez. Po pravidelnom reze a hnojení vždy bohato zakvitnú. Vresy totiž bežne rastú aj v prírode v spoločenstvách, ktorým hovoríme vresoviská. V miestach ich prirodzeného výskytu sú však pravidelne spásané zverou, čiže primerane skracované. Vďaka tomu sú stále svieže a majú mladé drevo. Výsledkom je kompaktný tvar a husté kvitnutie. Preto im pravidelným rezom podmienky ich prirodzeného stanovišťa napodobňujeme.

Ako a kedy rezať vresy

Ak by sme ich nezrezávali, po čase by začalo prevažovať staré drevo, kríky by boli strapaté a rozložité, menej by obrážali a ich kvitnutie by postupne redlo. Po reze ich treba prihnojiť hnojivom na kyslomilné druhy, pretože to je druhá dôležitá podmienka úspechu.

Samozrejmosťou je zalievanie odstátou vodou alebo najlepšie dažďovou. Ak odstátou, voda by mala byť v kanvici aspoň dva dni. Ale späť k rezu. Jeho princíp je celkom jednoduchý. Koncom zimy zrežte vresy tak, aby ste odstránil najdlhšie trčiace výhonky – „fúzy“. Potom sa sústreďte na všetky odkvitnuté výhonky a zrežte ich až do starého dreva. Dávajte však pozor, aby ste staršie drevo neporanili.

Aby opakovane kvitli

S príchodom jari na povrch substrátu pridajte hnojivo na kyslomilné druhy s obsahom guána. Počas sezóny každé dva mesiace zalejte roztokom okysľovača a raz za dva roky presaďte vresy do čerstvého substrátu určeného na azalky a rododendrony. Vresy majú rady, keď je substrát stále aspoň mierne vlhký. Ak sa vám v lete stane, že kvetináč preschne, vtedy celý hrant ponorte asi na pol hodinu do lavóra s odstátou vodou.

Vaše otázky píšte na poradna@zahrada.sk . Do každého čísla časopisu Záhrada niekoľko z nich vyberieme a odpovieme.

 

Text: Martin Čurda
Foto: isifa/Shutterstock
Zdroj: časopis Záhrada

Diskusie na tému článku

Najčítanejšie články
  • Mesiac
  • Týždeň
Martin Čurda radí: Dajú sa pestovať vresy v nádobách tak, aby vydržali viac rokov? Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Veľký sprievodca jesenným rezom: S nožnicami sa teraz vyberte nielen za malinami a ružami, ale i za týmito rastlinami Praktické rady pre záhradkárov: 10 tipov rezu na konci sezóny Ako sa starať o výraznú a zaujímavú antúriu? Toto je pri jej pestovaní kľúčové Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu
Lunárny kalendár pre záhradkárov - október 2022 Súťaž pre materské a základné školy: Hlasujte za školu a vyhrajte ročné predplatné zaujímavého časopisu Návšteva u čitateľky Betky: Na krásnu záhradu nepotrebujete tisíce eur, stačí čas, trpezlivosť a pracovitosť KVÍZ: Spríjemnite si sychravý jesenný deň a preverte si svoje vedomosti z oblasti rastlinnej ríše Rukola: Chutná v kuchyni, s množstvom vitamínov a minerálov, lieči srdce, kosti i pokožku Okrasné trávy sú útočiskom pre hmyz i drobné cicavce, ich semienka nasýtia vtáky. Máte ich už v záhrade?